قدیمی ترین کشورهای جهان
وبلاگ

قدیمی ترین کشورهای جهان

در مطلب امروز با قدیمی ترین کشورهای جهان بر اساس داده های رسمی و موثق اطلس جهانی World Atlas آشنا خواهید شد. کشور عزیزمان ایران نیز به عنوان کهن ترین کشور جهان در راس این فهرست قرار دارد. بر اساس گزارش منتشر شده در تارنمای اطلس جهان (World Atlas) مطلب امروز برایتان آماده شده است.


195 کشور در جهان وجود دارد که 193 کشور عضو سازمان ملل هستند. هنگام تعیین سن یک ملت، درک این نکته مهم است، روند این کار تدریجی است. در نتیجه، تعیین اینکه دقیقاً چه زمانی یک دولت تشکیل شده است تقریباً غیرممکن است. با این حال، از طریق تحلیل تاریخ یک کشور،      می توان به یک توضیح عینی دست یافت. روش دیگری که می توان قدمت یک کشور را تعیین کرد، استفاده از تاریخ تصویب قانون اساسی یک کشور خواهد بود. این روش بدون هر چند بدون ابهام است اما نمی توان آن را برای برخی از کشورها اعمال کرد.

ایران قدیمی ترین کشور جهان است که حاکمیت آن به 3200 سال قبل از میلاد باز می گردد. مصر با قدمت 3100 سال قبل از میلاد در رتبه دوم قرار دارد. بقیه سه کشور در بین پنج کشور اول عبارتند از ویتنام (2879 قبل از میلاد)، ارمنستان (2492 قبل از میلاد) و کره شمالی (2333 قبل از میلاد) هستند.


قدیمی ترین کشورهای جهان

ایران
سکونت در ایران با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران به دوران پارینه سنگی می رسد. برخی از قدیمی ترین تمدن های آن عبارتند از عیلام و جیرفت. عیلام که برجسته ترین آنها بود، ابتدایی ترین تمدن شکل گیری ایران در دوران پروتو-عیلام یا شوش سوم بود.

مصر
مصر با نام رسمی جمهوری عربی مصر از زمان های قدیم محل سکونت انسان بوده است. در واقع، اکثر مورخان توافق دارند که این کشور به دلیل پیشرفت های اولیه در اموری مانند نوشتن و حکومت داری، مهد تمدن است. در طول سال ها، این کشور توسط تمدن هایی مانند رومی ها، یونانی ها و نوبی ها ساخته شده است.

ویتنام
ویتنام که به طور رسمی به عنوان جمهوری سوسیالیستی ویتنام شناخته می‌شود، از دوره AU Lạc (یک ایالت تاریخی ویتنامی) شکل گرفته است. با این حال، اولین ظهور دولت درآن را می توان به سلسله هانگ بانگ نسبت داد. قدمت این سلسله به حدی است که برخی از مورخان آن را دوره ای اسطوره ای می دانند. Âu Lạc بعد از این سلسله آمد.

ارمنستان
ارمنستان (جمهوری ارمنستان) کشوری در آسیا با ریشه های قدیمی است. داده های باستان شناسی نشان می دهد که این کشور در اوایل عصر برنز در حدود 4000 سال قبل از میلاد دارای سکنه بوده است. وقایع منتهی به تشکیل این کشور نامشخص است و افسانه هایک را باید تأسیس کننده ارمنستان دانست. تمدن های شناخته شده قدیمی  هیتی ها و میتانی ها به شکل گیری این کشور کمک کرده‌اند.

کره شمالی
جمهوری دموکراتیک خلق کره دارای تاریخی غنی است که به قرن هفتم قبل از میلاد در دوره پادشاهی اول باز می گردد هر چند شکل گیری کشور در آن دوره در واقع یک موضوع افسانه ای است.

بر همین اساس می‌توان تاریخ ترجمه و سیر پیشرفت زبانهای مختلف را در سطح کشورهای جهان تعیین نمود که بر آن اساس نیز زبانهای فارسی، عربی، ویتنامی، ارمنی و کره‌ای قدمت زیادی دارند.

تصویر نویسنده
محمد مومن

مترجم و مشاور علمي داراي مجوز رسمي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به شماره 8154 و كارشناس ارشد علم اطلاعات دانشگاه بيرجند هستم كه در اين مجموعه تلاش داريم خدماتي علمي و در سطح جهاني را به جامعه فارسي زبانان ارائه كنيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *