موتور جستجوي اكوزيا Ecosia
علم اطلاعات

موتور جستجوي اكوزيا Ecosia

شايد با نگاه به تصوير بالا، از خودتان بپرسيد چه ارتباطي بين موتور جستجوي اكوزيا Ecosia و درختكاري وجود دارد. شايد در هيچ كدام از فعاليت‌هاي فضاي مجازي كسي نتواند تصور كاشت درخت در ازاي چند كليك ساده را داشته باشد. در اين بخش با ما همراه باشيد تا به معرفي كامل و راهنماي جستجو در اين موتور جذاب و منحصر بفرد بپردازيم.


تاريخچه اكوزيا

هميشه انسان‌هاي متعهد و خلاق، منشاء خير و بركت در جهان بوده‌اند. در هفتم دسامبر سال 2009 ميلادي، شخصي به نام كريستين كرول (Christian Kroll) كه در حوزه محيط زيست دغدغه‌هايي را داشت، ايده خود در قالب درختكاري در برلين آلمان شكل داد. وي اين ايده را در همان روز و در خلال گردهمایی تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل ۲۰۰۹ در كپنهاگ دانمارك مطرح نمود. از اين گردهمايي با عنوان بزرگترين مجموعه مذاكرات در خصوص مشكلات محيط زيست و اقليمي در سطح جهان ياد مي‌شود.

از سال 2010 ميلادي، اين مجموعه به برنامه‌هاي مختلف درختكاري و حمايت از محيط زيست كمك كرده است. به عنوان نمونه در همان سال به برنامه صندوق جهاني طبيعت آلمان كمك نمود. اين روند ادامه داشت تا اينكه در سال 2011 ميلادي موفق شد مبلغ 250 هزار يورو به برنامه درختكاري كمك نمايد. همين اقدامات، شاكله اين موتور جستجو را به شكلي بنيان نهاد كه دغدغه اصلي خود را بجاي كسب درآمد بر مشكل زدايي از محيط زيست قرار دهد.

كاشت درخت توسط اكوزيا

اكوزيا تا جولاي سال 2020 ميلادي و بر اساس آمار موثق اعلام شده، هزينه كاشت بيش از 100 ميليون درخت را تامين كرده است. اين تعداد درخت، قابليت از ميان بردن بيش از 50 هزار تُن گاز زيان آور دي اكسيد كربن را دارد. در جريان آتش سوزي‌هاي گسترده در كشور استراليا نيز، اين شركت تمام درآمد خود را براي اهدا و كاشت درخت در اين كشور اختصاص داد.

شركت اكوزيا علاوه بر فعاليت متمركز خود، با شركت‌ها و سازمان‌هاي بسيار زيادي در سطح جهان همكاري دارد. برنامه‌هاي مشترك اين موتور جستجو در كشورهاي مهمي همچون ايالات متحده، استراليا، هند، برزيل، اسپانيا، كانادا، بريتانيا و بسياري از كشورهاي آفريقايي و آمريكايي در حال انجام است. نكته قابل تامل در اين استك كه سرورهاي موتور جستجوي اكوزيا Ecosia مبتني بر كربن خنثي (Carbon neutrality) كار مي‌كنند و آلودگي در پي ندارند.

بر اساس آخرين آمار نيز در ماه ژانويه سال 2021 ميلادي، شركت اكوزيا مبلغ 125 ميليون يورو در پروژه‌هاي درخت كاري خود سرمايه گذاري كرده است. چنين اقدامات تحسين برانگيزي به ويژه براي فعالان محيط زيست باعث شده است، اكوزيا در زمينه خلاقيت در خدمات و دغدغه‌مندي محيط زيست، گوي سبقت را از ده موتور جستجوي برتر ربوده است.


شيوه فعاليت

اكوزيا در ابتداي فعاليت خود به صورت تعاملي با موتوري جستجوي ياهو همكاري مي‌كرد؛ در اين تعامل، نتايج جستجو از ياهو، بينگ و ويكي پديا گرفته مي‌شود و بر اساس قرارداد بين اين دو، مبلغي از تبليغات ياهو به اكوزيا Ecosia پرداخت مي‌شد. در ادامه فعاليت، اين شركت تصميم گرفت همكاري خود را با موتوري جستجوي مايكروسافت بينگ آغاز كند و هم اكنون نيز اين همكاري ادامه دارد. نتايج جستجوي دريافت شده از بينگ Bing بهينه سازي و به كاربر ارائه مي‌گردد. موتور جستجوي اكوزيا Ecosia در رايانه‌هاي شخصي، مكينتاش و نيز تلفن‌هاي همراه مانند iOS و اندرويد نيز عرضه مي‌شود.

روش كار سايت اكوزيا

اكوزيا هم اكنون در رتبه‌بندي الكسا در جهان در بازه 500 تا 600 و در كشور آلمان در محدوده زير 100 قرار گرفته است. در سال 2018 ميلادي اين شركت متعهد به حفظ حريم خصوصي (Privacy Policy) افراد گرديد در نتيجه جستجوي انجام شده توسط كاربر به صورت دائمي ذخيره نشده و به شخص ثالث و يا شركتهاي ديگري فروخته نخواهند شد.

براي اينكه بتوانيد در روند كاشت درخت اين شركت مشاركت داشته باشيد، كافي است بر روي تبليغات قرار داده شده كليك كنيد؛ طبق اعلام و به طور متوسط به ازاي هر 45 كليك كه كاربر انجام دهد، هزينه كاشت يك درخت تامين خواهد شد.


راهنماي جستجو

همانطور كه سياست كاري اين موتور جستجو بسيار شفاف و جذاب است، كار كردن با موتور جستجو آن نيز فوق‌العاده راحت است. براي ورود به پايگاه رسمي اين موتور جستجو بر روي دكمه زير كليك كنيد. در ادامه متن، توضيحات كامل و روش جستجو در آن را تشريح خواهم كرد.

ورود به سايت اكوزيا Ecosia

پس از ورود به اين سايت در همان ابتدا نوار جستجو خودنمايي مي‌كند. تمام مطالب صفحه اول بر اساس رسالت اين شركت به تشريح فعاليت‌ها و دغدغه درختكاري اختصاص دارد. شمارنده قرار گرفته در زير نوار جستجو، تعداد درخت‌هاي كاشته شده توسط اين شركت را نمايش مي‌دهد. به شمارنده به تناوب فعاليت كاربران تغيير خواهد كرد.

شمارنده سايت اكوزيا

در سمت راست صفحه نيز قسمت تنظيمات و منوي سايت با كليك بر روي گزينه سه خط قابل رويت است؛ در زير گزينه‌هاي اين منو را يك به يك كار خواهيم كرد.

راهنماي نوار جستجوي اكوزيا Ecosia

علامت سه خط در سمت راست بخش منو، آيكون زنگ براي نمايش هشدارها و نماد درخت تعداد درخت‌هايي است كه با فعاليت شما كاشته خواهد شد. نوار جستجو هم كه كاملاً واضح و مشخص است. با كليك بر روي نماد سه خط گزينه‌هاي زير را خواهيد ديد:

How Ecosia Works – شيوه فعاليت موتور جستجوي اكوزيا

About us: درباره اكوزيا

Mobile App: اپليكيشن موبايلي اكوزيا

Privacy: حريم خصوصي

Gift Trees: اهداي درخت

Shop: فروشگاه

Blog: وبلاگ اكوزيا

Careers: مشاغل اكوزيا

FAQ: پرسش‌هاي پرتكرار

settings: تنظيمات موتور جستجو


تنظيمات جستجو

اولين و مهمترين كار پيش از شروع جستجو اين است كه تنظيمات مدنظر را انجام دهيد. براي اين كار، بعد از كليك بر روي علامت سه خط، گزينه Settings را انتخاب كنيد تا تصوير زير براي شما نمايش شود. در اين قسمت، با توجه به توضيحاتي كه ارائه مي‌كنم، تنظيمات مدنظر خود را انجام دهيد.

تنظيمات موتور جستجوي اكوزيا Ecosia

محدوده جستجو با استفاده از گزينه Search region انتخاب مي‌شود. براي انتخاب زبان بايستي گزينه Website Language را تغيير دهيد. اگر قصد داريد ميزان محتواي مربوط به بزرگسالان را در جستجوي خود مشخص كنيد گزينه Safe Search را بر روي حالت Strict قرار دهيد و يا با انتخاب Off آن را خاموش كنيد؛ بهتر است اين گزينه را از حالت پيش فرض خارج نكنيد. در صورتي كه عمليات جستجو توسط كودكان انجام مي‌شود اين گزينه در حالت Strict قرار گيرد.  سه گزينه بعدي نيز به اين صورت خواهند بود:

Auto Suggestions: همزمان با تايپ كاربر، پيشنهادات موتور جستجو در زير نوار نمايش داده خواهد شد.

Personalized search results: اگر اين گزينه فعال باشد، موتور جستجو بر اساس سوابق جستجوي شخصي شما، پيشنهاداتي را ارائه خواهد كرد. اگر نسبت به حفظ حريم شخصي خود نگران هستيد، اين تيك را برداريد.

Notifications: با فعالسازي اين گزينه، اخبار مربوط به درختان به شما طلاع رساني خواهد شد.


جستجوي عملي

در نوار جستجو عبارت “public library” را تايپ مي‌كنم؛ با توجه به اينكه تنظيمات كار بر روي ارائه پيشنهادات (suggestions) بود، برنامه، پيشنهاداتي را ارائه مي‌كند. با كليك بر روي يكي از آنها در كسري از ثانيه به صفحه نتايج جستجو هدايت مي‌شود و با صفحه‌اي مشابه زير روبرو مي‌شوم:

نتايج جستجو در Ecosia

در دو كادر پايين سمت راست و چپ نتايج به صورت لينك نمايش داده شده است. نتايج سمت راست معمولاً برگزيده مطالب از دانشنامه ويكي پديا هستند. در دو نوار بالا به ترتيب مي‌توانيد نتايج جستجو را در بين گزينه‌هايي همچون صفحات وب (Web)، تصاوير (Images)، اخبار (News)، ويدئو (Videos) و نقشه‌ها (Maps) انتخاب كنيد؛ علاوه بر اينها اگر بروي گزينه More كليك كنيد امكان انجام همين جستجو در پايگاه‌هاي ديگر مانند ويكي پديا، بينگ، يوتيوب، گوگل، آمازون و اكوزيا تّرَول فراهم خواهد شد.

كادر سمت راست نيز امكان تغيير تنظيمات با كليك بر روي گزينه Settings و اعمال فيلتر براي نتايج جستجو را فراهم خواهد كرد؛ در قسمت Filters با اعمال بازه زماني مي‌توانيد نتايج جستجو را به مطالب 24 ساعت گذشته (Past 24 Hours)، هفته گذشته (Past Week) و يا ماه گذشته (Past Month) محدود نماييد.

در خلال انجام جستجو به دفعات دكمه‌اي به نام Add Ecosia to Chrome نمايش داده مي‌شود كه با كليك بر روي آن، به صفحه افزونه اكوزيا براي مرورگر گوگل كروم افزوده خواهد شد. اين گزينه در حالت جستجو با ساير مرورگرها همچون فايرفاكس، مايكروسافت اِج و … نمايش داده نمي‌شود.

مجدداً بايستي اشاره كنيم كه نتايج حاصل از كاوش در اين موتور جستجو از بينگ شركت مايكروسافت گرفته مي‌شود؛ لذا اگر جستجوي خود را به زبان فارسي دهيد مثل اين است كه در موتور جستجوي بينگ جستجو كرده‌ايد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.