آشنایی با کشور باهاما
آشنایی با کشورها

آشنایی با کشور باهاما

آشنایی با کشور باهاما شامل شناسایی مساحت و جمعیت این کشور، جغرافیا، فرهنگ و زبانهای آن، اقتصاد، آداب و رسوم و گردشگری آن در این نوشتار آورده شده است. با توجه به اینکه زبان رسمی کشور باهاما انگلیسی است، شناخت آن برای علاقمندان به زبان و ادبیات انگلیسی اعتبار لذت دو چندان خواهد داشت. باهاما، مجمع الجزایری متشکل از حدود ۷۰۰ جزیره و بیش از ۲۰۰۰ جزیرک (cay) است که به خاطر سواحل خیره‌کننده، آب‌های کریستالی شکل و فرهنگ پرجنب‌وجوش خود شناخته شده است. باهاما در اقیانوس اطلس، جنوب شرقی فلوریدا و شمال شرقی کوبا واقع شده است و به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب با استراحتگاه‌های لوکس، تاریخ غنی و تنوع زیستی منحصر به فرد خود مشهور است. این نوشتار نگاهی جامع به جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، اقتصاد، محیط زیست و گردشگری باهاما دارد. در متن پیشرو که آشنایی با کشور باهاما نام دارد تلاش کرده‌ایم این موارد را مطرح کنیم.


مساحت و جمعیت

باهاما، مجمع‌الجزایری متشکل از حدود ۷۰۰ جزیره و بیش از ۲۰۰۰ جزیرک (cay) است که مساحتی حدود ۱۳,۹۴۳ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد. با وجود تعداد زیاد جزایر، جمعیت باهاما نسبتاً کم است و حدود ۴۰۰,۰۰۰ نفر هستند. بیشتر جمعیت در جزایر نیو پراویدنس و گرند باهاما ساکن هستند و شهر ناسائو (Nassau) به عنوان پایتخت، پرجمعیت‌ترین منطقه شهری است. این توزیع جغرافیایی و جمعیتی منحصر به فرد به جذابیت و جاذبه باهاما به عنوان یک مقصد آرام و زیبا کمک می‌کند. آشنایی با کشور باهاما در بخش‌های دیگر نیز در ادامه مطرح شده است.


جغرافیا

۱. موقعیت و اندازه: باهاما در اقیانوس اطلس واقع شده و بیش از ۸۰۰ کیلومتر از سواحل جنوب شرقی فلوریدا تا سواحل شمالی هیسپانیولا امتداد دارد. این مجمع الجزایر مساحت کل حدود ۱۳,۹۴۳ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد.

۲. جزایر اصلی: در حالی که باهاما شامل جزایر و جزیرک‌های بسیاری است، تنها حدود ۳۰ جزیره از این تعداد مسکونی هستند. از جزایر مهم آن می‌توان به نیو پراویدنس که محل پایتخت ناسائو است، گرند باهاما که به خاطر فریپورت و شگفتی‌های زیست محیطی خود شناخته شده است و اگزوما که به خاطر آب‌های بکر و حیات دریایی خود معروف است، نام برد.

۳. اقلیم: باهاما دارای اقلیم گرمسیری دریایی است که با دمای گرم در طول سال شناخته می‌شود.فصل بارندگی در این منطقه از ماه مه تا اکتبر و فصل خشک از نوامبر تا آوریل رخ می‌دهد. باهاما همچنین در معرض طوفان‌های گرمسیری، به ویژه بین ماه‌های ژوئن و نوامبر است.


تاریخ

۱. مردم بومی: قبل از ورود اروپایی‌ها، باهاما محل سکونت مردم لوکایان بود که بخشی از گروه تاینو (Taino) با زبان آراواکان (Arawakan) بودند. لوکایان‌ها (Lucayans) به طور مسالمت‌آمیز زندگی می‌کردند و به ماهیگیری، کشاورزی و تجارت مشغول بودند.

۲. کشف و استعمار اروپایی: کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ اولین بار در جزیره سان سالوادور باهاما وارد شد. اسپانیایی‌ها سپس جمعیت لوکایان را به هیسپانیولا (Hispaniola) برده و به بردگی گرفتند که منجر به انقراض تقریباً کامل مردم بومی شد.

۳. حکومت بریتانیا و استقلال: بریتانیایی‌ها در قرن ۱۷ شروع به استقرار در باهاما کردند و در سال ۱۶۴۸ مستعمره‌ای مبتنی بر آن تأسیس کردند. جزایر این کشور تا ۱۰ ژوئیه ۱۹۷۳ تحت کنترل بریتانیا باقی ماندند اما سپس باهاما به طور کامل استقلال یافت و عضو کشورهای مشترک المنافع شد.


فرهنگ

۱. جامعه چندفرهنگی: باهاما دارای میراث فرهنگی غنی است که تحت تأثیر سنت‌های آفریقایی، اروپایی و بومی قرار گرفته است. این ترکیب چندفرهنگی در موسیقی، رقص، غذا و جشنواره‌های باهامایی مشهود است.

۲. موسیقی و رقص: جونکانو (Junkanoo)، یک رژه خیابانی پرجنب‌وجوش و رنگارنگ با موسیقی، رقص و لباس‌های مجلل، معروف‌ترین رویداد فرهنگی در باهاما است. علاوه بر این، موسیقی باهامایی شامل ژانرهایی مانند ریک اند اسکریپ، کالیپسو و موسیقی رگاتا است.

۳. غذا: غذای باهامایی بازتاب تأثیرات فرهنگی متنوع آن است و بر ماهی تازه، میوه‌های گرمسیری و غذاهای سنتی مانند سالاد کانچ، خرچنگ سنگی و باهاما ماما (یک کوکتل محبوب) متمرکز شده است.


اقتصاد

۱. وضعیت اقتصادی: اقتصاد باهاما به شدت به گردشگری، خدمات مالی و املاک و مستغلات وابسته است. این کشور به لطف صنعت گردشگری پررونق و سیاست‌های مالیاتی مطلوب خود  یکی از بالاترین درآمدهای سرانه در منطقه کارائیب را داراست،

۲. گردشگری: گردشگری ستون فقرات اقتصاد باهاما است و بیش از ۶۰٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و بخش قابل توجهی از جمعیت در این صنعت اشتغال دارند. باهاما سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده را به خاطر سواحل بکر، استراحتگاه‌های لوکس و فعالیت‌های تفریحی خود جذب می‌کند.

۳. خدمات مالی: باهاما یک مرکز مالی ساحلی مهم است و ارائه دهنده خدمات بانکی، سرمایه‌گذاری و بیمه‌ای به مشتریان بین‌المللی هست. محیط نظارتی مطلوب و مشوق‌های مالیاتی این کشور را به مقصدی جذاب برای فعالیت‌های مالی تبدیل کرده است.


محیط زیست و تنوع زیستی

۱. حیات وحش منحصر به فرد: باهاما محل زندگی مجموعه‌ای متنوع از حیات وحش از جمله طوطی باهاما، ایگوانای آندروس و گونه‌های مختلف دریایی مانند دلفین‌ها، کوسه‌ها و صخره‌های مرجانی رنگارنگ هست.

۲. تلاش‌های حفاظتی: باهاما دارای پارک‌های ملی و مناطق حفاظت‌شده زیادی است که برای حفظ اکوسیستم‌های منحصر به فرد و تنوع زیستی آن اختصاص یافته‌اند. مرکزی ملی در این کشور بر فعالیت‌های حفاظتی نظارت می‌کند و بر گردشگری پایدار و آموزش زیست محیطی تمرکز دارد.

۳. محیط دریایی: آب‌های باهاما به خاطر شفافیت و فراوانی حیات دریایی خود مشهور هستند و آنها را به بهشتی برای غواصان و شناگران تبدیل کرده است. صخره‌های مرجانی، چاله‌های آبی و غارهای زیر آب این کشور در میان شگفت‌انگیزترین‌ جاذبه‌اهای گردشگری در جهان هستند.


گردشگری

۱. جاذبه‌ها: باهاما طیف گسترده‌ای از جاذبه‌ها از جمله خیابان‌های پرجنب‌وجوش ناسائو و استراحتگاه‌های لوکس جزیره بهشت تا کای‌های آرام اگزوما و نشانه‌های تاریخی الئوترا را در خود جای داده است.

۲. فعالیت‌ها: بازدیدکنندگان باهاما می‌توانند از فعالیت‌های بی‌شماری از جمله قایق‌سواری، ماهیگیری، غواصی، شنا و کاوش در تاریخ و فرهنگ غنی جزایر. ورزش‌های آبی مانند جت اسکی، پاراسیلینگ و پدل بوردینگ لذت ببرند.

۳. رویدادها و جشنواره‌ها: علاوه بر جونکانو، باهاما میزبان رویدادها و جشنواره‌های مختلفی مانند جشنواره بین‌المللی فیلم باهاما، رگاتای اگزوما و جشنواره خرچنگ آندروس در طول سال است که برای داشتن چنین فرهنگ، تاریخ و زیبایی طبیعی جشن بپا می‌کنند.


نتیجه‌گیری

باهاما ترکیبی منحصر به فرد از زیبایی طبیعی، غنای فرهنگی و رونق اقتصادی است. مناظر خیره‌کننده، فرهنگ پرجنب‌وجوش و مهمان‌نوازی گرم مردمان آنجا، این کشور را به مقصدی برتر برای مسافران و بازیکنی مهم در اقتصاد جهانی تبدیل کرده است. چه در جستجوی کشف سواحل بکر، چه تجربه فرهنگ متنوع و چه مشارکت در اقتصاد پویا باشید، باهاما چیزی برای ارائه به همه خواهد داشت. آشنایی با کشور باهاما به همینجا ختم نمی‌شود و فرهنگ، زبانها و زیبایی‌های آن قابل وصف نیست.

تصویر نویسنده
محمد مومن

مترجم و مشاور علمي داراي مجوز رسمي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به شماره 8154 و كارشناس ارشد علم اطلاعات دانشگاه بيرجند هستم كه در اين مجموعه تلاش داريم خدماتي علمي و در سطح جهاني را به جامعه فارسي زبانان ارائه كنيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *