زبان رسمي ايالتهاي آمريكا
وبلاگ

زبان رسمي ايالتهاي آمريكا

در اين نوشتار فهرست كامل زبان رسمي ايالتهاي آمريكا را به دليل شناخت تنوع زباني در اين كشور ارائه كرده‌ايم. ایالات متحده آمریکا (USA) به خاطر تنوع زبانی خود شناخته شده است و انگلیسی به عنوان زبان ملی دوفاکتو (de facto) استفاده مي‌شود. در حالی که در سطح فدرال زبان رسمی وجود ندارد، بسیاری از ایالت‌ها زبان‌های رسمی براي خود تعیین کرده‌اند که بیشتر آنها انگلیسی است. این نوشتار یک بررسی جامع از زبان‌های رسمی همه ایالت‌های آمریکا ارائه می‌دهد و سیاست‌های زبانی و اهمیت فرهنگی زبان در این مناطق را شرح می‌دهد.


مرور سیاست‌های زبانی در ایالات متحده

در حالی که دولت فدرال زبان رسمی را اعلام نمی‌کند، ایالت‌ها اختیار دارند سیاست‌های زبانی خود را تعیین کنند. این اختيار منجر به ظهور چشم‌انداز متنوعی شده به شكلي که برخی ایالت‌ها چندین زبان را به رسمیت می‌شناسند و بافت فرهنگی و تاریخی منحصربه‌فرد خود را منعکس می‌کنند.

زبان‌های رسمی ایالت‌های آمریکا

ایالت‌هایی با زبان رسمی انگلیسی

آلاباما: انگلیسی
آلاسکا: انگلیسی (به علاوه ۲۰ زبان بومی)
آریزونا: انگلیسی
آرکانزاس: انگلیسی
کالیفرنیا: انگلیسی (همچنین خدمات به زبان اسپانیایی و زبان‌های دیگر ارائه مي‌شود)
کلرادو: انگلیسی
فلوریدا: انگلیسی
جورجیا: انگلیسی
هاوایی: انگلیسی و هاوایی
آیداهو: انگلیسی
ایلینوی: انگلیسی
ایندیانا: انگلیسی
آیوا: انگلیسی
کانزاس: انگلیسی
کنتاکی: انگلیسی
لوئیزیانا: انگلیسی
ماساچوست: انگلیسی
می‌سی‌سی‌پی: انگلیسی
میسوری: انگلیسی
مونتانا: انگلیسی
نبراسکا: انگلیسی
نیو همپشایر: انگلیسی
کارولینای شمالی: انگلیسی
داکوتای شمالی: انگلیسی
اوکلاهما: انگلیسی
کارولینای جنوبی: انگلیسی
داکوتای جنوبی: انگلیسی
تنسی: انگلیسی
یوتا: انگلیسی
ویرجینیا: انگلیسی
ویرجینیای غربی: انگلیسی
وایومینگ: انگلیسی

ایالت‌هایی که چندین زبان را به رسمیت می‌شناسند:

نیو مکزیکو: انگلیسی و اسپانیایی (خدمات دو زبانه گسترده)

لوئیزیانا: انگلیسی و فرانسوی (به رسمیت شناخته شده برای اهداف فرهنگی)

استثنائات و موارد ویژه

هاوایی: هاوایی به عنوان یک استثنا، هر دو زبان انگلیسی و هاوایی را به عنوان زبان‌های رسمی به رسمیت می‌شناسد که این امر بازتابی از میراث فرهنگی منحصربه‌فرد آن و تعهد به حفظ زبان هاوایی است.

آلاسکا: در سال ۲۰۱۴، آلاسکا قانونی تصویب کرد که ۲۰ زبان بومی را در کنار انگلیسی به رسمیت شناخت و میراث غنی بومی این ایالت و تلاش‌های آن برای حفظ این زبان‌ها را برجسته كرد.

تصويري براي زبانهاي رسمي در آمريكا


پیامدهای فرهنگی و عملی

 آموزش و خدمات عمومی

ایالت‌هایی با جمعیت قابل توجه غیرانگلیسی زبان اغلب برنامه‌های آموزشی دوزبانه و خدمات دولتی به چندین زبان ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، کالیفرنیا و نیویورک خدمات گسترده‌ای به زبان اسپانیایی و زبان‌های دیگر برای پاسخگویی به جمعیت متنوع خود ارائه می‌دهند.

تأثیر اقتصادی

ایالت‌های چند زبانه اغلب از تنوع زبانی بهره اقتصادی مي‌برند كه مواردي همچون افزایش گردشگری، روابط تجاری بهتر با کشورهای دیگر و نیروی کار فراگیرتر از جمله آنهاست.


نتیجه‌گیری

چشم‌انداز زبانی ایالات متحده متنوع است و میراث فرهنگی غنی این کشور را منعکس می‌کند. در حالی که انگلیسی زبان غالب است، چندین ایالت زبان‌های متعددی را به رسمیت می‌شناسند که اهمیت تنوع زبانی در زندگي آمریکایی را نشان می‌دهد. فهمیدن زبان‌های رسمی ایالت‌های آمریکا بینشی از بافت فرهنگی و تاریخی این مناطق ارائه می‌دهد و تلاش‌های جاری برای حفظ و ترویج تنوع زبانی را برجسته می‌کند. اطلاع از فهرست زبان رسمي ايالتهاي آمريكا، مهاجرت و زندگي در اين كشور را براي داوطلبان مهاجرت آسان‌تر خواهد كرد.

تصویر نویسنده
محمد مومن

محمد مومن، مترجم و مشاور علمي، دانش آموخته كارشناسي مترجمي زبان انگليسي و كارشناسي ارشد علم اطلاعات است. وي در حال حاضر به عنوان مدير مسئول موسسه عصر زبان توس فعاليت مي‌كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *