نرم‌ افزار اسکرین شات
نرم‌افزارها

نرم‌ افزار اسکرین شات Greenshot

اگر از کاربران سیستم عامل ویندوز باشید حتماً بارها دکمه Print Screen را بر روی صفحه کلید رایانه شخصی یا لپ تاپ خود دیده‌اید. با زدن این دکمه امکان گرفتن عکس از صفحه در حال نمایش (screen shot) فراهم می‌شود. در این مطلب آموزشی قصد داریم نرم‌ افزار اسکرین شات Greenshot را به شما معرفی کرده و آموزش داده‌ایم. با در اختيار داشتن اين برنامه، امكانات بسيار زيادي به اين دكمه در ويندوز اضافه خواهد شد.


كاربرد نرم افزار Greenshot

امروزه با رشد فزاينده محمل‌هاي چندرسانه‌اي مانند تصوير، فيلم، ويدئو، انيميشن و … عملاً علاوه بر متن، از اين موارد نيز در رايانه‌هاي شخصي بسيار استفاده مي‌شود. با استفاده از دكمه Print Screen تعبيه شده بر روي صفحه كليد رايانه‌هاي شخصي يا لپ تاپ‌ها مي‌توانيد از صفحه در حال نمايش رايانه خود عكس گرفته و از آن در نرم افزارهاي مختلف استفاده كنيد. اما مشكل بزرگ در اينجاست كه در واقع اين دكمه تنها يك عكس از صفحه نمايش را در حافظه كليپ بورد (Clip Board) سيستم عامل ذخيره مي‌كند و هيچ امكانات ديگري در اختيار شما قرار نمي‌دهد.

در مقابل زماني كه نرم افزار Greenshot را نصب كنيد، هر وقت دكمه Print Screen را فشار دهيد، با منويي شبيه شكل زير، روش‌ها و ابزارهاي مختلفي در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد كه كار با عكس گرفته شده را بسيار راحت و جذاب خواهد كرد.

كاربرد نرم افزار Greenshot

همانطور كه در تصوير براي شما نشانه گذاري شده است، با هر كدام از گزينه‌هاي مختلف در اين برنامه، امكان انجام كارهاي متنوع بر روي عكس گرفته شده از صفحه نمايش وجود خواهد داشت. مثلاً اگر قصد داريد عكسي از صفحه نمايش يا بخشي از آن را در نرم افزار آفيس ورد به كار ببريد، كافيست گزينه مربوط به آن را انتخاب كنيد؛ يا اگر قصد داريد عكسي از صفحه نمايش را چاپ كنيد كافيست گزينه Send to Printer را انتخاب كنيد.


دانلود نرم افزار اسكرين شات

براي دانلود اين نرم افزار رايگان و كاربردي بايستي بر روي دكمه زير كليك كرده و اين برنامه را با حجم كمتر از 2 مگابايت دانلود نماييد. پس از دانلود بايستي طبق راهنما آن را نصب كنيد.

دانلود نرم افزار Greenshot

پس از دانلود نرم افزار Greenshot بايستي بر روي فايل نصبي آن كليك كرده و به ترتيب اين مراحل را طي كنيد.

انتخاب زبان در نرم افزار گرين شات

بعد از انتخاب زبان موردنظر خود با كليك بر روي دكمه Ok به مرحله بعد كه مشابه شكل زير است منتقل خواهيد شد.

قبول شرايط نرم افزار گرين شات

در اين قسمت نيز گزينه I accept the agreement را انتخاب كرده و دكمه Next را بزنيد.

انتخاب محل نصب پرينت اسكرين

در شكل بالا بايد محل نصب مدنظر خود را بر روي فضاي هارد سيستم عامل خود انتخاب كرده و سپس Next را بزنيد.

راهنماي نصب print screen

اگر مراحل بالا را به درستي انتخاب كرده باشيد، صفحه‌اي مشابه عكس بالا را مشاهده خواهيد كرد. با فعال كردن گزينه Start Greenshot عملاً اين برنامه رايگان براي شما اجرا خواهد شد.


تنظيم اجراي خودكار Greenshot

براي اينكه از اين به بعد، سيستم عامل ويندوز نرم‌ افزار اسکرین شات را به عنوان جايگزين دكمه Print Screen تشخيص دهد بايستي بر روي آيكون نرم افزار در نوار وظيفه (taskbar) كليك كرده و گزينه Preferences را انتخاب كنيد. در تب General گزينه Launch Greenshot on startup را تيك بزنيد.

تنظيمات پرينت اسكرين ويندوز

اميد است از اين برنامه لذت ببريد. در آموزش‌هاي بعدي نرم افزارهاي مشابه ديگري را براي شما قرار خواهيم داد. هر گونه ابهام يا پرسش خود را از طريق فرم زير با ما در ميان بگذاريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.