پايگاه اطلاعاتي RICeST
پايگاه‌هاي اطلاعاتي

پايگاه اطلاعاتي RICeST

پايگاه اطلاعاتي RICeST يكي از منابع غني و مهم علمي و دانشگاهي متعلق به مركز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري ايران است؛ در ادامه بحث معرفي و آموزش كار با پايگاه‌هاي اطلاعاتي كشور، اين پايگاه به طور كامل و دقيق در اين بخش آموزش داده خواهد شد. بي‌شك استفاده از آن براي دانشجويان، اعضاي هيئت علمي، پژوهشگران و علاقمندان به منابع اطلاعاتي معتبر خالي از لطف نخواهد بود.


آشنايي اوليه با مركز

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در سال 1370 بر اساس تفاهم نامه منعقده بین فرهنگستان علوم جهان سوم و وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در شهر شیراز تأسیس گردید.

هدف اصلي اين مركز تامين مدارک علمی مورد نياز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ايران و کشورهای منطقه است.

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)

از جمله اقدامات اين مركز مهم اطلاعاتي در كشور مي‌توان به موارد زير در طول فعاليت بيش از سه دهه‌اي آن اشاره نمود:

  • برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه
  • تأسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی در حوزه علوم و فناوری
  • انتشار گزارش‌های پژوهشی
  • تاسيس اطلس علم ايران
  • چاپ نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی
  • حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای
  • برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی
  • برقراي ارتباطات علمي با يونسكو، سازمان همكاري‌هاي اقتصادي و سازمان كنفرانس اسلامي

پايگاه اطلاعاتي RICeST

همانطور كه اشاره شد يكي از وظايفه اصلي در نظر گرفته شده براي مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)، تاسيس پايگاه‌هاي اطلاعاتي مورد نياز پژوهشگران كشور و منطقه است، از اين رو پايگاه اطلاعاتي RICeST بر روي تارنماي رسمي اين مركز جهت در اختيار قرار دادن منابع اطلاعاتي در دسترس همگان قرار دارد.

بر اساس آمار منتشر شده در بخش فهرست مدارك موجود در مركز منطقه‌اي، به برخي از غني‌ترين منابع موجود در اين مركز اشاره خواهيم كرد:

نوع مدرك حجم مخزن
مقالات فارسي 1.206.629
مقالات غيرفارسي 6.502.412
مقالات كنفرانسي 307.882
مقالات روزنامه‌اي 58.790
كتاب‌هاي فارسي 19.193
كتاب‌هاي غيرفارسي 16.074
كتاب‌هاي الكترونيكي 51.841
نشريات فارسي 2981
نشريات غيرفارسي 8782
پايان‌نامه‌هاي فارسي 77.239
پايان‌نامه‌هاي غيرفارسي 34.959
طرح پژوهشي 38.080
گزارش، كاتالوگ، خبرنامه 7712
جمع كل 8.332.574

آمار و اطلاعات فوق، نشان از وجود منبعي بسيار غني و ارزشمند براي انجام پژوهش‌هاي داخلي و منطقه‌اي دارد. بر اساس رسالت كاري مركز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري بي ترديد اين ميزان در سالهاي آتي، افزايش نيز خواهد داشت. پايگاه‌هاي اطلاعاتي ديگر كشور همچون پرتال جامع علوم انساني نيز منابع قدرتمند ديگري براي پژوهشگران محسوب مي‌‌شود كه بر خدمات رساني اطلاعاتي در داخل كشور تمركز دارند.


عضويت در RICeST

در اولين اقدام بهتر است، با كليك بر روي گزينه “ورود به سيستم” در صفحه اصلي تارنما، اگر قبلاً در اين مركز عضو شده‌ايد به سيستم وارد شويد و در غير اينصورت با زدن گزينه “درخواست عضويت” فرمي مشابه زير را تكميل كنيد.

فرم عضويت در پايگاه RICeST

دقت داشته باشيد كه حتماً از رايانامه (ايميل) معتبر در هنگام ثبت نام استفاده كنيد؛ ضمناً درج رمز عبور قوي كه امكان سوء استفاده‌هاي بعدي از حساب شما را كمتر كند، توصيه مي‌شود.


راهنماي جستجو

همانند بسياري ديگر از پايگاه‌هاي اطلاعاتي كه قبلاً به شما معرفي شده‌اند، در اينجا نيز امكان جستجو بر اساس روش‌هايي همچون استفاده از نوار جستجو، مرور بر اساس نوع سند و جستجوي ساده و پيشرفته، در نظر گرفته شده است.

اهنماي جستجو در پايگاه رايسست

در بين روش‌هاي در نظر گرفته شده، توصيه اكيد مي‌شود كه با توجه به بررسي انجام شده، حتماً از روش جستجوي پيشرفته براي بازيابي نتايج مدنظر خود استفاده كنيد. در واقع، ساير روش‌ها از جمله بازيابي منابع بر اساس نوع سند و جستجوي ساده، روندي بسياري وقت گير و غير دقيق را ارائه كرده‌اند.


جستجوي پيشرفته در پايگاه

جستجو در پايگاه اطلاعاتي RICeST بسيار ساده و سريع است؛ كافيست با كليك بر روي دكمه زير وارد بخش جستجوي پيشرفته شده و بر اساس فرم دقيق و كاملاً فارسي تعبيه شده، كليدواژه خود را درج و نتايج را ملاحظه فرماييد. در واقع در اين فرم ابتدا از شما خواسته مي‌شود، كليدواژه و جزئيات آن را در قسمت بالاي فرم درج كرده و سپس بر اساس انتخاب نوع سند و بازه زماني نتايج مدنظر را ملاحظه كنيد.

جستجوي پيشرفته در رايسست RICeST

جستجوي پيشرفته در پايگاه رايسست

تنها نكته قابل تامل در اين است كه بايستي در بخش كادر آبي رنگ، بخش مدنظر براي جستجو را مشخص كرده و در قسمت عملگرهاي بولي كه با كادر قرمز مشخص كرده‌ايم، ارتباط كليد واژه‌ها با يكديگر را در رديف‌هاي قرار داده شده تعيين كنيد. دقت داشته باشيد كه در صورت نياز مي‌توانيد تعداد رديف‌ها را كم يا زياد كنيد.

نكته: پس از شروع به تايپ كليد واژه مدنظر، پايگاه نيز پيشنهاداتي را بر اساس منابع موجود خود به شما نشان خواهد داد كه در روند انتخاب كليد واژه كمك كننده است.

پس از انجام جستجو در صفحه نتايج، در سمت راست، امكان انتخاب فيلترهاي محدود كننده وجود دارد. با استفاده از فيلترها نتايج به صورت دلخواه بر اساس عنوان، موضوع، سال نشر، زبان و نوع منبع قابل پالودن است. علاوه بر اين تعداد نتايج جستجو در رديف بالا نمايش داده شده كه بر اساس سه شاخصه “ربط”، “جديدترين” و “قديمي‌ترين” قابل تفكيك هستند.

در كادر هر نتيجه نيز اطلاعاتي همچون عنوان، محل نشر، سال نشر، كليدواژه، پديد آورنده و شماره اختصاصي ركورد مشخص شده‌اند. براي دانلود منابع در اين پايگاه در منابع رايگان امكان بارگيري فايل PDF براي همگان وجود دارد اما در موارد ديگر بايستي از روش دسترسي سازماني يا پرداخت حق دريافت استفاده كنيد.


در صورت وجود هر گونه ابهام يا پرسش ديگر در خصوص استفاده از پايگاه اطلاعاتي RICeST از طريق فرم زير يا راه‌هاي ارتباطي با ما در ارتباط باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.