عضویت در کتابخانه ملی ایران
وبلاگ

عضویت در کتابخانه ملی ایران + راهنما

به جهت درخواست علاقمندان و رفع ابهام در خصوص رویه استفاده از خدمات کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، در این بخش راهنمای عضویت در کتابخانه ملی ایران به طور کامل ارائه شده است.


شیوه عضویت در کتابخانه

بر اساس آخرین تغییرات اعلامی و در راستای تحقق دولت هوشمند، عضویت در کتابخانه ملی ایران کاملا الکترونیکی شد. بر این اساس کلیه افراد دارای شرایط می‌توانند بدون مراجعه حضوری، از خدمات عضویت و تمدید به شیوه الکترونیکی بهره‌مند شوند. به اطلاع می‌رساند عضویت به این شیوه از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند قابل انجام است و در روند آن، نیاز به موارد زیر خواهید داشت:

  • تلفن همراه (دریافت پیامک ورود)
  • کارت بانکی (پرداخت هزینه عضویت)
  • کارت ملی هوشمند یا رسید ثبت نام
  • شرایط عضویت کتابخانه
  • رایانامه (ایمیل) معتبر

توجه داشته باشید، داشتن تمامی موارد بالا در روند عضویت ضروری بوده و بدون در اختیار داشتن این موارد فرآیند عضویت کامل نخواهد شد. توصیه می‌شود این مدارک ذکر شده را پیش از ورود به سامانه آماده کنید.


انواع عضویت کتابخانه ملی

در زمان نگارش این مطلب بر اساس اطلاعیه رسمی صادره از سوی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، انواع عضویت به شرح زیر است:

  • عضویت افتخاری
  • عضویت پژوهشی
  • عضویت عادی

به این ترتیب افرادی که قصد عضویت دارند بایستی بسته به شرایط خود که در زیر آمده است، یکی از حالت‌های تعریف شده را داشته باشند:

عضویت افتخاری

این نوع عضویت ویژه مقامات رسمی کشور از جمله رؤسای سه قوه و رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونان رئیس‌جمهور، وزراء و اعضای هیأت دولت، نمایندگان مجلس ­شورای ­اسلامی، اعضای شورای نگهبان و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی است.

عضویت پژوهشی

این نوع عضویت ویژه، اعضاء هیأت علمی، دانش‌آموختگان و دانشجویان مقطع دکترای تخصّصی و دکترای حرفه‌‎ای، طلاب سطح چهار و بالاتر حوزه علمیه، دارندگان مدرک درجه یک هنری، برگزیدگان جشنواره‌های ملی و بین‌المللی معتبر از قبیل فارابی و خوارزمی و پژوهشگران برتر جشنواره های سازمان است.

عضویت عادی

این نوع عضویت که کمترین شرایط ممکن را دارد ویژه دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی‌ ارشد، دانشجویان کارشناسی ارشد (منوط به بارگذاری تصویب‌نامه پیشنهاده پایان نامه)، طلاب سطح سه حوزه علمیه، قهرمانان ورزشی ملی و جهانی (با مدرک کارشناسی)، نخبگان با معرفی بنیاد ملّی نخبگان، دارندگان مدارک درجه دو و سه هنری، ایثارگران، منطبق با قانون (با مدرک کارشناسی)، حافظان کل قرآن کریم با تأییدیه دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی، اهداکنندگان منابع نفیس و کارکنان و بازنشستگان سازمان و بستگان درجه یک (پدر، مادر، همسر، فرزند) آنها است.

هر کدام از انواع عضویت دارای شرایط و شیوه دسترسی به منابع، ویژهِ خود هستند.


راهنمای عضویت برخط

همانطور که اشاره شد، در حال حاضر روند عضویت در کتابخانه ملی کاملاً به صورت برخط انجام می‌شود و نیاز به مراجعه حضوری نخواهید داشت. بر این اساس کافیست طبق روند زیر مدارک اعلام شده در بالا را آماده کرده و طبق راهنمای تصویری در سامانه عضو شوید.

بعد از مطالعه این راهنما، با کلیک بر روی دکمه زیر وارد تارنمای کتابخانه ملی به آدرس www.nlai.ir شوید.

سایت کتابخانه ملی ایران


از نوار منوی بالا (مشابه تصویر زیر) بر روی گزینه میز خدمت کلیک کنید.

منوی میز خدمت


سپس در صفحه باز شده مشابه تصویر زیر، بر روی گزینه عضویت کلیک کنید.

صفحه عضویت کتابخانه ملی


بعد از آن در صفحه‌ای که برای شما باز خواهد شد، اگر قصد عضویت شخصی دارید بر روی گزینه اول و اگر دارای شرایط عضویت سازمانی هست گزینه دوم را انتخاب کنید.

ورود به عضویت


دقت کنید پیش از ورود به این قسمت حتما موارد موردنیاز از جمله (تلفن همراه، کارت بانکی، کارت ملی) خود را در دسترس قرار دهید. پس از کلیک بر روی گزینه مربوطه، با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند روبرو می‌شود.

صفحه ورود پنجره ملی خدمات دولت هوشمند


در این صفحه کافیست شماره همراه خود و کد امنیتی نمایش داده شده را وارد کنید، تا پیامک ورود برای شما ارسال شود. دقت کنید بایستی پس از دریافت آن پیامک، اعداد مربوطه را در صفحه باز شده وارد کنید. پس از ورود به سامانه، با صفحه مواجه خواهید شد که بایستی در کادر مربوطه، رایانامه (ایمیل) را درج کنید. توجه کنید حتما از رایانامه فعال و در دسترس استفاده کنید.

درج ایمیل در سایت کتابخانه ملی


پس از ثبت گزینه ارسال، شرایط عضویت در کتابخانه ملی برای شما نمایش داده خواهد شد. دقت کنید، اگر شرایط بیان شده را دارید، مراحل را ادامه دهید، در غیر اینصورت از سامانه خارج شوید.

تعهدنامه عضویت در کتابخانه ملی


پس از کلیک بر روی گزینه “مشمول شرایط عضویت هستم”  فهرست مدارک تحصیلی شما در صفحه بعدی نمایش داده خواهد شد که در صورت تائید می‌توانید به مراحل بعدی روید و در صورتی که نیاز به ارسال مدرک جدید داشتید، گزینه مربوطه برای شما در دسترس قرار دارد.

مدارک تحصیلی مورد نیاز عضویت در کتابخانه ملی


پس از انجام این کار بایستی شماره سریال کارت ملی هوشمند یا کد رهگیری رسید ثبت نام کارت ملی خود را مشابه تصویر زیر وارد کنید.

شماره سریال کارت ملی


در صورتی که شماره مربوطه صحیح باشد، مشابه تصویر زیر، عکس شخصی شما بر روی صفحه نمایش داده خواهد شد.

استعلام هویت کارت ملی


در صورتی که عکس نمایش داده شده، تصویر کارت ملی شماست، کافیست بر روی گزینه تائید هویت کلیک کنید تا وارد صفحه نهایی عضویت شوید.

تائید نهایی عضویت


در این صفحه، هزینه عضویت یکساله نمایش داده شده است که بایستی با کلیک بر روی گزینه “تائید و ادامه” این مبلغ را از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی واریز کنید.

درگاه پرداخت اینترنتی هزینه عضویت کتابخانه ملی


در این صفحه کافیست شماره کارت بانکی، شماره CVV، تاریخ انقضا، کد امنیتی و رمز دوم ایستا یا پویای خود را وارد کنید تا فرآیند پرداخت انجام شود. در صورتی که نیاز به دریافت رسید از طریق رایانامه دارد حتما بخش ” ارسال ایمیل یا پیامک تراکنش” را پر کنید. در انتها و پس از موفق بودن روند پرداخت صفحه زیر برای شما نمایش داده خواهد شد.

تائید عضویت در کتابخانه ملی


خوشبختانه روند عضویت شما در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به درستی و به شکل کامل انجام شد. شماره عضویت و تاریخ اعتبار قابل مشاهده است. توجه نمایید جهت استفاده از خدمات حضوری، دریافت کارت فیزیکی از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران الزامی است اما خدمات برخط بدون نیاز به کارت قابل دریافت است.

تصویر نویسنده
محمد مومن

محمد مومن، مترجم و مشاور علمي، دانش آموخته كارشناسي مترجمي زبان انگليسي و كارشناسي ارشد علم اطلاعات است. وي در حال حاضر به عنوان مدير مسئول موسسه عصر زبان توس فعاليت مي‌كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *