نرم‌ افزار فشرده سازي 7-zip
نرم‌افزارها

نرم‌ افزار فشرده سازي 7-zip

امروزه با وجود انبوه فايل‌ها و پوشه‌هاي موجود بر روي رايانه‌هاي شخصي به نرم‌ افزار فشرده سازي كاملاً حياتي است. به دليل عدم آشنايي بسياري از كاربران با نرم افزارهاي رايگان و با كيفيت اين عرصه، اين عده مجبور هستند به استفاده از نرم افزار كرك شده پولي روي آورند، در اين نوشتار يكي از بهترين نرم افزارهاي رايگان فشرده سازي را مي‌توانيد دانلود كنيد.


فشرده سازي يعني چه؟

ميزان فضاي ذخيره سازي (HDD) در رايانه‌هاي شخصي نامحدود نيست و حد مشخصي دارد. اين محدوديت در ميزان ذخيره فايل‌ها هميشه يكي از چالش‌هاي اساسي كاربران است؛ لذا نرم افزارهاي فشرده سازي با داشتن ويژگي فشرده سازي، مي‌توانند علاوه بر امكان انتقال سريعتر، باعث صرف جويي در فضاي ذخيره سازي مي‌شوند.

با توجه به اينكه امكان فشرده سازي (compressing) و باز كردن فايل‌هاي فشرده (decompressing) با استفاده از نرم افزارهاي تخصصي امكان پذير است، كاربران نياز دارند تا اين عمليات را با نصب برنامه‌هاي جانبي به سيستم عامل خود اضافه كنند.

در بين كاربران سيستم عامل ويندوز به عنوان متداول‌ترين نمونه موجود، استفاده از برنامه‌هاي زير عموميت بيشتري دارند:

  1. WinZip
  2. 7-Zip
  3. WinRAR
  4. PeaZip
  5. ZipWare
  6. Hamster Zip Archiver
  7. Express Zip File Compression

نرم افزار فشرده سازي رايگان

در اين بين، دو نرم‌ افزار فشرده سازي WinZip و WinRAR از محوبيت بيشتري برخوردار هستن؛ اما مشكل اساسي اينجاست كه اين برنامه‌ها به صورت پولي ارائه مي‌شوند و بايد از نسخه كرك شده آنها استفاده كرد كه مشكلات بسيار زيادي دارند؛ در ادامه يك جايگزين فوق‌العاده براي اين دو برنامه را معرفي خواهيم كرد.


نرم افزار رايگان 7-zip

چقدر خوب خواهد بود اگر بجاي استفاده از نرم افزارهاي پولي و كرك شده، از جايگزين‌هاي رايگان استفاده كنيم؛ براي دو برنامه محبوب WinRAR و WinZip از لينك زير نسخه رايگان برنامه‌اي موسوم به 7-zip را دانلود كنيد؛ اين برنامه، بهترين نرم افزار منبع باز (open source) فشرده سازي در جهان است.

دانلود نرم افزار 7-zip

بعد از دانلود فايل كم حجم بالا كه حدود 2 مگابايت حجم دارد؛ بر روي آن كليك كنيد تا پنجره نصب به شكل زير باز شود.

نصب نرم افزار 7-zip

پس از كليك بر روي گزينه Install، روند نصب به سرعت و تنها در چند ثانيه انجام خواهد شود؛ پنجره نصب نهايي به شكل زير نمايش داده خواهد شد.

راهنماي نصب نرم افزار فشرده سازي 7-zip

با زدن دكمه Close برنامه آماده استفاده خواهد بود. از اين پس، امكان باز كردن فايل‌هاي فشرده با كليك راست كردن بر روي فايل فشرده مدنظر را داريد؛ ضمناً مي‌توانيد فايل يا پوشه‌هاي مدنظر با به راحتي فشرده سازي (compressing) كنيد.


آموزش فشرده سازي

نرم‌ افزار فشرده سازي 7-zip به راحتي و تنها با دو كليك امكان فشرده سازي را فراهم مي‌كند. براي اينكار بر روي فايل يا پوشه مدنظر خود كليك راست كرده و مطابق تصوير زير عمليات تبديل آن به نسخه فشرده را انجام دهيد.

راهنماي فشرده سازي رايگان و سريع

نكته: در صورتي كه تمايل داريد بجاي فرمت پيش فرض اين برنامه يعني 7z از فرمت zip استفاده كنيد بايستي گزينه Add to zip را انتخاب كنيد؛ ضمناً اگر مايل هستيد فايل فشرده مربوطه پس از اتمام عمليات، ايميل شود بايستي گزينه email را انتخاب كنيد.


در نرم‌ افزار فشرده سازي 7-zip روند خارج كردن فايل از حالت فشرده نيز به سادگي انجام مي‌شود؛ براي اينكار بر روي فايلي كه قصد داريد از حالت فشرده خارج شود كليك راست كرده و مطابق تصوير زير با دو كليك اين كار را انجام دهيد.

باز كردن فايل فشرده

نكته: ساير گزينه‌هاي اين فرم به صورت زير قابل استفاده هستند كه در صورت تمايل مي‌توانيد به جاي گزينه Extract to از آنها نيز استفاده كنيد.

Open archive – باز كردن فايل فشرده در نرم افزار 7-zip

Extract files – خارج كردن فايل از حالت فشرده

Extract here – خارج كردن فايل از حالت فشرده در همين محل


در مواردي كه فايل‌هاي نرم افزار مایکروسافت آفیس حجيم باشند، استفاده از نرم‌ افزار فشرده سازي براي ايميل، اشتراك گذاري و ارسال آنها براي ديگران توصيه مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.