پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت
پايگاه‌هاي اطلاعاتي

پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت

پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت  Science Direct وابسته به شركت انتشاراتي الزوير Elsevier يكي از معتبرترين پايگاه‌هاي اطلاعاتي حال حاضر در دنياست. اين منبع ارزشمند دربردارنده حجم وسيعي از منابع اطلاعاتي موردنياز دانشجويان، اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها و پژوهشگران مستقل است. در اين مطلب، قصد داريم، اين پايگاه را به طور كامل معرفي و روش كار با آن را تشريح نماييم.


تاريخچه ساينس دايركت

در تاريخ دانش و فناوري، نام الزوير Elsevier با قدمت بيش از 140 سال فعاليت، نامي شناخته شده و بسيار درخشان محسوب مي‌شود. اين شركت كه زيرمجموعه‌اي از RELX Group به حساب مي‌آيد، در 12 مارس 1998 ميلادي، پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت Science Direct را راه اندازي نمود. اين پايگاه، مرجعي كتابشناختي براي دسترسي به منابع اطلاعاتي علمي و پزشكي است. بر اساس آخرين اطلاعات منتشر شده در پايگاه اطلاعاتي الزوير، در زمان نگارش اين مقاله، حجم منابع گردآوري شده در اين پايگاه به شرح زير است:

18 ميليون مقاله و فصول كتاب (articles and chapters)

2650 ژورنال داوري همتا (peer-reviewed)

42 هزار كتاب الكترونيكي

350 هزار صفحه موضوعي (topics pages)

3065 نشريه با دسترسي آزاد (open access)

1.4 ميليون مقاله با دسترسي آزاد


دامنه موضوعي ساينس دايركت

اين پايگاه دامنه وسيعي از پژوهش‌هاي ميان رشته‌اي (interdisciplinary) و پيشينه‌هاي علمي را در بر مي‌گيرد. بر اين اساس امكان تحقيق در خصوص بسياري از پرسش‌هاي علمي و آموزشي در دنيا بر اين اساس فراهم شده است. معلمان، دانشجويان، كتابداران و پژوهشگران مي‌توانند براي پاسخ به پرسش‌هاي پژوهش خود از اين پايگاه اطلاعاتي بهره كامل ببرند. با اتكا به اين منبع مي‌توانيد آخرين دستاوردهاي علمي پژوهشي مربوط به رشته خود را در اختيار داشته و گام‌هاي بلندي فراتر از همكاران خود برداريد. به طور كلي چهار حيطه علمي زير در Science Direct تحت پوشش قرار دارند:

Physical Sciences & Engineering – علوم فيزيكي و مهندسي

مهندسي شيمي – شيمي – علم كامپيوتر – علوم زمين و سياره‌اي – انرژي – مهندسي – علم مواد – رياضي – فيزيك و نجوم

Life Sciences – علوم زيستي

علوم زيستي و كشاورزي – بيوشيمي، ژنتيك و زيست مولكولي – علم محيطي – ايمني‌شناسي و ميكروب‌شناسي – عصب‎‌شناسي

Health Sciences – علوم بهداشت و درمان

پزشكي و دندانپزشكي – پرستاري و مشاغل سلامت – داروشناسي، سم‌شناسي و علوم دارويي – دامپزشكي

Social Sciences & Humanities – علوم اجتماعي و انساني

علوم انساني و هنر – بازرگاني، مديريت و حسابداري – علوم تصميم‌گيري – اقتصاد، اقتصادسنجي و مالي – روانشناسي – علوم اجتماعي

دامنه موضوعي در ساينس دايركت


مخاطبان ساينس دايركت

همانطور كه در همه پايگاه‌هاي اطلاعاتي مانند پايگاه اطلاعاتي گوگل اسكالر توجه به مخاطبان اهميت دارد، در اين پايگاه نيز بايستي به اين نكته توجه كرد. در پيشينه اعلامي از سوي شركت الزوير، ساينس دايركت قابليت استفاده همگاني براي دامنه وسيعي از افراد را داراست. اين مخاطبان به طور مختصر توسط اين شركت، در سه دسته گنجانده شده‌اند:

Academic institutions – موسسات دانشگاهي

Government agencies, ministries & departments – سازمانها، وزارتخانه‌ها و ادارات دولتي

Research & development for industry – واحدهاي تحقيق و توسعه صنعتي

با دسترسي برخط به منابع اين پايگاه، امكان دستيابي به دانش بروز محقق شده و مي‌توان دانش موجود جهاني را در هر رشته‌اي گسترش داد. با حمايت علمي از سازمانهاي دولتي و خصوصي در راستاي افزايش دانش علمي، فناورانه و پزشكي، پيشرفت علمي سريعتر محقق خواهد شد. علاوه بر دانشگاه‌ها، موسسات آموزشي و پژوهشي، سازمانها و ادارات دولتي، بخش صنعت نيز مي‌تواند با استفاده از اين دانش، در بازار رقابتي حال حاضر در دنيا، نقش پررنگ‌تري را ايفا كند.

مخاطبان ساينس دايركت


رشته‌هاي موجود 

بر اساس مخزن ارزنده اطلاعات موجود در شركت انتشارات الزوير، 24 موضوع مهم تحت پوشش ScienceDirect قرار گرفته است كه در حوزه نشريه و كتاب سازماندهي شده‌اند. در جدول زير، بر اساس آخرين اطلاعات موجود، امار دقيق بيشترين موضوعات موجود در اين پايگاه بر اساس درصد، مشخص شده اند. شيمي، مهندسي، پزشكي، كشاورزي و علوم زيستي جزء بيشترين موضوعات تحت پوشش هستند.

در تصوير زير، به طور كامل و بر اساس دو دسته بندي موضوعي، تمامي اين رشته‌ها به همراه درصد هر كدام معين شده‌اند. بر اين اساس پژوهشگران رشته‌هاي مختلف بايستي بر اساس ميزان درصد، مقدار منابع موجود را تخمين بزنند.

موضوعات موجود در sciencedirect


ويژگيهاي ساينس دايركت

پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت ScienceDirect به دليل اعتبار و قدمت الزوير، جايي براي تمجيد و تائيد نگذاشته است، اما به جهت آشنا شما مخاطب گرامي به برخي از ويژگيهاي برجسته اين پايگاه اشاره خواهيم كرد.

ايجاد رده بندي Taxonomy Building: با ايجاد بيش از 15 رده بندي در حيطه‌هاي مختلف علمي، صفحات موضوعي مختلف ايجاد مي‌گردد.

داده كاوي Data Mining: با توجه به بهره‌مندي از فناوري داده كاوي، كليه اطلاعات نشريات و كتابهاي الزوير مورد كاوش قرار مي‌گيرد

تائيد كيفيت Quality Confirmation: منابع موجود در اين پايگاه با اخذ تائيد از متخصصان خبره هر رشته مورد تائيد قرار گرفته‌اند.

رتبه بندي رابطه‌اي Relevancy Ranking: از تكنيك مكاشفه‌اي (Heuristic) براي استخراج مرتبط ترين اطلاعات موجود استفاده مي‌شود.

استخراج اطلاعات الگوريتمي Algorithmic Information Extraction: با استفاده از فناوري پردازش زبان طبيعي، بهترين اطلاعات استخراج خواهد شد.

سرعت بازيابي اطلاعات در ساينس دايركت

بر اساس آخرين آمار منتشر شده، نتيجه جستجو در 2.8 ثانيه و صفحه مقاله مربوطه در 5.2 ثانيه بارگزاري خواهد شد. علاوه بر اينها، با استفاده از قابليت جستجو ساده و پيشرفته، امكان بازيابي مرتبط‌ترين نتايج در ميان مقالات و فصول كتاب به سادگي فراهم شده است. قابليت قراردادن هشدار (alert)، مشاهده سوابق جستجو و رويت پيشنهادات ScienceDirect مبتني بر هوش مصنوعي نيز وجود دارد.


 جستجو در ساينس دايركت

پس از آشنايي كامل با تاريخچه، موضوعات تحت پوشش و ويژگيهاي اين پايگاه اطلاعاتي، الان وقت آن رسيده تا با جستجو در اين پايگاه آشنا شويد. قطعاً پوشش امكانات و ابزارهاي چنين مجموعه عظيمي بدان حد است كه از حوصله يك كارگاه آموزشي خارج خواهد بود، اما با اتكا به بخش جستجو و تشريح كامل آن، به راحتي خواهيم توانست منابع موردنياز اعم از مقالات علمي، فصول كتاب و منابع با دسترسي آزاد را استخراج كنيد.

براي جستجو در اين پايگاه، چند راهكار اصلي وجود دارد. دانشجويان، اساتيد، كتابداران و پژوهشگران بسته به نياز خود مي‌توانند از يكي از اين روشها بهره‌مند شوند. هر كدام از اين موارد، معايب و مزاياي خاص خود را دارد كه با كسب تجربه و كار عملي براي كاربر مشخص خواهند شد.

1 – جستجو موضوعي Browse by topic

2 – جستجو كليدواژه‌اي Search by keyword

در روش اول، بجاي اينكه از نوار جستجو استفاده كنيد، مستقيماً وارد بخش صفحات موضوعي مي‌شويد و در بين بيش از 3600 موضوع، گزينه مدنظر را انتخاب كرده و به صفحه اختصاصي آن صفحه ارجاع داده مي‌شود. اما در روش دوم، فرايند استخراج اطلاعات با استفاده از نوار جستجو و درج كليدواژه صورت مي‌پذيرد.


جستجوي موضوعي

براي انجام جستجوي موضوعي بايستي بر روي گزينه زير كليك نماييد؛ پس از ورود به صفحه جستجوي موضوعي Browse by topic وارد خواهيد شد. اين بخش براي افرادي مناسب است كه قصد دارند، دامنه علمي خود در زمينه خاصي را گسترش دهند. اين صفحات موضوعي توسط متخصصان هر رشته تنظيم شده و در بردارند مرتبط‌ترين منابع موجود در آن رشته است. موضوعات ارائه شده از دايره‌المعارف الزوير، منابع مرجع و كتابها استخراج شده‌اند.

Browse by topic

در بالاي صفحه نوار جستجوي انتخاب موضوع قرار دارد. با استفاده از اين نوار جستجو مي‌توانيد ساده‌تر موضوع مدنظر خود را انتخاب كنيد. اگر هم قصد داريد به صورت دستي موضوعات را مرور كنيد از انتهاي صفحه به بخش بعد يا قبل برويد.

Browse Topics in sciencedirect

به عنوان نمونه، با تايپ كلمه library در نوار موضوعي، 184 دسته موضوعي مرتبط با اين حيطه علمي نمايش داده شد. اگر قصد داريد، موضوعات را بر اساس حروف الفبا مرور كنيد، در سمت راست، امكان انتخاب حرف انگليسي مدنظر وجود دارد. پس از كليك بر روي موضوع مدنظر، در صفحه اصلي آن ابزارهاي زير جهت بهره‌مندي بيشتر قرار گرفته‌اند:


About this page درباره اين صفحه

Add to Mendeley افزودن نتايج به نرم‌افزار مندلي

Download as PDF دانلود منابع در فرمت پي دي اف

Set alert تنظيم هشدار براي اين موضوع

Related Terms: اصطلاحات مرتبط

View Chapter: ديدن فصل

Purchase Book: خريد كتاب


جستجوي كليدواژه‌اي

متداول‌ترين روش جستجو در پايگاه‌هاي استنادي و اطلاعاتي و نيز موتورهاي جستجوي موجود در سطح وب، استفاده از كليدواژه براي جستجو است. در اين روش، كاربر، كليدواژه يا عبارت مدنظر خود را در نوار جستجو تايپ كرده و عمليات جستجو بر آن اساس انجام خواهد شد. در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت، اين روش نيز پشتيباني مي‌شود. براي انجام اين روش، به محض ورود به صفحه اصلي وب سايت، نوار جستجو مانند شكل زير بالاي صفحه مشخص شده است. دو روش اصلي جستجوي كليدواژه‌اي مانند ساير پايگاه‌ها، روشهاي جستجوي ساده Basic Search و جستجوي پيشرفته Advanced Search هستند. در اين بخش، هر دو اين روشها را به صورت كاملاً جامع آموزش خواهم داد.

تنظيمات حساب كاربري

پيش از انجام جستجو، حتماً وارد سامانه شويد. براي اينكه بتوانيد از امكانات كامل پايگاه استفاده كنيد، حتما با استفاده از گزينه‌هاي تعريف شده در بالاي صفحه و زدن Sign in وارد حساب كاربري خود شويد. اگر تاكنون در اين پايگاه حساب كاربري نساخته‌ايد، در ابتدا اقدام به ساخت يك حساب كرده و براي اين منظور گزينه Register را كليك كنيد. پس از اينكار با فرمي مشابه زير روبرو خواهيد شد كه با داشتن يك ايميل معتبر امكان ثبت نام به سادگي فراهم خواهد شد. بعد از ثبت ايميل و انجام مرحله ثبت، امكان ورود به حساب را داريد.

ثبت نام در ساينس دايركت

علاوه بر امكان ثبت نام عادي، اگر دانشگاه يا سازمان محل فعاليت شما، اشتراك سازماني دارد، با استفاده از گزينه Sign in via your institution نيز امكان ورود خواهيد داشت. ممكن است اين امكان، قابليت‌هاي بيشتري همچون دسترسي بيشتر به منابع را در اختيارتان قرار دهد. بعد از ورود به حساب كاربري، اگر بر روي نام خود كه در همان قسمت درج شده است، كليك كنيد، منويي مشابه زير براي شما نمايش داده خواهد؛ هر كدام از اين گزينه‌ها را به فارسي توضيح داده‌ام.

منوي حساب كاربري

My recommendations: توصيه‌هاي ساينس دايركت براي من

My Search history: سوابق جستجو

My reading history: سوابق مطالعه

Manage alerts: مديريت هشدارها

Change password: تغيير رمز عبور

Purchased articles: مقالات خريداري شده

Privacy center: مركز حريم خصوصي

View account: مشاهده حساب كاربري

Sign out: خروج از حساب كاربري


جستجوي كليدواژه‌اي ساده

براي انجام اين نوع جستجو، كافي است در صفحه اصلي و بر روي نوار نمايش داده شده همانند زير، كليدواژه مدنظر خود را تايپ كنيد. توجه كنيد همانطور كه در ادامه توضيح داده‌ايم، هر فيلدي كه قصد تكميل آن را داريد به درستي پُر كنيد.

Basic Search

با انجام اين نوع جستجو، مقالات ژورنالي با داوري همتا، فصول كتاب و منابع با دسترسي آزاد بازيابي خواهد شد. هر كدام از كادرهاي اين نوار به صورت زير تكميل مي‌شود:

Keywords: واژگان كليدي

Author name: نام نويسنده

Journal/book title: عنوان نشريه يا كتاب

Volume: دوره

Issue: شماره

Pages: صفحات

بعد از درج بخش‌هايي كه قصد جستجو داريد، كافي است بر روي آيكون ذره‌بين كليك كنيد. پس از اينكار، در صفحه نتايج جستجو، ليست بر اساس ارتباط relevance يا تاريخ منبع date قابل نمايش هستند كه از سمت راست اين انتخاب صورت مي‌گيرد. در سمت چپ صفحه نيز ابزارهايي براي فيلتر كردن نتايج جستجو قرار دارد. با استفاده از اين ابزارها كه در زير توضيح داده شده‌اند، مي‌توانيد نتايج را محدودتر كنيد.

فيلتر كردن نتايج جستجو

براي فيلتر كردن نتايج جستجو، چندين روش پيش بيني شده است. در سمت چپ بالا، تعداد نتايج جستجو نمايش داده مي‌شوند. به عنوان نمونه با جستجوي كليدواژه public library تعداد 187944 نتيجه را خواهيم ديد. براي اينكه اين تعداد را محدود كنيم از فيلترهاي سايت استفاده مي‌كنيم:

Refine by years: فيلتر كردن بر اساس سال نشر – تعداد نتايج هر سال داخل پرانتز در جلوي عدد سال قابل نمايش است. مي‌توانيد با تيك زدن سالهاي مدنظر خود، نتايج به شكل قابل محسوسي، محدود كنيد.

Refine by article type: فيلتر كردن بر اساس نوع مقاله – اگر بر روي اين گزينه كليد كنيد، ليستي از انواع مقالات براي شما نمايش داده مي‌شود. مهمترين منابع علمي شامل مقالات پژوهشي journal article، مقالات مروري review article، فصول كتاب book chapters و چكيده‌هاي كنفرانسي conference abstracts هستند.

Refine by publication title: فيلتر كردن بر اساس عنوان نشر: در اين بخش، تعداد منابع متعلق به هر منبع ليست شده‌اند. اگر قصد داريد منابع مربوط به ناشر خاصي را فيلتر كنيد در اين قسمت قابل انجام است.

Refine by subject areas: فيلتر كردن بر اساس زمينه‌هاي موضوعي: اگر قصد داريد زمينه موضوعي خاصي را ببينيد، در اين بخش ليست موضوعات قرار گرفته است. بي ترديد ممكن است كليدواژه خاصي در زمينه‌هاي مختلف علمي وجود داشته باشد كه با استفاده از اين فيلتر محدودسازي آنها راحت‌تر خواهد شد.

Refine by access type: فيلتر كردن بر اساس نوع دسترسي: همانطور كه توضيح داده شد، منابع موجود در ساينس دايركت شامل مقالات، فصول كتاب و منابع دسترسي آزاد مي‌گردد كه بي ترديد بسياري از آنها با پرداخت هزينه يا داشتن اشتراك، قابل دسترسي هستند. در اين بين تنها منابع با دسترسي آزاد (open access) قابل دانلود رايگان هستند، با استفاده از اين فيلتر آن منابع محدود خواهند شد.


دانلود و استخراج نتايج

همانطور كه در تصوير زير مي‌بينيد، در صفحه نتايج، در بالا و زير هر منبع، كادري قرار دارد كه امكان گرفتن خروجي، دانلود آن منبع و مشاهده چكيده را فراهم مي‌كند. گرفتن خروجي و مشاهده چكيده كاملاً رايگان است اما ممكن است دانلود آن منبع بر حسب نوع دسترسي (access type) رايگان نباشد و با پرداخت پول يا داشتن اشتراك ويژه قابل دانلود گردد.

دانلود مقاله

با استفاده از دكمه Download selected articles در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت، مي‌توانيد منبع مربوطه را دانلود كنيد. اگر قصد داريد اطلاعات كتابشناختي آن منبع را استخراج كنيد، بايستي بر روي گزينه Export كليك كنيد. سه نوع فرمت متداول شامل Redworks – RIS – BibText پشتيباني مي‌گردد كه در نرم‌افزار مديريت منابع مندلي قابل استفاده هستند. ضمناً اگر قصد داريد اطلاعات كتابشناختي را به صورت متني داشته باشيد بر روي گزينه Export citation to text كيك كنيد.

گزينه Abstract نيز تنها چكيده آن مقاله را به شما نشان مي‌دهد. براي مواقعي كه اشتراك ويژه نداريد و يا قصد دانلود آن منبع را نداريد، استفاده از چكيده و مطالعه آن كافي خواهد بود. ضمناً تعداد نمايش نتايج پيش فرض در هر صفحه 25 مورد است كه اگر قصد داريد اين ميزان را افزايش دهيد با استفاده از گزينه Display results per page در انتهاي صفحه مي‌توانيد آن را به 50 يا 100 افزايش دهيد.


جستجوي كليدواژه‌اي پيشرفته

پيشنهاد مي‌كنم پيش از مطالعه اين روش، حتماً بخش مربوط به جستجوي ساده را مطالعه كنيد؛ در واقع تفاوت اصلي جستجوي ساده و پيشرفته در قابليت‌هاي بيشتري است كه هنگام تايپ كليدواژه در اختيار شما قرار مي‌گيرد. اين روش براي افرادي مناسب است كه به اصول جستجوي پيشرفته تسلط دارند. براي استفاده از اين شيوه، در صفحه اصلي ساينس دايركت، بر روي گزينه Advanced Search كليك كنيد. با ورود به اين صفحه، با كادر زير روبرو خواهيد شد.

advanced search in sciencedirect

Find articles with these terms: يافتن مقالات با اين اصطلاحات

تمامي بخش‌هاي منبع اطلاعاتي بجزء قسمت منابع براي جستجو اين عبارت، بررسي خواهد شد.

In this journal or book title: در اين نشريه يا عنوان كتاب

با شروع به تايپ اين قسمت، ليست از پيشنهادات براي شما نمايش داده خواهد شد كه بهتر از بين آنها عبارت مدنظر خود را انتخاب كنيد.

Year(s): سال(ها)

عدد سال را بايستي به صورت چها رقمي وارد كنيد.

Author(s): نويسنده(ها)

جستجو در بخش نويسندگان مقالات انجام خواهد شد.

Author Affiliation: سازمان نويسنده

جستجو تنها در بخش وابستگي سازماني نويسندگان انجام خواهد شد.

Volume(s): دوره(ها) – Issue(s): شماره(ها) – Page(s): صفحه(ها)

در اين سه قسمت بايستي تنها عدد وارد كنيد. براي اينكه بازه‌اي از مقادير را نشان دهيد از خط تيره استفاده كنيد (مثلا 35-1).

بعد از اينكه هر كدام از موارد دلخواه را تايپ كرديد، بايستي بر روي دكمه Search كليك كنيد؛ اما اگر قصد داريد باز هم راهبرد جستجو را دقيق‌تر كنيد بر روي گزينه Show all fields كليك كنيد تا گزينه‌هاي بيشتري نمايش داده شود.

راهبرد جستجوي پيشرفته

Title, abstract or author-specified keywords: واژگان كليدي مرتبط با نويسنده، چكيده يا عنوان

جستجو تنها در همين سه بخش از منبع مربوطه انجام خواهد شد.

Title: عنوان

جستجو عبارت مدنظر تنها در عنوان منابع انجام خواهد شد.

References: منابع

جستجو عبارت مدنظر در بخش منابع كتابشناختي انتهاي مقاله يا كتاب انجام خواهد شد.

ISSN or ISBN: شاپا يا شابك

جستجو محدود به شماره خاصي از شاپا يا شابك خواهد بود.

در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت ScienceDirect، امكان استفاده از عملگرهاي بولي Boolean operators وجود دارد كه در پايين‌تر بدان خواهيم پرداخت. اين عملگرها شامل NOT – AND – OR مي‌شود.


كاراكترهاي ويژه و فرمول‌ها

براي درج كاراكترهاي ويژه و نيز فرمول‌ها بايستي به نكات زير توجه داشته باشيم:

كاراكترهاي UTF-8با توجه به اينكه پشتيباني از اين مجموعه كاراكترها پشتيباني مي‌شود، مي‌توان آنها را در نوارهاي جستجو وارد نمود.

تفاوت گويش: هر دو گويش انگليسي بريتانيايي و انگليسي آمريكايي در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت نتايج يكساني در پي خواهد داشت، به عنوان نمونه درج كليدواژه color و colour تفاوتي ندارند.

حروف يوناني و كاراكترهاي معادل آنها: براي اينكه اين دسته كاراكترها را جستجو كنيد بايستي معادل واژه‌اي آنها را درج كنيد؛ مثلاً اگر بنويسد omega، ساينس دايركت، منابعي كه حاوي كلمه omega يا نماد Ω (اُمگا با حرف بزرگ) يا ω (اُمگا با حرف كوچك) را بازيابي خواهند كرد.

كاراكترهاي لهجه‌اي (accented characters): براي اينكه واژه Fürst را تايپ كنيد، كافي است همان را بنويسيد يا به صورت Furst تايپ شود.

كاراكترهاي غيرحرفي-عددي (Non-alphanumeric characters): كليه كاراكترهاي غيرحرفي-عددي مانند پيكان، نقطه و نمادها در نظر گرفته نخواهند شد.


عملگرهاي بولي

يكي از راه‌هاي انجام پيشرفته عمليات جستجو در پايگاه‌هاي اطلاعاتي مختلف استفاده از نمادهايي موسوم به عملگرهاي بولي است. عملگرهاي جستجو به شما امكان تركيب كليدواژه‌ها براي بازيابي نتيجه دلخواه را مي‌دهد. در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت ScienceDirect چهار عملگر پشتيباني مي‌شود:

NOT

براي حذف كلمه‌اي از دامنه جستجو خود از اين عملگر استفاده مي‌كنيم؛ به عنوان مثال عبارت library NOT computer نتايجي را نشان خواهد داد، كلمه computer در آنها وجود نداشته باشد.

AND

با استفاده از اين عملگر، نتايجي نشان داده ‌مي‌شود كه هر دو واژه را دار باشد؛ مثلاً اگر عبارت library AND management را در عنوان، چكيده و نويسنده جستجو كنيم، نتايج بازيابي مي‌شود كه هر دو اين كلمات را دارد.

OR

زماني از اين عملگر استفاده خواهيم كرد كه بخواهيم حداقل يكي از واژگان وارد كرده در نتايج جستجو وجود داشته باشد؛ مثلاً با تايپ عبارت library OR school نتايجي بازيابي مي‌گردد كه كلمه library يا school در آنها وجود داشته باشد. در واقع اين عملگر وقتي استفاده مي‌شود كه كلمات هم‌معني يا با نگارش‎‌هاي مختلف مدنظر باشد.

علامت منها (-)

در اين پايگاه، علامت رياضي منها معادل با عملگر NOT در نظر گرفته مي‌شود.

در استفاده از اين عملگرها بايستي به نكات زير توجه داشته باشيد:

1 – تمام آنها تنها با حروف بزرگ بايستي تايپ شوند.

2 – اولويت اعمال آنها در جستجو به صورت NOT، سپس AND و در انتها OR خواهد بود. به عبارت ديگر، جستجوگر، اولويت ياد شده را مدنظر دارد.

3 – براي نظم‌دهي به عبارت جستجوي خود از پرانتز استفاده كنيد؛ بجاي اينكه تايپ كنيد: a OR b AND c OR d بهتر است بنويسيد: (a OR b) AND (c OR d)

4 – از كاراكتر نقل قول “” براي محدود ساختن نتايج جستجو به همان عبارت استفاده مي‌شود. به عبارت ديگر كلماتي كه داخل علامت نقل قول قرار دارند به همان صورت در جستجوي شما نيز رويت خواهد شد. از اين روش براي نشان دادن وابستگي دو يا چند كلمه به هم استفاده مي‌گردد؛ پس، نتايج حاصل از بازيابي عبارت public library و “public library” يكسان نخواهد بود.

5 – در عبارتهاي چند كلمه‌اي ،علائم نقطه گذاري مدنظر قرار نمي‌گيرد در نتيجه “heart-attack” و “heart attract” تفاوتي ندارند.

6 – جمع يا مفرد بودن و تفاوت املاي كلمات در نتايج گنجانده خواهد شد. در نتيجه عبارت “heart attack” نتايج شامل “heart attacks” را نيز نشان خواهند داد.


كلمات حذفي stop words

در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت اگر از كلمات موجود در تصوير زير استفاده كنيد، آن كلمات از سوي جستجوگر در نظر گرفته نشده و نتايج محدود به آنها نخواهد شد. به عبارت ديگر، نوشتن آنها در عبارت جستجو تفاوتي با ننوشتن آنها نخواهد داشت.

stop words

همانطور كه قابل تشخيص است، كلمات ياد شده بيشتر واژگان دستوري زبان هستند كه بيشتر شامل ضماير، حروف اضافه و افعال كمكي مي‌شوند كه تفاوت معنايي ايجاد نكرده و بايستي با روشهاي طرح شده در بخش عملگرهاي بولي و كاراكترهاي ويژه اين مفاهيم را به جستجوگر فهماند.


در صفحه اصلي وب سايت ساينس دايركت، محبوب‌ترين Popular Articles و مقالات اخير Recent Publications هر حيطه علمي نيز به تفكيك قرار داده مي‌شود. در صورتي كه پس از مطالعه محتويات اين كارگاه آموزشي، باز هم در كار با اين پايگاه اطلاعاتي پرسش يا ابهامي داشتيد مي‌توانيد از فرم زير براي طرح آن استفاده كنيد تا در اولين فرصت به آن پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.