ابزار اتوماتيك استناددهي APA
علم اطلاعات

ابزار اتوماتيك استناددهي APA

حتماً شما هم از آن دسته افرادي هستيد كه هميشه براي كار كردن با سبك‌هاي استناددهي، ارجاع‌دهي در متن مقاله، پايان نامه، رساله و كتاب و رفرنس نويسي آنها مشكل داريد. در اين نوشته قصد داريم ابزاري بسيار كاربردي به نام “ابزار اتوماتيك استناددهي APA” يا APA Citation Generator را به شما معرفي كنيم؛ با استفاده از اين ابزار كار استناددهي بسيار راحت و سريع خواهد شد.


علت استناددهي چيست؟

پيش از آنكه به سراغ معرفي اين ابزار برويم، اجازه دهيد در دو مقدمه كوتاه با علت استناددهي، سبك‌هاي آن و علت استفاده از APA آشنا شويم. بر اساس قوانين رايج در تمام كشورهاي جهان، بايستي در صورت استفاده از آثار ديگران تحت هر عنوان و به هر شكل، در متن، مقاله، كتاب، پايان نامه، رساله و يا هر نوشته ديگري، استناددهي انجام شود.

چرا استناددهي مهم است

همانطور كه در مقدمه بخش سبك‌هاي استناددهي Citation Styles نير اشاره كرديم، استناددهي به آثار ديگران دو اثر بسيار مطلوب و مهم دارد:

1 – جلوگيري از سرقت علمي و ادبي (Plagiarism)

2 – افزايش اعتبار علمي نوشته دانشگاهي (Prestige)

بر اساس بايستي در تمامي نوشته‌هاي دانشگاهي (Academic Writings) از جمله مقاله (Article)، پايان نامه (Thesis)، رساله (Dissertation) و يا ساير توليدات علمي و دانشگاهي به منبع مربوطه استناد دارد.


چرا APA؟

در بين سبك‌هاي استناددهي Citation Styles رايج در جهان كه به بيش از ده مورد مي‌رسد، مهمترين و پركاربردترين سبك، روش استناددهي انجمن روانشناسان آمريكا (American Psychology Association) است. در اين روش كه هم اكنون (از 1 اكتبر 2019) ويرايش هفتم آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد قوانين و ضوابط بسيار مفصل و دقيقي در خصوص شيوه‌هاي استناددهي به منابع اطلاعاتي ذكر شده است.

در بسياري از دانشگاه‌ها و مراكز علمي آموزشي جهان و از جمله ايران از اين شيوه استناددهي درون متني (in-text citation) كه به روش پرانتزي نويسنده-تاريخ (author-date) انجام مي‌شود استفاده مي‌كنند. به بيان ديگر، بكارگيري اين روش در مراكز مختلفي از حالت انتخابي (optional) خارج شده و جنبه الزامي دارد؛ لذا دانشجويان، اعضاي هئيت علمي و پژوهشگران موظف هستند جهت عرضه نوشته‌هاي دانشگاهي آن به اين سبك پايبند باشند.

Differences between citation styles

در جمهوري اسلامي ايران نيز همراستا با بسياري از كشورهاي جهان اين سبك استناددهي بسيار كاربرد دارد. در زمينه‌هايي چون روانشناسي، علوم تربيتي و علوم اجتماعي، كاربرد اين سبك بيشتر از ساير حوزه‌ها است. دانشجويان تحصيلات تكميلي در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري بايستي براي نگارش پيشنهاده (proposal)، پايان نامه (thesis) يا رساله دكتري خود (dissertation) با كسب اطلاع از معاونت پژوهشي دانشگاه يا متولي مربوطه نسبت به نوع سبك استناددهي اطلاع كسب كنند. از سوي ديگر نيز بسياري از نشريات علمي نيز ارسال كنندگان مقالات به نشريه خود را موظف به رعايت اين سبك مي‌كنند.


معرفي ابزارهاي اتوماتيك

حالا كه با مفهوم استناددهي و علل استفاده از سبك استنادي APA آشنا شديد، به معرفي ابزارهاي اتوماتيك اين حيطه خواهيم پرداخت؛ براي درك بهتر اين ابزارها اجازه دهيد با يك مثال آغاز كنيم:

تصور كنيد شما يك كارخانه توليد چيپس داريد و بعد از آماده شدن محصول، بر روي هر محصول قيمت مصرف كننده، تاريخ توليد و انقضاء و شماره آن را با يك خودكار يادداشت مي‌كنيد؛ به نظرتان در طول يك ساعت چند بار مي‌توانيد اين كار را انجام دهيد؟ (عامل سرعت) چقدر احتمال دارد در وارد كردن شماره‌ها و حروف اشتباه كنيد؟ (عامل دقت)؛ در نتيجه بجاي اينكار با استفاده از يك دستگاه شماره زن، هم كار خودتان را سريعتر پيش مي‌بريد و هم سرعت اين كار را افزايش خواهيد داد.

ابزار اتوماتيك استناددهي APA، دقيقاً نقش همين دستگاه را ايفا مي‌كند. با وارد كردن اطلاعات منابع اطلاعاتي به آن، خروجي سريع و صحيح استناددهي به صورت آماده به شما نمايش داده مي‌شود؛ به طور خلاصه استفاده از اين ابزارها فوايد زير را براي دانشجويان و پژوهشگران به دنبال خواهد داشت:

  • افزايش سرعت در استناددهي به منابع
  • كاهش خطاهاي انساني و سوء برداشت‌ها
  • كاهش شديد اتلاف زمان و انرژي
  • بدون نياز به نصب نرم‌ افزار
  • دسترس پذيري در همه جا
  • عدم نياز به مطالعه كتاب راهنما

آموزش عملي ابزار استناددهي

بسيار خوب، به مرحله عملي كار با ابزار اتوماتيك استناددهي APA رسيديم. در اين بخش تنها كافي است، با يادگيري روش كار با اين ابزار، استناددهاي مدنظر را توليد كنيم. استفاده از اين ابزار صد در صد رايگان و سريع است. بدون نياز به نصب هر گونه نرم افزار، كافي است با كليك بر روي دكمه زير وارد سايت مربوطه شويد و طبق راهنماي عملي توضيح داده شده در زير، با اين ابزار كار كنيد.

APA Citation Generator

با استفاده از اين ابزار مراحل زير را به ترتيب و دقيق طي كنيد:

گام اول: انتخاب نوع منبع

بعد از ورود به سايت اين ابزار، با توجه به تصوير زير منبع درخواستي خود را انتخاب كنيد. اگر در اين ليست منبع مدنظر شما وجود ندارد، مي‌توانيد با كليك بر روي گزينه Other انواع منابع ديگر را مشاهده كنيد.

online APA citation tool

گام دوم: ورود اطلاعات خام

بعد از انتخاب منبع اطلاعاتي، فرم مربوط به آن براي شما باز خواهد شد؛ كافي است براي دريافت خروجي APA، آن فرم را تكميل كنيد؛ نكته حائز اهميت اين است كه در صورت تمايل به دريافت خروجي كامل، سعي كنيد تا جايي كه اطلاعات مربوطه را در اختيار داريد، فرم را كامل پر نماييد. در نهايت با كليك بر روي دكمه Cite Source در انتهاي هر كدام از فرم‌ها خروجي دقيق APA براي شما نمايش داده مي‌شود. اين خروجي، قابل كپي كردن در هر كدام از برنامه‌هاي لازم از جمله Microsoft Office است.


در اين ابزار فوق‌العاده حدود 50 منبع اطلاعاتي از جمله مقاله پژوهشي (Journal Article)، كتاب (Book)، وب سايت (Website)، گزارش (Report)، عكس (Image)، كتاب الكترونيكي (E-book) و … پوشش داده مي‌شود. اگر باز هم در كار با اين ابزار يا تكميل فرم‌ها با مشكل روبرو شديد از طريق فرم پايين با ما در ارتباط باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.