پايگاه اطلاعاتي كُر CORE
پايگاه‌هاي اطلاعاتي

پايگاه اطلاعاتي كُر CORE

در ادامه معرفي و بررسي پايگاه‌هاي اطلاعاتي با دسترسي آزاد (Open Access) جهت بهره‌مندي دانشجويان، پژوهشگران و اعضاي هيئت علمي، در اين بخش به پايگاه اطلاعاتي كُر CORE خواهيم پرداخت. تاريخچه، روش جستجوي پيشرفته و ترفندهاي كار با اين پايگاه تشريح خواهد شد.


تاريخچه كُر CORE

در راستاي وقوع جنبش جهاني دسترس آزاد به منابع علمي و دانشگاهي موسوم به Open Access، گروهي با هدايت پِتر كناخ Petr Knoth در سال 2010 ميلادي در انگلستان با هدف دسترسي همگاني به منابع علمي تشكيل شد. اين گروه ماموريت خود را گردآوري تمامي منابع با دسترسي آزاد در سطح جهان و تحقق امكان دسترسي همگاني به آنها اعلام كرده است.

در حال حاضر اين پايگاه به عنوان خدماتي بدون انتفاع مالي (non-profit service) از سوي The Open University و شركت Jisc در انگلستان ارائه مي‌شود.  اهداف تعيين شده از سوي اين مراكز براي استقرار چنين پايگاه اطلاعاتي به اين شكل است:

 • تقويت داده‌هاي آموزشي با استفاده از فناوري هاي داده كاوي و متن كاوي براي تحقق دسترسي آزاد به منابع
 • توانمندسازي ديگران براي در اختيار داشتن ابزارهاي جديد و استفاده از منابع اين پايگاه
 • حمايت از شبكه مخازن با دسترسي آزاد و نشريات اين حوزه از طريق راهكارهاي فني و خلاقانه
 • تحقق مسيري ارزشمند و قابل سنجش براي انتقال آموزش‌هاي آزاد

 


خدمات كُر CORE

پايگاه اطلاعاتي كُر CORE منابع پژوهشي خود را از مخازن (repository)، موسسات و نشريات با دسترسي آزاد در سراسر جهان گردآوري مي‌كند. در حال حاضر 10323 تامين كننده در سراسر جهان به اين پايگاه در گردآوري منابع كمك كرده‌اند؛ بر اين اساس و در زمان نگارش اين مطلب، 218.000.103 مقاله با دسترسي آزاد در اين پايگاه اطلاعاتي نمايه شده است. فهرست مراكز تامين كننده مقالات قابل مشاهده مي‌باشد، از سوي ديگر مراكز جديد نيز مي‌توانند به اعلام آمادگي كنند.

تامين كننده مقالات پايگاه اطلاعاتي كر CORE

علاوه بر امكان جستجو و بازيابي منابع كه در اين پايگاه وجود دارد؛ ارائه خدمات زير نيز جزئي از دامنه گسترده فعاليت‌هاي پايگاه كُر CORE محسوب مي‌شود:

 • ارائه يك واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API) رايگان براي دسترسي به منابع و فراداده موجود در اين پايگاه

با استفاده از اين ابزار دسترسي رايگان و هوشمندانه به تمامي منابع تامين كنندگان در پايگاه اطلاعاتي كُر فراهم شده است. شركت‌ها و موسسات ديگر مي‌توانند با روش‌هاي خلاقانه ديگر و بهره مندي از اين ابزار كاملاً رايگان، امكان دسترسي را براي كاربران خود فراهم كنند.

 • عرضه مجموعه داده (Dataset) تمامي منابع كُر CORE جهت راه اندازي در ايجاد زيرساخت دلخواه

از اين ابزار مي‌توان براي انجام عمليات متن كاوي، تحليل داده و روش‌هاي تحليلي جديد با در اختيار داشتن مجموعه داده‌هاي كُر استفاده نمود.

 • ارائه ابزار همسان سازي سريع FastSync جهت در اختيار داشتن كپي كامل تمامي منابع كُر در زيرساخت ديگران

اين ابزار به صورت پولي از سوي اين پايگاه براي بهره مندي استارت آپ‌ها و شركت‌هاي تجاري مختلف از سطح كوچك تا بزرگ براي در اختيار داشتن كپي كامل تمامي منابع ارائه شده است.

 • افزونه پيشنهاد دهنده (Recommender) جهت استفاده تامين كنندگان، سامانه نشريات و تارنما‌ها براي معرفي مقالات مشابه (Similar Articles)

از اين ابزار براي حمايت كاربران در راستاي پيدا كردن منابع به شكلي كه مبتني بر نياز كاربران و خواسته‌هاي پژوهشي آنها باشد، استفاده مي‌شود.

 • افزونه كاوشگر (CORE Discovery) براي نصب در مرورگرهاي وب و تارنماها در راستاي دريافت رايگان منابع اطلاعاتي

از اين ابزار مي‌توان براي دستيابي به منابعي بهره برد كه معمولاً از رويت كاربران پنهان هستند. در واقع با اين كار امكان دستيابي به ميليون‌ها مقاله پژوهشي در پايگاه اطلاعاتي كُر CORE و ساير تامين كنندگان محقق مي‌شود.

ابزارهاي حرفه اي و رايگان پايگاه اطلاعاتي كر CORE

 • داشبود مخازن (Repository Dashboard) براي مديريت منابع از سوي تامين كنندگان

تامين كنندگان مقالات با دسترسي آزاد با استفاده از اين داشبورد مي‌توانند با بهره مندي از ابزارهاي فني و آماري، امكان رويت پذيري منابع خود براي كاربران را مديريت كنند.

 • بسته مخازن (Repository Edition) براي ارتقاي دسترس پذيري، بهبود عملكرد و پشتيباني كامل از تامين كنندگان

اين بسته به صورت پولي از سوي پايگاه اطلاعاتي كُر CORE براي تامين كنندگان مقالات تهيه شده است؛ با بهره مندي از اين بسته امكان ارتقاء سطح رويت پذيري و مديريت ساده‌تر منابع محقق خواهد شد.


راهنماي جستجو

شايد به جرات بتوان گفت در بين پايگاه‌اهاي اطلاعاتي ساده‌ترين و سريعترين راهكارهاي جستجو در اين پايگاه اطلاعاتي پيش بيني شده است. براي دستيابي به بيش از 218 ميليون منبع اطلاعاتي كافيست در صفحه اصلي و نواري مانند شكل زير كليد واژه مدنظرتان را تايپ كرده و نتايج را به صورت ببينيد.

نوار جستجوي CORE

پس از مطالعه توضيحات زير، با كليك بر روي اين دكمه وارد صفحه اصلي جستجوي پايگاه دسترسي رايگان شويد.

ورود به پايگاه اطلاعاتي CORE

پس از وارد كردن كليد واژه مربوطه، نتايج در يك صفحه جداگانه براي شما نمايش داده خواهد شد؛ در بالاي صفحه تعداد نتايج بدست آمده و در سمت راست نيز امكان مرتب كردن آنها بر اساس دو شاخصه زير فراهم شده است:

 • مرتب كردن بر اساس ارتباط به موضوع Relevancy
 • مرتب كردن بر اساس موارد اخير Recency

در سمت چپ نيز همانند اكثر پايگاه‌هاي اطلاعاتي مانند پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت، در سمت چپ ابزارهايي براي محدوسازي نتايج تعبيه شده است.

Year – با استفاده از اين بخش امكان تعيين محدوده زماني براي نتايج بازيابي شده وجود دارد.

Languages: اگر قصد داريد منابع مربوط به زبان خاصي را مشاهده كنيد، نوع زبان را در اين بخش تعيين كنيد.

Journals: نشرياتي كه از آنها نتايج بازيابي شده است در اين قسمت وجود دارد، اگر تيك هر مورد را درج كنيد، نتايج به همان نشريه(ها) محدود خواهد شد.

Repository: همانطور كه اشاره شد، پايگاه اطلاعاتي كُر CORE، منابع خود را از مخازن مختلف از سراسر جهان دريافت مي‌كند، در اين بخش، فهرست مخازني كه كليدواژه شما از آنها بازيابي شده است، قابل مشاهده و انتخاب است.

Permalink: پيوند دائمي اين صفحه را در انتهاي ابزارها نيز قرار داده‌اند.


در زير هر كدام از نتايج نمايش داده شده نيز امكاناتي براي كاربر در نظر گرفته است؛ اين امكانات در تصوير زير نشان داده شده‌اند.

راهنماي دانلود مقاله در CORE

تذكر: براي استناددهي به مقالات بازيابي شده بايستي با كليك بر روي گزينه Cite امكان استناددهي بر اساس BibTex و Full Citation فراهم خواهد شد. از اين استناددها مي‌توانيد در نرم‌افزار مديريت منابع مندلي مي‌توان استفاده كرد.


در صورت بروز هر گونه مشكل در كار با پايگاه‌هاي دسترسي آزاد مانند پايگاه اطلاعاتي دوآج DOAJ، مي‌توانند مسئله مربوطه را از طريق فرم انتهاي نوشته يا راه‌هاي ارتباطي با ما در ميان بگذاريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.