ورود دستي منابع مندلي
علم اطلاعات

ورود دستي منابع مندلي

ورود دستي منابع مندلي، در ادامه مباحث كارگاه آموزش مندلي به شما ارائه مي‌شود. در اين درس به بحث مهم ورود دستي اطلاعات خواهيم پرداخت. پس از گذراندن اين درس، قادر خواهيم بود، هر نوع منبع اطلاعاتي را به كتابخانه خود بدون ايراد وارد نماييد.

راهكارهاي ورود منابع

در نرم‌افزار مديريت منابع مندلي با توجه به اينكه انواع منابع مختلف وجود دارد، راهكارهاي متعددي نيز براي ورود آنها وجود دارد. انواع منابع در مندلي شامل بيش از 20 نوع منبع مختلف اطلاعاتي مي‌شود كه پژوهشگر به آنها نياز خواهد داشت. به فراخور نياز پژوهشگران و نويسندگان اين منبع ممكن است در رشته‌هاي مختلف دانشگاهي كم يا بيش باشند؛ به طور كلي انواع مقاله (علمي پژوهشي، مروري، مجله‌اي، روزنامه)، كتاب، گزارش، تصوير و صفحه اينترنتي، از مهمترين منبع براي ورود به مندلي محسوب مي‌شود.

براي ورود اين منابع به برنامه، راهكارهاي مختلفي وجود دارد كه در كارگاه آموزش برنامه مندلي به تفصيل درباره آنها صحبت كرده‌ايم. در اين قسمت مرور اجمالي بر آنها خواهيم داشت و سپس به بحث اصلي اين درس يعني ورود دستي منابع خواهيم پرداخت.

1 – تشخيص لينك: اين روش كه در از افزونه گوگل كروم مندلي آن استفاده مي‌شود، جديدترين و سريعترين روش افزودن يك منبع به كتابخانه است. با ورود به پايگاه‌هاي اطلاعاتي و انجام عمليات جستجو، اگر افزونه گوگل كروم مندلي را نصب كرده باشيد، به محض كليك بر روي آيكون آن، لينك‌هاي مربوطه شناخته شده به كتابخانه شما افزوده خواهند شد.

2 – دكمه مندلي: اين امكان در برخي از پايگاه‌هاي اطلاعاتي مهم مانند پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت وجود دارد؛ پس از انجام جستجو با استفاده از دكمه Add to Mendeley، منابع انتخاب شده به كتابخانه افزوده مي‎‌شوند.

3 – افزودن فايل: با استفاده از اين امكان كه با نام Add file در برنامه شناخته مي‌شود، اطلاعات كتابشناختي فايل مربوطه به طور اتوماتيك شناسايي و به كتابخانه افزوده خواهد شد.

4 – افزودن پوشه: در صورتي كه تعداد فايل‌هاي شما بيشتر از يك مورد باشد مي‌توانيد آنها را در يك پوشه قرار داده و با استفاده از گزينه Add folder، كل آن پوشه را به برنامه اضافه كنيد.

5 – افزودن هوشمند: پس از نصب نرم‌افزار مديريت منابع مندلي بر روي كامپيوتر خود مي‌توانيد در بخش تنظيمات برنامه، پوشه‌اي را كه فايل‌هاي شما در آن قرار دارد را انتخاب كنيد. بعد از اين كار، هر دفعه كه فايلي به آن پوشه اضافه كنيد، به صورت اتوماتيك به كتابخانه مندلي افزوده خواهد شد.

6 – درون‌ريزي: در مواردي كه شخص از پايگاه‌هايي استفاده مي‌كند كه مندلي را پوشش نمي‌دهند يا فايل كتابشناختي را قبلاً دريافت كرده‌اند براي ورود آن به برنامه از گزينه import استفاده مي‌شود. در اين حالت يكي از سه فرمت RIS – BibTex – Endnote XML را پيشتر دريافت كرده‌ايد مي‌توانيد به مندلي اضافه كنيد.

7 – ورود دستي منابع مندلي: و اما آخرين و سخت‌ترين راهكار ورود منابع استفاده از روش دستي است؛ در اين صورت بايستي از گزينه Add entry manually كه در نرم‌افزار و نسخه آنلاين برنامه مندلي وجود دارد استفاده كنيد. اين روش را به طور كامل در اين درس شرح خواهم داد.


Add Entry Manually to Mendeley

چرا افزودن دستي؟

آخرين راه‌حلي كه براي ورود در اختيار شما قرار دارد، افزودن دستي منابع است. تصور كنيد، كتابي را در يك كتابخانه مطالعه كرده‌ايد يا مقاله‌اي را در يك نشريه چاپي خوانده‌ايد و قصد داريد به آنها در كار پژوهشي خود (مقاله، پايان نامه، رساله، كتاب) استناد دهيد؛ براي اين كار چاره‌اي جزء افزودن دستي اطلاعات آنها به برنامه نداريد. در نسخه كامپيوتري و آنلاين مندلي اين قابليت با نام Add Entry Manually مشخص شده است. براي اينكار، بايستي پس از ورود به برنامه، اين گزينه را انتخاب كنيد. با اين كار فرم مربوطه پيش روي شما باز خواهد شد كه در آن بايستي جزئيات منبع مدنظر را وارد كنيد.

نكته: بين فرم باز شده در نسخه كامپيوتر و آنلاين تفاوت‌هاي اندكي وجود دارد اما كليت آنها يكسان است. در زير مبناي كار را نسخه آنلاين قرار مي‌دهيم كه استفاده از آن بين كاربران متداول‌تر است.


روش عملي افزودن دستي

پس از ورود به حساب كاربري خود در وب سايت رسمي مندلي، مطابق تصوير زير، بر روي دكمه Add new كليك كنيد. بعد از آن بايستي بر روي Add entry manually كليك كنيد.

افزودن دستي منابع به مندلي

با اين كار، فرمي مشابه زير براي شما باز خواهد شد؛ براي ورود دستي منابع مندلي در اين فرم، ابتدا با كليك بر روي منوي كشويي Reference Type، نوع منبع اطلاعاتي خود را انتخاب كنيد. با اين كار، فرم مربوطه براي آن منبع تغيير خواهد كرد زيرا هر منبع گزينه‌هاي مربوط به خود را دارد. در ادامه به عنوان نمونه روش افزودن مقاله پژوهشي و كتاب را به عنوان مهمترين منابع آموزش خواهيم داد. ساير منابع نيز به همين صورت تكميل مي‌گردد.

Add entry manually form


افزودن دستي مقاله پژوهشي

براي اين كار مراحل زير را به طور دقيق انجام دهيد:

1 – در قسمت Reference Type گزينه Journal Article را انتخاب كنيد.

2 – از ابتداي فرم يك به يك گزينه‌ها را مطابق با راهنماي زير تكميل نماييد و در نهايت دكمه Add entry را بزنيد تا مقاله به كتابخانه اضافه شود؛ هر زمان كه از اين اقدام منصرف شديد با زدن Cancel از فرم خارج خواهيد شد.

Identifiers (ArXivID, DOI or PMID): شناساگر ArXiv يا DOI يا PubMed

Title: عنوان مقاله مدنظر

Authors: نام نويسنده(ها) مقاله را به ترتيب نام‌خانوادگي، نام وارد كنيد. (مثلاً ‘Smith, Jane’) – اگر تعداد آنها بيش از يك نفر بود بايستي با دكمه Add another author يك رديف ديگر اضافه و نام را وارد كنيد.

Journal: نام نشريه مربوطه را وارد كنيد.

Year: سال نشر

Pages: صفحاتي كه مقاله در آن درج شده است را وارد كنيد.

Volume: دوره نشريه را وارد كنيد. اين گزينه بايستي حتماً عدد باشد.

Issue: شماره نشريه را وارد كنيد. اين گزينه بايستي حتماً عدد باشد.

Month: ماه انتشار نشريه را وارد كنيد.

Day: روز انتشار نشريه را وارد كنيد.

Abstract: چكيده مقاله مربوطه را تايپ نماييد.


افزودن دستي كتاب به مندلي

افزودن دستي كتاب

براي اين كار مراحل زير را به طور دقيق انجام دهيد:

1 – در قسمت Reference Type گزينه Book را انتخاب كنيد.

2 – از ابتداي فرم يك به يك گزينه‌ها را مطابق با راهنماي زير تكميل نماييد و در نهايت دكمه Add entry را بزنيد تا كتاب مربوطه به كتابخانه اضافه شود؛

Identifiers (ArXivID, DOI or PMID): شناساگر ArXiv يا DOI يا PubMed

Title: عنوان كتاب مدنظر

Authors: نام نويسنده(ها) مقاله را به ترتيب نام‌خانوادگي، نام وارد كنيد. (مثلاً ‘Smith, Jane’) – اگر تعداد آنها بيش از يك نفر بود بايستي با دكمه Add another author يك رديف ديگر اضافه و نام را وارد كنيد.

Year: سال نشر

Pages: صفحاتي كه مطلب شما در آن درج شده است را وارد كنيد.

Volume: شماره مجلد كتاب

Edition: شماره ويراست كتاب را وارد نماييد.

Editors: اگر كتاب مربوط ويراستار مجزايي دارد، نام آن را وارد كنيد.

City: شهر محل انتشار كتاب را تايپ كنيد.

Publisher: نام ناشر را به طور كامل بنويسيد.

Month: ماه نشر كتاب را يادداشت كنيد.

Day: روز نشر كتاب را بنويسيد.

Abstract: چكيده‌اي از كتاب مربوط را براي خود يادداشت كنيد.


ساير منابع اطلاعاتي مختلف ديگر نيز به همين شكل وارد مي‌شوند. اگر در اين خصوص با ابهام يا پرسشي مواجه شديد، با استفاده از فرم پايين يا راه‌هاي ارتباطي مي‌توانيد با من در ارتباط باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.