مرجع تخصصي سيويليكا Civilica
پايگاه‌هاي اطلاعاتي

مرجع تخصصي سيويليكا Civilica

در ادامه معرفي و آموزش استفاده از پايگاه‌هاي اطلاعاتي به بخش معرفي ناشر تخصصي كنفرانس‌هاي ايران سيويليكا Civilica مي‌رسيم. فراگيري استفاده از اين پايگاه اطلاعاتي بسيار مهم و روزآمد براي دانشجويان و كليه فعالان علمي و دانشگاهي قطعاً مفيد خواهد بود.


تاريخچه سيويليكا Civilica

سيويليكا يك پايگاه اطلاعاتي است كه توسط انتشارات بوم سازه در 16 مهر 1384 خورشيدي افتتاح شده است. آقاي مهدي وجودي در اين سال و با شعار “ما به دانش احترام مي‌گذاريم” (We Respect The Science) اين پايگاه را با هدف نمایه‌سازی و نشر مجموعه مقالات همایش و کنفرانس‌های داخل کشور ایران و ارائه خدمات در اين زمينه بنيان گذاشت.

بر اساس آمار موجود در کنسرسیوم محتوای ملی، سيويليكا تنها مرجع تخصصي داده‌های کنفرانس‌ها و همایش‌های تخصصی در ايران محسوب مي‌شود. اين مركز با وجود اينكه پايگاهي استنادي محسوب نمي‌شود اما نزد بسياري از متخصصان، صاحب نظران و پژوهشگران به عنوان مرجع علمي قابل اعتماد و رصد مقالات كنفرانسي كاملاً شناخته شده و قابل توجه است.

منابع موجود در مرجع تخصصي سيويليكا Civilica به چهار حوزه زير تقسيم مي‌شوند:

علوم فیزیکی و مهندسی

علوم زیستی

علوم اجتماعی

علوم سلامت

بنا بر آمار رسمي اعلام شده در تارنماي رسمي پايگاه سيويليكا، در حال حاضر (فروردين 1401) تعداد 1.480.656 مقاله كنفرانسي، ژورنال و طرح‌هاي تحقيقاتي در اين پايگاه ثبت و قابل استفاده هستند.


عضويت در سيويليكا 

همانند بسياري ديگر از پايگاه‌هاي اطلاعاتي ايراني كه در بخش كارگاه‌هاي آموزشي معرفي شدند، مرجع تخصصي سيويليكا Civilica نيز براي ارائه خدمات نياز به عضويت دارد. براي كار بايستي بر روي لينك زير كليه كرده و وارد بخش عضويت سايت آن شويد. براي عضويت در سيويليكا داشتن شماره همراه فعال الزامي است.

عضويت در سيويليكا

پس از ورود به صفحه عضويت، تنها كافيست شماره همراه خود را در كادر مربوطه وارد كنيد تا پيامك فعالسازي براي شما ارسال گردد.

نكته: عضويت در ناشر تخصصي كنفرانس‌هاي ايران به دو شكل فردي و سازماني (ويژه كتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها و …) امكانپذير است و هر كدام رويه جداگانه‌اي دارد. ضمناً دسترسي در حالت سازماني با استفاده از قالب‌هاي از پيش تعيين شده همچون IP Based بوده و بسته به نوع عضويت سازمان مربوطه، امكانات پايگاه براي اعضاي آنان تعريف خواهد شد.


دسترسي به مطالب

همانطور كه در بخش عضويت، توضيح داده شد، مرجع تخصصي سيويليكا Civilica دو حالت عضويت شخصي و سازماني را براي كاربران خودش فراهم كرده است، بر اين اساس، امكان دسترسي به محتواي پايگاه كه شامل مقالات كنفرانسي، ژورنال و طرح‌هاي تحقيقاتي هستند به يكي از دو صورت عمده زير فراهم خواهد شد:

1 – خريداري مقاله مربوطه به صورت تكي

در اين صورت، فرد پس از جستجوي مقاله مربوطه، در زير آن كادري مشابه شكل پايين را مشاهده خواهد كرد كه بايستي با طي رويه پرداخت هزينه، امكان دسترسي به آن را براي خود فراهم كند.

راهنماي خريد مقاله در سيويليكا

2 – دسترسي از طريق مراكز عضو

در حالت دوم، مرجع تخصصي سيويليكا Civilica براي سازمان‌هايي كه قصد دارند اعضاي خود اعم كاركنان، دانشجويان، كتابداران يا … را به عضويت سازماني در بيارند، قابليت دسترسي را باز خواهد كرد. در اين حالت معمولاً نرم افزاري در اختيار سازمان‌ها قرار مي‌گيرد كه بايستي آن را در اختيار كاربران خود قرار دهند تا هنگام دسترسي به سيويليكا آن را فعال كرده و از پايگاه استفاده كنند.

نكته: تعداد دانلود مقاله در اين حالت بستگي به قرارداد سازمان مربوطه با سيويليكا دارد و متفاوت خواهد بود. مثلاً يكي از دانشگاه‌هاي خراسان جنوبي، امكان دانلود 5 مقاله در روز را براي دانشجويان خود فراهم كرده است.


جستجو در سيويليكا

همانطور كه در بسياري از پايگاه‌هاي ايراني ديگر همچون پايگاه اطلاعاتي مگيران magiran يا پرتال جامع علوم انساني مشاهده كرديد، در اين پايگاه نيز دو حالت جستجو براي كاربران فراهم شده است:

1 – جستجوي ساده

در اين حالت پس از ورود به مرجع تخصصي سيويليكا Civilica از نوار ابزار قرار داده شده در بالاي سايت استفاده خواهيد كرد.

جستجوي ساده در سيويليكا

در اين حالت، تنها كافيست كليد واژه مدنظر خود را در كادر مربوطه وارد كرده و انتخاب يكي از پايگاه‌هاي داده روبروري كادر كه با فلش نشان داده شده است، جستجوي خود را انجام دهيد.


1 – جستجوي پيشرفته

اگر قصد داريد نتايج دقيقتري را براي جستجوي مدنظر خود بازيابي كنيد، توصيه مي‌كنيم از اين بخش استفاده كنيد. در صفحه اصلي مرجع تخصصي سيويليكا Civilica، گزينه‌اي با نام “جستجوي پيشرفته” وجود دارد كه پس از كليك بر روي آن، فرمي به شكل زير باز خواهد شد.

جستجوي پيشرفته در سيويليكا

همانطور كه در بالا ملاحظه مي‌فرماييد، اين بخش كاملاً به زبان فارسي بوده و همه موارد به سادگي قابل فهم هستند. علاوه بر وجود كادرهاي جستجو كه بايستي كليدواژه خود را در آنها تايپ كنيد، امكان محدود كردن نتايج جستجو نيز، در انتهاي فرم تعريف شده است. پس از انجام تنظيمات مدنظر خود، بر روي دكمه “جستجو” كليك كنيد.


ساير امكانات سيويليكا 

علاوه بر امكان جستجو در بين مقالات كنفرانسي، در سيويليكا امكانات ديگري نيز قرار داده شده است. عمده امكانات متفرقه موجود در اين پايگاه رايگان بوده و براي استفاده از آنها بويژه براي پژوهشگران بسيار كارامد خواهد بود، در زير به برخي از آنها اشاره مي‌كنيم:

  • فهرست كنفرانس‌هاي ايران
  • فهرست ژورنال‌ها و مجلات
  • تقويم نشست‌هاي علمي
  • رتبه بندي دانشگاه‌هاي ايران
  • تقويم علمي ايران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.