آشنايي با كشور انگلستان
آشنایی با کشورها

آشنايي با كشور انگلستان

آشنايي با كشور انگلستان حاوي اطلاعات كاملي در خصوص پادشاهی متحده (UK) کشور مستقلي است که در سواحل شمال‌غربی اروپا واقع شده است. این کشور متشکل از چهار ملت انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی بوده و دارای تاریخ غنی، فرهنگ متنوع و تأثیر جهانی قابل توجهی هست. این نوشتار نگاهی عمیق به جغرافیا، تاریخ، ساختار سیاسی، اقتصاد، فرهنگ و نقش بین‌المللی پادشاهی متحده دارد.


مساحت و جمعيت

پادشاهی متحده (UK) جمعیتی در حدود 67 میلیون نفر دارد که آن را به یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپا تبدیل کرده است. مساحت کل پادشاهی متحده حدود 243,610 کیلومتر مربع (94,060 مایل مربع) است که شامل انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی می‌شود. انگلستان پرجمعیت‌ترین ملت از چهار ملت ياد شده است و لندن به عنوان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن شناخته می‌شود. با وجود مساحت نسبتاً کوچک، پادشاهی متحده دارای جمعیت متنوع با میراث فرهنگی غنی و تأثیر قابل توجه در امور جهانی است.


جغرافیا

موقعیت و چشم‌انداز

پادشاهی متحده شامل جزیره بریتانیای کبیر، قسمت شمال‌شرقی جزیره ایرلند و جزایر کوچکتر متعددي است. بریتانیای کبیر خود شامل انگلستان، اسکاتلند و ولز است. پادشاهی متحده با اقیانوس اطلس، دریای شمال، کانال مانش و دریای ایرلند مرز دارد. چشم‌انداز این کشور متنوع بوده و شامل دشت‌های وسیع در جنوب انگلستان، مناطق کوهستانی در اسکاتلند و ولز و مناطق روستایی سرسبز در سراسر کشور هست.

آب و هوا

پادشاهی متحده دارای آب و هوای معتدل دریایی است که دمايي معتدل و بارش نسبتاً زیادي دارد. هوا در اين منطقه غیرقابل پیش‌بینی بوده و تغییرات مکرری دارد. زمستان‌ها معمولاً معتدل با بارش برف پراكنده و تابستان‌ها گرم و معتدل هستند.

تصويري براي وضعيت آب و هواي انگلستان


تاریخ

تاریخ اولیه

تاریخ پادشاهی متحده به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد و شواهدی از سکونت انسان در دوران پارینه‌سنگی در اين منطقه وجود دارد. اين جزایر بعداً توسط قبایل سلتیک (Celtic) مسکونی شدند و رومان‎‌ها، وایکینگ‌ها و نورمان‌ها نیز بر آن اثر داشتند.

تشکیل پادشاهی متحده

پادشاهی متحده به عنوان یک دولت متحد در دوره میانه شکل گرفت. پادشاهی انگلستان در سال ۹۲۷ میلادی و پادشاهی اسکاتلند در سال ۸۴۳ میلادی تأسیس شدند. در سال ۱۵۳۶، قانوني موسوم به اتحاد به طور رسمی انگلستان و ولز را متحد کرد. اتحاد انگلستان و اسکاتلند در سال ۱۷۰۷ به وقوع پیوست و پادشاهی بریتانیای کبیر را ایجاد کرد. در سال ۱۸۰۱، الحاق ایرلند به ایجاد پادشاهی متحده بریتانیای کبیر و ایرلند منجر شد. پس از تقسیم ایرلند در سال ۱۹۲۱، پادشاهی متحده بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی به شكل امروزي درآمدند.

تاریخ مدرن

پادشاهی متحده در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ نقش حیاتی در امور جهانی از جمله انقلاب صنعتی و هر دو جنگ جهانی ایفا کرد، نیمه دوم قرن ۲۰ شاهد استعمار زدایی از امپراتوری بریتانیا، ظهور دولت رفاه و تغییرات اجتماعی و فرهنگی قابل توجه بود. در سال‌های اخیر، تصمیم پادشاهی متحده برای خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) یک تصميم تعیین‌کننده در تاریخ مدرن آن بوده است.

تصويري براي تاريخ انگلستان


ساختار سیاسی

سلطنت مشروطه

پادشاهی متحده یک سلطنت مشروطه با دموکراسی پارلمانی است. پادشاه به عنوان رئیس حكومت خدمت می‌کند، در حالی که نخست‌وزیر رئیس دولت است.

پارلمان

پارلمان پادشاهی متحده داراي دو مجلس است : مجلس عوام (House of Commons) و مجلس اعیان (House of Lords)، به شكلي كه مجلس عوام از نمایندگان منتخب (MP) تشکیل شده است و مجلس اعیان شامل اعضای منصوب و موروثي هست.

دولت‌های خودمختار

اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی دارای دولت‌های خودمختار خود و قدرت‌های قانون‌گذاری متنوعی هستند. پارلمان اسکاتلند، مجلس ولز و مجلس ایرلند شمالی مسائل محلی مانند آموزش، بهداشت و حمل و نقل را مدیریت می‌کنند.


اقتصاد

وضعيت کلی

پادشاهی متحده دارای اقتصادی مختلط بوده و ترکیبی از شرکت‌های خصوصی و دخالت دولت است. این کشور یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان بوده و خدمات، تولید و بخش مالی آن نقش مهمی در جهان دارد.

صنایع کلیدی

مالی: لندن یکی از مراکز مالی پیشرو جهان بوده و میزبان بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و بورس‌های بزرگ است.

تولید: پادشاهی متحده به خاطر صنایع خودروسازی، هوافضا و داروسازی خود معروف است.

فناوری و نوآوری: پادشاهی متحده یک مرکز نوآوری فناوری است و حضور قوی در توسعه نرم‌افزار، بیوتکنولوژی و هوش مصنوعی دارد.

تصويري براي اقتصاد انگلستان


فرهنگ

زبان

انگلیسی زبان اصلی در پادشاهی متحده است. ولزی نیز در ولز صحبت می‌شود و گالیک اسکاتلندی و ایرلندی در دو بخش اسکاتلند و ایرلند شمالی به رسمیت شناخته شده‌اند. آشنايي با كشور انگلستان نشان دهنده قدرت نفوذ اين زبان در جهان خواهد بود.

ادبیات و هنرها

پادشاهی متحده دارای سنت ادبی غنی است و نویسندگان برجسته‌ای مانند ویلیام شکسپیر، چارلز دیکنز و جی. کی. رولینگ در آن فعالیت داشته‌اند. این کشور به خاطر مشارکت‌های خود در موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی شهرت دارد.

سنت‌ها و جشن‌ها

پادشاهی متحده مجموعه‌ای از سنت‌ها و جشن‌ها را در فرهنگ خود جاي داده است كه از از جمله آنها مي‌توان به تعطیلات ملی مانند کریسمس، عید پاک و تولد رسمی پادشاه اشاره كرد. رویدادهای فرهنگی برجسته نيز شامل جشنواره ادینبورگ (Edinburgh Festival)، کارناوال ناتینگ هیل (Notting Hill Carnival) و جشنواره گلاستونبری (Glastonbury Festival) است.


نقش بین‌المللی

دیپلماسی

پادشاهی متحده یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و از اعضای اصلی جامعه کشورهای مشترک‌المنافع (Commonwealth of Nations) است. این کشور نقش مهمی در دیپلماسی بین‌المللی و امنیت جهانی ایفا می‌کند.

اتحادها و سازمان‌ها

پادشاهی متحده عضو چندین سازمان بین‌المللی از جمله ناتو، گروه ۷، گروه ۲۰ و سازمان تجارت جهانی هست. علی‌رغم برگزیت و خروج این کشور از اتحاديه اروپا، روابط نزدیک خود را با اين اتحادیه و سایر اقتصادهای بزرگ جهانی حفظ كرده است.


نتیجه‌گیری

پس از مطالعه مطالبي در خصوص آشنايي با كشور انگلستان دريافتيم كه پادشاهی متحده یک کشور با تأثیر عمیق بر تاریخ، فرهنگ و سیاست جهانی میراث غنی، فرهنگ متنوع و اقتصاد پویا، خود را به بازیگر مهمي در صحنه جهانی تبدیل کرده است. با گذر از چالش‌ها و فرصت‌های قرن ۲۱، پادشاهی متحده همچنان به عنوان کشوري با تأثیر و اهمیت فراوان باقی می‌ماند.

تصویر نویسنده
محمد مومن

مترجم و مشاور علمي داراي مجوز رسمي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به شماره 8154 و كارشناس ارشد علم اطلاعات دانشگاه بيرجند هستم كه در اين مجموعه تلاش داريم خدماتي علمي و در سطح جهاني را به جامعه فارسي زبانان ارائه كنيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *