پایگاه‌های اطلاعاتی ایرانی
كارگاه‌ها

پایگاه‌های اطلاعاتی ایرانی

در جوامع اطلاعاتی امروزی که دسترسی به اطلاعات به مثابه امری فراتر از قدرت محسوب می‌شود، آشنایی با پایگاه‌های اطلاعاتی ایرانی برای تمامی شهروندان بویژه دانشجویان، اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و فرهیختگان جامعه امری حیاتی است. در این بخش فهرست کامل این پایگاه‌ها با توضیح موارد لازم برای استفاده تشریح شده است.


پایگاه‌های اطلاعاتی ایرانی

در جدول زیر فهرست مهمترین پایگاه‌های ایرانی را ملاحظه می‌فرمایید؛ این فهرست شامل مواردی می‌شود از حیث علمی، سابقه فعالیت و محبوبیت در بین جامعه علمی و دانشگاهی متداول هستند. توجه داشته باشید که در ستون راهنما، با کلیک بر روی نام پایگاه مربوطه، به صفحه اختصاصی آن ارجاع داده خواهید شد؛ در صفحه ویژه هر پایگاه، اطلاعات کامل، نحوه استفاده و کلیه راهنمایی‌های لازم ارائه خواهد شد.

تذکر: برای دسترسی به پایگاه‌های اشتراکی بایستی از طریق شخصی یا سازمانی به عضویت این مجموعه‌ها در آمده باشید.

نام راهنما پوشش موضوعی نحوه دسترسی
مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی SID همه موضوعات رایگان
پرتال جامع علوم انسانی Ensani علوم انسانی رایگان
مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری RICeST همه موضوعات رایگان
بانک اطلاعات نشریات کشور Magiran همه موضوعات اشتراکی
پایگاه مجلات تخصصی نور Noormags علوم اسلامی و انسانی اشتراکی
مرجع تخصصی سيويليكا Civilica Civilica همه موضوعات اشتراکی
جویشگر علمی فارسی علم نت Elmnet همه موضوعات اشتراکی
سامانه نشر مجلات علمي دانشگاه تهران UT همه موضوعات رایگان

کاربرد پایگاه اطلاعاتی

به پایگاه‌های اطلاعاتی دانشگاهی (academic database) یا موتورهای جستجوی علمی (academic search engine) که برای جستجو و دسترسی به مقالات منتشر شده در نشریات علمی، مخازن علمی سازمانی (institutional repository)، مراکز آرشیو (archives) یا سایر مجموعه‌های دانشگاهی به کار بکار می‌روند، اصطلاحاً پایگاه اطلاعاتی گفته می‌شود. مجموع پایگاه اطلاعاتی و موتور جستجو در چنین سیستم‌های بازیابی منابع (document retrieval systems) به روشنی قابل تفکیک نیست. این پایگاه‌ها معمولاً به سه صورت رایگان، اشتراکی و تلفیقی خدمات رسانی می‌کنند.

مهمترین کاربرد پایگاه‌های اطلاعاتی علمی جستجو در منابع، دسترسی به منابع اطلاعاتی و بررسی آمار و ارقام اسناد و منابع موجود در این پایگاه‌ها است؛ بر این اساس معمولاً این وب سایت‌ها از سوی جامعه دانشگاهیان، افراد علمی، پژوهشگران و اشخاص فعال در بخش‌های علمی، آموزشی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.