پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran
پايگاه‌هاي اطلاعاتي

پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran

شناخت دقيق و كامل پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran از اصلي‌ترين نيازهاي تمامي دانشجويان، اعضاي هيئت علمي و پژوهشگران ايراني در جهت دستيابي به منابع اطلاعاتي معتبر و بروز است. در ادامه روند معرفي پايگاه‌هاي اطلاعاتي ايراني در اين نوشته اين پايگاه را به طور جامع و دقيق معرفي و روش جستجوي منابع در آن را آموزش خواهيم داد.


تاريخچه مگيران

همزمان با ورود جهان به هزاره بيست و يكم در سال 2000 ميلادي برابر با 1379 خورشيدي، مسائل مرتبط با حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات از يك سو و امور علمي و دانشگاهي از سوي ديگر، مورد توجه جامعه نخبگان، شركت‌هاي، موسسات و دانشگاه‌هاي كشور قرار گرفت. در اين راستا و در سال 1380 خورشيدي تارنمايي موسوم به Magiran افتتاح شد. بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه نماد الكترونيكي ايران، اين تارنما از سال 1393 خورشيدي تحت مجوز و مالكيت آقاي حميدرضا معين در قالب ارائه خدمات جستجوي اطلاعات فعاليت مي‌كند. دفتر مركزي اين مجموعه در شهر تهران قرار دارد.

منابع موجود در پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran به چهار دسته اساسي زير گروه بندي شده‌اند:

 • مجلات علمي داراي 2737 نشريه
 • مجلات تخصصي داراي 1064 نشريه
 • مجلات عمومي داراي 123 نشريه
 • روزنامه‌ها داراي 7 روزنامه

بنا بر آمار رسمي اعلامي در تارنماي رسمي اين پايگاه، آمار منابع موجود به شرح زير است:

 • منابع موجود از بيش از 3300 نشريه
 • 130 هزار عنوان مطلب از نشريات
 • 1.500.000 مطلب از نشريات و روزنامه‌ها

عضويت در مگيران

همانند ساير پايگاه‌هاي اطلاعاتي همچون پايگاه اطلاعاتي RICeST توصيه مي‌شود پيش از آغاز استفاده از خدمات مگيران به طور رايگان در تارنماي اين مركز عضو شويد؛ براي اينكار بر روي گزينه “ثبت نام” در صفحه اصلي كليك كنيد. در اين صفحه، بايستي فرم خواسته شده را كه حاوي مشخصات فردي و پست الكترونيكي شماست را تكميل كنيد. توجه داشته باشيد اگر قصد داريد بعداً به عنوان نويسنده به صفحه اختصاصي نويسندگان دسترسي داشته باشيد، از همان ايميل موجود در مقاله يا مطلب خود براي نام نويسي استفاده كنيد.

اگر هنگام ثبت ایمیل پیامی مبنی بر وجود ایمیل شما در سایت دریافت کردید به این معناست که شما سال‌های گذشته عضو مگیران بوده‌اید. لذا نیازی به ثبت نام دوباره نیست. در اين حالت بايستي با كليك بر روي گزينه “فراموشي رمز عبور” تقاضاي صدور رمز جديد را بدهيد.

عضويت در پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran

با عضويت رايگان در سايت مگيران به طور خودكار امكان درج مطالب به عنوان موارد مورد علاقه، مكاتبه با نشريات، دسترسي به سوابق جستجو و اشتراك نسخه چاپي نشريات مگيران براي شما فراهم خواهد شد.


دسترسي به مطالب

براي جستجو در پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran نياز به تهيه اشتراك ويژه نداريد اما براي اينكه بتوانيد منابع و مطالب بازيابي شده را دانلود كنيد بايستي يكي از دو نوع اشتراك زير را تهيه كنيد:

 • اشتراك شخصي
 • اشتراك سازماني

عضويت ويژه در پايگاه ميگران

در حالت اول شخص مي‌توانيد با كليك بر روي گزينه «پرداخت حق اشتراک» در منوي حساب كاربري خود در تارنما، با پرداخت مبلغ تعيين شده از سوي پايگاه به خدمات زير دسترسي يابد:

 • دسترسي به خدمات اعضا در يك سال
 • دانلود 100 مقاله در طول سال عضويت
 • امكان خريد بسته افزايشي دانلود مطالب
 • مطالعه نامحدود آرشيو روزنامه‌ها
 • افزايش تعداد نشريات موردعلاقه

در حالت دوم، بايستي از طريق سازمانها اعم از دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و مراکز پژوهشی، ادارات و سازمان‌های مختلف ديگر و با در اختيار داشتن VPN اختصاصي آن مركز از اشتراك سازماني استفاده كنيد. در اين حالت مگيران با بررسي IP شخص متصل شده به پايگاه امكان دانلود نامحدود مطالب را در اختيار وي قرار مي‌دهد.

نكته: براي انجام جستجو، مشاهده چكيده و واژگان كليدي در پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran نياز به خريد اشتراك شخصي يا تهيه اشتراك سازماني نيست.


جستجو در مگيران

براي جستجوي مطالب در پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran دو راهكار اصلي زير در نظر گرفته شده است:

 1. مرور نشريات (الفبابي، موضوعي و ناشران)
 2. نوار جستجو

در حالت اول كه توصيه نمي‌شود و تنها در مواردي كاربرد دارد كه شخص مي‌خواهد از مطالب نشريه يا روزنامه خاصي استفاده كند بايستي بر يكي از سه دسته بندي مجلات علمي، مجلات تخصصي و مجلات عمومي يا روزنامه‌ها در نوار منوي بالاي سايت استفاده كنيد. در اين حالت در فهرست باز شده سه امكان براي شما فراهم خواهد شد:

 • مرور الفبايي
 • مرور موضوعي
 • مرور ناشران

با كليك بر روي هر كدام از اين گزينه‌ها دامنه و تعداد فهرست مجلات كمتر شده و نتايج اختصاصي براي شما نمايش داده خواهد شد.به عنوان مثال، در گروه مجلات علمي، دانشگاه فردوسي مشهد داراي 61 نشريه علمي است. حال اگر قصد داشته باشيد در همين فهرست به جستجو مطالب بپردازيد بايستي از نوار جستجو زير آن استفاده شود. در اين حالت، دو حالت جدول به صورت كلي و حالت تفصيلي براي مشاهده جزئيات كامل مجلات است.

مرور موضوعي در مگيران


نوار جستجو

و اما بهترين روش جستجوي منابع در تمامي پايگاه‌هاي اطلاعاتي كه به شكلي سريع و صحيح، منابع موردنياز را در اختيار پژوهشگران و كاربران قرار مي‌دهد استفاده از نوار جستجو است؛ در اين حالت دو راهكار جستجوي ساده (Basic Search) و جستجوي پيشرفته (Advanced Search) پيش بيني شده‌اند. براي استفاده از روش جستجوي ساده بايستي در صفحه اصلي در نوار جستجو واژه مدنظر را مطابق تصوير زير وارد و عمليات را آغاز كنيد.

مرور ساده در نشريات و روزنامه ها

دومين راهكار كه در تمامي پايگاه‌هاي بين‌المللي همچون پايگاه اطلاعاتي وايلي Wiley و پايگاه اطلاعاتي Springer Link نيز به عنوان روش اصلي و توصيه شده است، بايستي از بخش “جستجوي پيشرفته” ابتدا حوزه مدنظر شامل مجلات يا روزنامه‎‌ها را انتخاب و عمليات جستجو را در فرمي مشابه زير انجام داد.

پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran استفاده از عملگرهاي بولي (AND – OR – NOT) را به دو شيوه شامل توصيف فارسي و استفاده مستقيم از عملگر بكار گرفته است كه تفاوتي با يكديگر در بازيابي نتايج ندارند.

فرم جستجوي پيشرفته مگيران

در بخش پاييني فرم نيز كستره جستجو، دوره زماني و زبان مطلب موردنظر قابل تعيين هستند. دقت داشته باشيد كه بین کلمات فقط فاصله بزنید و هیچ علامت دیگری جز خط فاصله «-» تایپ نکنید.

در صفحه باز شده نتايج عنوان هر مقاله، نوع، چكيده و زبان آن نيز قابل رويت خواهد بود. در اين حالت اگر دسترسي شخصي (پرداخت حق عضويت ساليانه) يا دسترسي سازماني (در اختيار داشتن VPN سازماني) داشته باشيد، امكان دانلود فايل PDF مطلب مربوطه براي شما فراهم خواهد بود.

استناددهي به مطالب

در كنار هر كدام از نتايج بازيابي شده علامت نقل قول قرار داده شده است كه با كليك بر روي آن دو ابزار زير براي استفاده پژوهشگران در نظر گرفته‌اند:

 • ارسال به نرم‌افزارها و پایگاه‌های مدیریت ارجاع

در اين حالت امكان ارسال مطلب جستجو شده بر روي نرم‌افزار مديريت منابع مندلي يا ساير برنامه‌هاي در نظر گرفته شده فراهم است.

 • شیوه‌های ارجاع به این مقاله‌(ها)

در بخش دوم، مي‌توانيد سبك‌هاي استناددهي Citation Styles مدنظر خود را از بين گزينه‌هايي همچون APA – Vancouver – Chicago – Harvard يا MLA انتخاب كنيد. با اين كار منبع مربوطه به شكل دقيق در كادر مربوطه براي شما نشان داده شده و امكان كپي آن به صورت دستي وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.