نصب ويندوز از فلش
فناوري

نصب ويندوز از فلش

حتماً براي شما هم بسيار پيش آمده است كه قصد داريد سيستم عامل ويندوز دستگاه رايانه‌اي خود را عوض كنيد اما امكان اين كار را با DVD نداريد؛ در آموزش كاربردي امروز، روش نصب ويندوز از فلش را به سادگي و در چند گام ساده فرا خواهيد گرفت. با اين آموزش امكان نصب انواع ويندوزهاي شركت مايكروسافت اعم از 7، 8، 10 و حتي ويندوز 11 نيز وجود دارد. براي فراگيري اين آموزش كاربردي همراه ما باشيد.


چرا نصب از فلش؟

اولين سئوالي كه ممكن است براي شما پيش آيد اين خواهد بود كه چرا ويندوز را از روي فلش نصب كنيم؛ اين روش در واقع دلايلي متعددي دارد كه در زير به برخي از آنها اشاره خواهيم كرد:

  • خرابي دستگاه DVD-ROM رايانه
  • خش دار بودن DVD ويندوز
  • عدم پشتيباني دستگاه از DVD
  • داشتن فايل ويندوز بر روي فلش
  • دانلود فايل ويندوز از اينترنت

در حالت‌هاي فوق، ديگر DVD سيستم عامل ويندوز وجود ندارد يا امكان استفاده از آن را نداريم؛ در اين صورت بايستي براي نصب ويندوز از Flash Memory و اتصال آن به درگاه USB، سيستم عامل را بر روي دستگاه خود نصب كنيم؛ براي انجام چنين كاري بايستي چند مرحله متفاوت از نصب از طريق DVD را طي كنيم كه در زير به آنها اشاره خواهيم كرد.


تهيه فايل‌هاي لازم

براي اينكه بتوانيم از طريق فلش، سيستم عامل ويندوز را بر روي دستگاه خود نصب كنيم نياز به دو فايل داريم؛ در واقع پيش از انجام مراحل نصب بايستي اين دو فايل را تهيه كرده باشيم.

1 – فايل ويندوز مدنظر اعم از 7، 8، 10 يا 11

2 – در اختيار داشتن برنامه Windows USB/DVD Download

ابزار ساخت فلش براي نصب ويندوز

براي در اختيار داشتن فايل نصبي سيستم عامل ويندوز مدنظر راه‌هاي متعددي داريد، مي‌توانيد نسخه اصلي ويندوز را از فروشگاه مايكروسافت خريداري كنيد، مي‌توانيد DVD آن را از فروشگاه‌هاي لوازم كامپيوتري داخل كشور تهيه كنيد؛ علاوه بر اينها، امكان دانلود آن نيز از طريق وب سايت‌هاي دانلود محصولات غيررسمي مانند Soft98.ir نيز وجود دارد.

نكته: فايل موردنظر بايستي به فرمت ISO باشد؛ در نتيجه بايستي پيش از ورود به ساخت فلش نصب ويندوز، آن را از طريق يكي از برنامه‌هاي ساخت اين نوع فرمت مانند Free ISO Creator به فرمت ISO تبديل كنيد.

در اقدام دوم نيز، بايستي برنامه Windows USB/DVD Download را دانلود كرده باشيد؛ از اين برنامه براي ساخت فلش بوت استفاده خواهد شد.


دانلود برنامه Free ISO Creator

همانطور كه توضيح داده شده براي ساخت فلش بوت ويندوز نياز به فايل سيستم عامل با فرمت ISO داريم؛ براي اينكار از لينك زير برنامه Free ISO Creator را دانلود كنيد. سپس بر اساس توضيح پايين، فايل ISO مربوطه را از روي فايل ويندوز توليد كنيد.

دانلود برنامه Free ISO Creator

نكته: اين نرم افزار با حجم كمتر از يك مگابايت به صورت كاملاً رايگان عرضه شده است و نياز به هيچ گونه اقدامي بعد از نصب ندارد.

پس از نصب آن، با باز كردن برنامه، پنجره‌اي مشابه زير را مشاهده خواهيد كرد. در اين پنجره اقدامات لازم زير را بايستي به همين ترتيب انجام دهيد.

نرم افزار ساخت فايل ايزو ISO

از قسمت Source Folder با كليك بر روي گزينه Browse فايل سيستم عامل ويندوز را انتخاب كنيد. در بخش Volume Name يك نام براي درايو مدنظر انتخاب كنيد و نهايتاً در قسمت ISO File براي فايل خود يك نام انتخاب كنيد؛ در انتها با كليك بر روي دكمه Create فايل ويندوز به فرمت ISO تبديل خواهد شد.


دانلود برنامه Windows USB/DVD Download

دومين برنامه‌اي كه براي ساخت فلش ويندوز و نصب ويندوز از فلش نياز داريد، Windows USB/DVD Download نام دارد. اين برنامه توسط شركت مايكروسافت براي اين كار به رايگان عرضه شده است. اين برنامه را با كليك بر روي دكمه زير به رايگان از با حجم كمتر از 3 مگابايت دانلود كنيد.

دانلود برنامه Windows USB/DVD Download

مراحل كار با اين نرم افزار در ادامه به طور كامل تشريح خواهد شد؛ در واقع فلش بوت نصب ويندوز با استفاده از همين برنامه توليد خواهد شد.


ساخت فلش بوت ويندوز

حالا فايل‌هاي لازم براي ساخت فلش بوت ويندوز را در اختيار داريم، كافي است طبق روش تصويري و گام به گام زير، مراحل زير را يك به يك طي كنيد؛ بعد از انجام مراحل پايين، شما يك فلش خواهيد داشت كه حاوي فايل نصبي سيستم عامل ويندوز مدنظر شما كه همانند يك DVD مي‌توان ويندوز را از روي آن نصب كرد.

گام اول – انتخاب فايل ويندوز

در اولين اقدام برنامه Windows USB/DVD Download  را باز كنيد. در شكل زير كه صفحه اول نرم افزار است بر روي گزينه علامت زده شده كليك كنيد.

ساخت فلش بوت ويندوز

از قسمت شماره يك، فايل ويندوز با فرمت ISO را با زدن دكمه  Browse از روي سيستم خود انتخاب كنيد. سپس بر روي دكمه Next كيك كنيد تا به مرحله بعد برويد.

گام دوم – انتخاب نوع منبع

در تصوير زير كه براي شما نمايش داده خواهد شد بر روي گزينه علامت زده شده با نام USB Device كليك كنيد.

مراحل ساخت فلش بوت ويندوز

گام سوم – انتخاب درايو فلش

در اين مرحله بايستي يك فلش مموري در درگاه USB رايانه خود قرار دهيد؛ سپس با انتخاب درايو مربوطه در قسمت علامت زده شده، منبع را معرفي كنيد؛ توجه داشت باشيد كه فلش مموري توسط برنامه فرمت خواهد شد لذا از مهم نبودن فايل‌هاي آن اطمينان حاصل كنيد؛ برنامه با گشودن پنجره‌اي اين نكته را به شما گوشزد مي‌كند كه بايستي با زدن گزينه Yes رضايت خود را اعلام كنيد. ضمناً حجم فلش مموري حداقل 4 تا 8 گيگابايت باشد.

windows 7 USA Download

با زدن دكمه نهايي Begin copying روند ساخت فلش بوت ويندوز آغاز خواهد شد؛ اين مرحله بسته به سرعت كپي فايل‌ها ممكن است تا 20 دقيقه نيز زمان ببرد. در انتها با نمايش پيغام Backup Completed، عملاً فلش بوت ويندوز ساخته شده است و مي‌توانيد با زدن ضربدر در گوشه پنجره برنامه را ببنديد. بعد از انجام دقيق تمام مراحل بالا، مي‌توانيد ويندوز را از روي فلش نصب كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.