يادگيري خودخوان يا آموزشگاهي
وبلاگ

يادگيري خودخوان يا آموزشگاهي

انتخاب ميان يادگيري خودخوان يا آموزشگاهي بايستي بر اساس نيازهاي زبان آموز و پس از شناخت مزايا و معايب هر كدام انجام شود. یادگیری زبان انگلیسی به دلیل اهمیت آن در ارتباطات بین‌المللی، تجارت، آموزش و سفر به یک ضرورت جهانی تبدیل شده است. به طور کلی دو روش برای یادگیری انگلیسی وجود دارد: ثبت نام در موسسه یا فراگيري به صورت خودآموزی. این نوشتار دو روش ياد شده را از نظر ساختار، انعطاف‌پذیری، هزینه، منابع، تعامل اجتماعی و کارایی مقایسه كرده است.

يادآور مي‌شود در خصوص كودكان با سن كمتر از 18 سال انحصاراً روش آموزشگاهي توصيه مي‌شود. در واقع انتخاب بين اين دو روش براي افراد بزرگتر از 18 سال است كه دوران مدرسه را طي كرده و با زبان در سطح مبتدي آشنايي دارند.


یادگیری انگلیسی در موسسات

برنامه درسی ساختار یافته

موسسات، برنامه درسی ساختار یافته‌ای را ارائه می‌دهند که توسط کارشناسان طراحی شده است. این برنامه‌ها به صورت سلسله‌مراتبی هستند و همه جنبه‌های زبان شامل گرامر، واژگان، مکالمه، شنیدن، خواندن و نوشتن را پوشش می‌دهند. پیشرفت به صورت سیستماتیک است و اطمینان حاصل می‌شود که یادگیرندگان قبل از رفتن به سطوح پیشرفته، پایه قوی‌ای ايجاد كرده‌اند.

مربیان مجرب

موسسات از مربیان مجرب استفاده می‌کنند که موظف ارائه راهنمایی، بازخورد و تصحیح اشتباهات زبان آموزان هستند. تخصص آنها به دانش‌آموزان کمک می‌کند مفاهیم پیچیده و ظرافت‌های زبان را درک کنند.

ارزیابی منظم

ارزیابی‌های منظم در موسسات به پیگیری پیشرفت کمک می‌کند. امتحانات، آزمون‌ها و تکالیف ارائه شده اطمینان می‌دهند که دانش‌آموزان مواد درسی را به درستی فهمیده‌اند و صعف‌هاي نیازمند بهبود را شناسایی می‌کنند.

تعامل اجتماعی

محیط‌های کلاسی فرصت‌هایی برای تعامل اجتماعی و تمرین ارائه می‌دهند. فعالیت‌های گروهی، بحث‌ها و ارائه‌هاي كلاسي، مهارت‌های مکالمه و شنیداری را بهبود می‌بخشند و اعتماد به نفس زبان آموز را افزایش می‌دهند.

منابع و امکانات

موسسات به منابعی مانند کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌های زبان و ابزارهای چندرسانه‌ای دسترسی مجهر هستند. این امکانات از سبک‌های مختلف یادگیری پشتیبانی می‌کنند و تجربه یادگیری را بهبود می‌بخشند.

انگیزه و انضباط

حضور منظم در کلاس‌ها انضباط و انگیزه را تقويت می‌کند. محیط ساختار یافته و رقابت با همکلاسی‌ها یادگیرندگان را متمرکز و متعهد نگه می‌دارد.

زبان را خودخوان ياد بگيريم يا در آموزشگاه


خودآموزی

انعطاف‌پذیری

خودآموزی انعطاف‌پذیری بی‌نظیری دارد. یادگیرندگان می‌توانند زمان، مکان و نحوه یادگیری را بر اساس برنامه‌ها و برنامه‌هاي خود انتخاب کنند. این روش برای افرادی با زندگی‌های پرمشغله یا برنامه‌های نامنظم ایده‌آل است.

سرعت شخصی‌سازی شده

خودآموزی به یادگیرندگان اجازه می‌دهد با سرعت خود پیش بروند. آنها می‌توانند زمان بیشتری را صرف موضوعات چالش‌برانگیز کنند و از مطالب آشنا سریع‌تر عبور کنند. این سفارشی‌سازی کارایی را به حداکثر می‌رساند.

اقتصادی بودن

خودآموزی به طور کلی اقتصادی‌تر است. منابع زیادی از جمله دوره‌های آنلاین، اپلیکیشن‌ها و منابع مختلف با هزینه کم یا بدون هزینه در دسترس هستند و برای طیف گسترده‌‌اي از مخاطبان قابل دريافت هستند.

تنوع منابع

اینترنت مجموعه وسیعی از منابع از جمله ویدیوها، پادکست‌ها، مقالات، کتاب‌های الکترونیکی و تمرینات تعاملی برای خودآموزی ارائه می‌دهد. یادگیرندگان می‌توانند قالب‌های مختلف را امتحان کنند و آنچه را که بهترین تطابق با نیازهایشان دارد پیدا کنند.

انگیزه شخصی

خودآموزی به سطح بالایی از انگیزه شخصی و انضباط نیاز دارد. بدون ساختار یک موسسه، یادگیرندگان باید اهداف، برنامه‌ها و پیگیری پیشرفت خود را تعیین کنند.

تعامل اجتماعی محدود

یکی از نقاط ضعف خودآموزی، تعامل اجتماعی محدود است. تمرین مکالمه و شنیدن بدون شریک (partner) یا گروه چالش‌برانگیز است. با این حال، انجمن‌های آنلاین و سكوهاي تبادل زبان می‌توانند تا حدی این مشکل را کاهش دهند.

تصويري براي مزاياي يادگيري خودخوان انگليسي


جدول مقایسه

به جهت سهولت در مقايسه يادگيري خودخوان يا آموزشگاهي زبان انگليسي، در جدول زير اين دو رويكرد را به طور كامل با يكديگر مقايسه كرده‌ايم.

جدول مقايسه يادگيري خودخوان يا آموزشگاهي زبان


نتیجه‌گیری

هر دو روش یادگیری انگلیسی در موسسات و خودآموزی مزایا و معایب خود را دارند. موسسات، محیطی ساختار یافته و تعاملی با راهنمایی کارشناسان ارائه می‌دهند که می‌تواند برای افرادی که در محیط‌های کلاسی عملکرد بهتری دارند، مفید باشد. از سوی دیگر، خودآموزی انعطاف‌پذیری، اقتصادی بودن و امکان شخصی‌سازی فرآیند یادگیری بر اساس نیازهای فردی را فراهم می‌کند. انتخاب بین این دو روش به ترجیحات شخصی، سبک یادگیری، برنامه‌ها و اهداف زبان آموز بستگی دارد.

اگر محدوديت زماني نداريد، مشكلي در پرداخت شهريه نداريد، مكان آموزشگاه به شما نزديك است و حوصله تعامل با ديگران و انجام تكاليف را داريد از روش آموزشگاهي استفاده كنيد؛ اما اگر قصد يادگيري سريع زبان را داريد، نمي‌توانيد هزينه زيادي بكنيد، رفت و آمد براي شما مشكل است و قصد داريد در آرامش و بدون فشار كلاسي باشيد، روش خودخوان را انتخاب كنيد.

تصویر نویسنده
محمد مومن

محمد مومن، مترجم و مشاور علمي، دانش آموخته كارشناسي مترجمي زبان انگليسي و كارشناسي ارشد علم اطلاعات است. وي در حال حاضر به عنوان مدير مسئول موسسه عصر زبان توس فعاليت مي‌كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *