ويرايشگر هوشمند فارسي براي Word
نرم‌افزارها

ويرايشگر هوشمند فارسي براي Word

امروزه نمي‌توان كسي را پيدا كرد كه نام نرم افزار پُر كاربرد مايكروسافت آفيس وُرد را نشنيده باشد. با استفاده از ويرايشگر هوشمند فارسي براي Word كه 100 درصد رايگان است، مي‌توان به راحتي مطالب نوشته شده خودتان را تنها با فشار يك كليك و به رايگان ويرايش استاندارد كنيد. در اين مطلب، نحوه دانلود رايگان، نصب و كار با اين افزونه آموزش دانلود مي‎‌شود.


چرا بايد ويرايش كرد؟

پيش از آنكه وارد بحث اصلي شويم، بايد يك پرسش اساسي پاسخ دهيم كه “چرا بايد وقت و حوصله به خرج دهيم و نوشته‌مان را ويرايش كنيم؟ در پاسخ به سئوال مهم چند دليل ذكر شده در پايين، قطعاً شما را براي انجام اين كار قانع خواهد كرد:

 1. حفظ وجهه علمي و كاري افراد
 2. قابليت انتقال بهتر پيام متن
 3. اثربخشي مطلوب‌تر متن در خواننده
 4. جلب مقبوليت و رتبه بهتر در كار
 5. كسب نمره و جايگاه بالاتر در امور دانشگاهي
 6. الزام به اين كار در بسياري از نشريات
 7. لزوم انجام ويرايش در پايان نامه و رساله
 8. و …

چرا ويرايش متن الزامي است


ويرايش متن يعني چه؟

حتماً تا به حالا نام ويرايش و ويراستاري را شنيده‌ايد. بنا بر اعلام انجمن ويراستاران ايران، تعريف زير براي ويراستاري ارائه شده است:

– ویرایش یا ویراستاری عبارت است از پیراستن نوشته از نارسایی‌ها و خطاهای علمی یا زبانی، و تنظیم مباحث آن برحسب مبانی منطقی و اصلاح خطاهای واژگانی و دستوری بر اساس معیارهای زبان در تشخیص درست از نادرست، به‌طوری‌ که نوشته پس از ویرایش هیچ‌گونه خطای علمی یا زبانی و هیچ‌گونه بی‌‌نظمی و آشفتگی و نارسایی نداشته باشد و هیچ نکته‌ای که خلاف معیارهای پذیرفته‌شدهٔ آن زبان است، در آن مشاهده نشود (ارژنگ، ۱۳۹۴: ۱۳ و ۱۴).

در اين تعريف چند شاخصه وجود دارد كه از نوشته‌هاي استاد غلامرضا ارژنگ به عنوان يكي از صاحب‌نظران حوزه ويرايش و رسم‌الخط فارسي قابل اقتباس است:

 1. پيراستن نارسايي‌ها و خطاهاي علمي و زباني
 2. تنظيم مباحث بر اساس مباني منطقي
 3. اصلاح خطاهاي واژگاني و دستوري
 4. رفع بي‌نظمي، آشفتگي و نارسايي
 5. تطبيق متن با معيارهاي آن زبان

به شخصي كه عمل ويرايش را انجام مي‌دهد در عرف رايج ويراستار و در سطح جهاني Editor اطلاق مي‌شود. مرحله ويرايش معمولاً پس از اتمام نگارش متن صورت مي‌پذيرد؛ در بسياري از مراكز انتشاراتي، نشريات، موسسات و دانشگاه‌ها هيچ‌گونه متني بدون انجام ويرايش نبايد عرضه شود.


شناخت انواع ويرايش

بر اساس آنچه دكتر حسن ذوالفقاري استاد گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تربيت مدرس در كتاب خود با نام «آموزش ویراستاری و درست‌نویسی» آورده است، ويرايش از پنج منظر قابل دسته بندي خواهد بود كه در شكل زير به طور كامل آورده شده‌اند؛ بر اساس نويسندگان كتاب، مقالات، آثار دانشگاهي و كليه نوشته‌ها بايستي اثر خود را بر اساس اين معيارها پالايش كنند.

نمودار انواع ويرايش در زبان فارسي


ويرايشگر هوشمند فارسي

احتمالاً تا اينجاي بحث به لزوم توجه به ويرايش در نوشته‌ها واقف شده‌ايد؛ در ادامه يكي از بهترين ويرايشگرهاي هوشمند فارسي را به شما معرفي كرده، لينك دانلود و آموزش آن را مطرح خواهيم كرد. براي اينكه بتوانيم با سرعت و سهولت بيشتر ويرايش متن را انجام دهيم، استفاده از افزونه‌هاي ويرايشگر هوشمند رايانه‌اي اكيداً توصيه مي‌شود. با استفاده از اين افزونه‌ها كه بر روي نرم افزار وُرد نصب مي‌شود، انجام ويرايش در متون فارسي به راحتي قابل انجام است.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به عنوان يكي از شركت‌هاي پيشرو در زمينه توليد و ارائه خدمات فناورانه، در سال 1396 اقدام به تاسيس گروهي كاري موسوم به “پاكنويس Paknevis” كرد. اين گروه با توجه به نياز كاربران ايراني به در اختيار داشتن ابزارهاي لازم در راستاي انجام ويرايش هوشمند رايانه‌اي اقدام به توليد اين افزونه كرد. در پايگاه رسمي دستیار هوشمند نگارش فارسی اين برنامه به اين صورت تعريف شده است:

پاک‌نویس نرم‌افزاری است که به شما کمک می‌کند فارسی را درست بنویسید، در وقت خود صرفه‌جویی کنید و از نوشتن در محیط رایانه (وُرد) لذت ببرید.

ويژگيهاي ويرايشگر هوشمند پاكنويس


ويژگيهاي ويرايشگر هوشمند

اگر كنجكاو شده‌ايد كه اين افزونه را دانلود و نصب كنيد، بهتر است پيش از اين كار با برخي از ويژگيهاي آن در ادامه آشنا شويد:

 1. دانلود و بروزرساني 100 درصد رايگان
 2. قابليت نصب بر روي تمام نسخه‌هاي وُرد
 3. امكان ويرايش سريع و دقيق متون
 4. اصلاح انواع خطاهای املایی و نگارشی
 5. استانداردسازی نویسه‌ها و اصلاح نشانه‌گذاری
 6. تبدیل ارقام انگلیسی و عربی به فارسی
 7. اصلاح يكباره خطا در كل متن با يك كليك
 8. بهبود مستمر الگوريتم‌هاي خطايابي

دانلود ويرايشگر رايگان

با كليك بر روي دكمه زير، فايل ويرايشگر هوشمند فارسي پاكنويس را براي نصب بر روي نرم افزار وُرد دانلود كنيد (حجم فايل: 6 مگابايت)

دانلود رايگان ويرايشگر پاكنويس

پس از دانلود اين فايل، بايستي طبق توضيحات موجود در برنامه كه كاملاً به زبان فارسي هستند، آن را بر روي سيستم ويندوز خود كه داراي يكي از نسخه‌هاي نرم افزار آفيس وُرد (2010 تا 2021) باشد نصب كنيد؛ پس از نمايش پيغام نصب موفقيت آميز افزونه، با وارد شدن به نرم افزار وُرد خود، ملاحظه خواهيد كرد كه گزينه‌اي به نام “پاكنويس” به منوي نرم افزار همانند شكل زير اضافه شده است.

منوي افزونه ويرايشگر پاكنويس


راهنماي ويرايش هوشمند

براي اينكه بتوانيد، متن خود را به صورت هوشمند ويرايش كنيد بايستي از منوي اختصاصي استفاده كنيد. در ابتدا توصيه مي‌كنيم با كليك بر روي گزينه به‌روزرساني در سمت راست از در اختيار داشتن آخرين نسخه برنامه اطمينان حاصل كنيد. اگر نياز به دريافت راهنمايي يا توضيحات بيشتر داريد نيز دو گزينه درباره و راهنما قابل استفاده هستند.

بعد از اين كار، با كليك بر روي گزينه تنظيمات با علامت چرخ دنده در سمت راست، گزينه‌اي مانند شكل زير براي شما نمايش داده خواهد شد كه بايستي آن را تعيين نماييد.

تنظيمات ويرايشگر هوشمند پاكنويس

بعد از انجام اين دو كار (كنترل بروزرساني و انجام تنظيمات) بايستي با كليك بر روي گزينه اجراي پاك‌نويس، برنامه را اجرا كنيد. براي استفاده از برنامه دو راهكار زير براي شما پيش بيني شده است. يكي از اين دو را به دلخواه انتخاب و با ورود نام كاربري و رمز عبور وارد برنامه شويد.

1 – ساخت حساب كاربري در پايگاه نور (inoor)

2 – ساخت حساب كاربري در سايت پاك‌نويس

بعد از ورود به برنامه از بين گزينه‌هاي قرار داده شده در بخش “انواع خطا” هر كدام را كه تمايل داريد انتخاب كنيد تا بر همان اساس تصحيح و ويرايش انجام شود؛ ضمناً اگر گزينه “مصوب فرهنگستان” را نيز فعال كنيد، تغييرات اصلاحي بر اساس مصوبات فرهنگستان زبان و ادب فارسي در خصوص رسم‌الخط و واژه گزيني اعمال خواهد شد.

اصلاحات مدنظر برنامه بر اساس پنجره در سمت راست و به شكل زير پيشنهاد مي‌گردد، يعني تائيد اصلاح بايد از سوي كاربر تائيد شود.

پنجره پيشنهادات ويرايشگر پاكنويس

اگر واژه‌اي را با استفاده از گزينه “افزودن به واژه‌نامه” به مخزن واژگان اضافه كنيد در ويرايش‌هاي بعدي اعمال خواهد شد؛ برعكس با زدن گزينه “ناديده گرفتن” عكس اين عمل انجام خواهد شد و در دفعات بعدي چنين پيشنهادي ارائه نمي‌شود. امكان “ثبت نظر” و “ويرايش گذر واژه” نيز در بخش تنظيمات پيش بيني شده است.


اميدواريم از اين ابزار فوق العاده كاربردي در مقالات، پايان نامه، رساله و پژوهش‌هاي دانشگاهي و علمي خود استفاده كرده و باعث ارتقاي سطح كيفي نوشته‌هاي فارسي و رفع خطاها شويد. ويرايشگر هوشمند فارسي از سوي شركت سازنده به طور كامل پشتيباني مي‌شود اما در صورتي كه سئوال يا ابهامي برايتان بوجود آمده است، آمادگي پاسخگويي را خواهيم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.