طراحي اينفوگرافيك در پاورپوينت
نرم‌افزارها

طراحي اينفوگرافيك در پاورپوينت

يكي از قابليت‌هاي بسيار مهم در عصر ديجيتال و به ويژه براي دانشجويان، معلمان، اعضاي هيئت علمي و كتابداران، توانايي طراحي اينفوگرافيك در پاورپوينت است. با كسب اين مهارت ساده اما مهم، مي‌توان ضمن طراحي اطلاع نگاشت‌هاي زيبا و جذاب، روند انجام امور آموزشي، پژوهشي و كاري را به نحو بسيار بهتري انجام داد؛


مراحل طراحي اينفوگرافيك

براي اينكه بتوان يك اطلاع نگاشت با كيفيت و مفيد را طراحي كرديد، بايستي پنج گام اساسي زير را طي كنيم. دقت در انجام هر يك از اين مراحل، خروجي كار را بسيار مطلوب‌تر خواهد كرد:

نكته: پيش ادامه مطالعه اين آموزش، حتماً مطلب انواع اينفوگرافيك را مطالعه كنيد.

1 – هدفگذاري (Outline Goals)

در اولين اقدام بايستي اهداف خود از طراحي اينفوگرافيك را تعيين كنيد؛ تعيين موضوع، حجم كار، نوع مخاطبان، هدف از انتقال پيام، رده سني افراد، جنسيت، ميزان تحصيلات، محل استفاده از اينفوگرافيك و پرسش‌هايي مشابه اين بايستي در اين گام به دقت پاسخ داده شود. به هر ميزان كه اين مرحله با دقت و ظرافت بيشتري تكميل كنيد عملاً مراحل بعدي با سرعت انجام خواهد شد.

2 – جمع آوري داده (Collecting Data)

بعد از اينكه به طور دقيق اهداف خود را مشخص كرديد، بايستي براي آنها داده جمع آوري كنيد؛ مثلاً اگر تصميم گرفته‌ايد روند عضويت در يك كتابخانه عمومي را به مراجعان آنجا آموزش دهيد و اينفوگرافيك طراحي شده را در تابلوي اعلانات نصب كنيد، بايستي مراحل كامل عضويت را از واحد مربوطه پرسيده و تمام نكات را براي خود يادداشت برداري كنيد.

بصري كردن داده ها

3 – بصري كردن داده‌ها (Visualize the Data)

بعد از اينكه داده‌ها لازم را گردآوري كرديد بايستي براي هر كدام از مواردي كه قصد درج آنها در اينفوگرافيك را داريد يك نماد ديداري تهيه كنيد مثلاً اگر داده‌هاي لازم براي تشريح مراحل عضويت در يك كتابخانه را جمع آوري كرديم، لازم است براي بخش‌هايي كه قصد استفاده از آنها را داريم نماد بصري ايجاد كنيد؛ هر نوع المان ديداري از جمله تصوير، آيكون، ايموجي، جدول، نمودار، طرح و … قابل استفاده خواهد بود.

4 – تهيه قالب اينفوگرافيك (Finding Template)

امروزه ديگر همچون گذشته نياز نيست كه مرحله طراحي قالب را از ابتدا و به صورت شخصي طي كنيم؛ صدها تارنما و پايگاه‌هاي خدماتي رايگان، انواع قالب‌ها (Template) را به رايگان در اختيار شما قرار مي‌دهند. براي طراحي اينفوگرافيك در پاورپوينت توصيه اول استفاده از مخزن مايكروسافت است كه در ادامه به بيان آن خواهيم پرداخت.

5 – تهيه خروجي و انتشار كار (Export & Promote)

آخرين مرحله كار با گرفتن خروجي مناسب از اينفوگرافيك به اتمام مي‌رسد. پس از اينكه پاورپوينت فايل مناسب و دلخواه را در اختيار شما قرار داد بايستي آن را به هر نحو كه تمايل داريد به مخاطبان خود در مكان مدنظر و فضاي مجازي انتشار دهيد. فرمت توصيه شده براي گرفتن خروجي از فايل اينفوگرافيك ترجيحاً بايستي PNG باشد.


اينفوگرافيك در پاورپوينت

در ابتدا بايستي پيشنهاد كنيم كه مقایسه نسخه‌های مایکروسافت آفیس را به دقت انجام دهيد و حتماً از آخرين نسخه برنامه مايكروسافت پاورپوينت استفاده كنيد. در اين آموزش ما از نسخه Microsoft PowerPoint Plus 2021 استفاده خواهيم كرد.

باز كردن فايل جديد

پس از ورود به برنامه پاورپوينت بر روي منوي New كليك كنيد و مشابه تصوير زير، بر روي گزينه Infographics كليك كنيد. اگر به هر دليل اين گزينه را مشاهده نكرديد، مي‌توانيد در نوار جستجوي بالاي آن همين كلمه را تايپ كنيد.

ايجاد فايل اينفوگرافيك در پاورپوينت

انتخاب قالب

بعد از اينكه صفحه مخصوص Infographics باز شد، از بين قالب‌هاي آماده، موردي را كه با اهداف، داده‌ها و المان‌هاي بصري مدنظر شما انطباق بيشتري دارد را انتخاب و بر روي آن كليك كنيد. بعد از اينكار، در صفحه‌اي كه براي شما و مشابه شكل زير باز خواهد بر روي گزينه Create كليك كنيد.

نكته مهم: اگر قالب‌هاي موجود در پاورپوينت باب ميل شما نبود، كافي است در موتور جستجوگر گوگل عبارت Free PowerPoint templates for infographic  را جستجو كنيد تا هزاران قالب رايگان براي شما نمايش داده شود.

انتخاب قالب اينفوگرافيك در پاورپوينت

دقت داشته باشيد كه بعد از كليك بر روي گزينه Create فايل مربوطه با حجم نوشته شده در بالاي آن از مخزن قالب‌هاي مايكروسافت دانلود خواهد شد، لذا بايستي اتصال به اينترنت داشته باشيد.


تايپ متون

در اولين قدم بهتر است بخش‌هايي را نياز داريد مدنظر قرار دهيد و اگر قسمتي از قالب را لازم نداريد پاك كنيد؛ سپس متون كار خود را در هر بخش كه ميل داريد وارد كنيد. دقت داشته باشيد كه در اختيار داشتن قلم‌هاي گرافيكي زيبا به جذابيت كار شما بسيار كمك خواهد كرد. اگر مايل باشيد در تارنماي فونت ياب امكان دانلود رايگان بسياري از قلم‌هاي زيباي گرافيكي وجود دارد.

ورود اطلاعات

بعد از اينكه متون مدنظر را وارد كرديد بايستي بر روي ابعاد گرافيكي و بصري آن كار كنيد؛ اين كار به سادگي و با كليك بر روي هر بخشي از قالب كه تمايل داشته باشيد امكان‌پذير است؛ توجه داشته باشيد كه اينفوگرافيك ارزش بصري (Visualization Value) بسيار اهميت دارد. سعي كنيد از بهترين قلم‌ها (Fonts) و المان‌هاي زيبا استفاده كنيد. نهايت سليقه خود را در اين مرحله به خرج دهيد.

اگر از مايكروسافت پاورپوينت نسخه 2021 استفاده مي‌كنيد مي‌توانيد از مسير زير به هزاران المان تصويري در مخزن مايكروسافت دسترسي داشته باشيد:

Insert / Pictures / Stock Images

در اين مسير انواع آيكون‌ها، تصاوير خام، استيكر و طراحي در موضوعات مختلفي براي استفاده كاربران گذاشته شده است.


فايل خروجي

بعد از اينكه كار شما آماده شد بايد آن را در يك قالب (format) مناسب برون ريزي (export) كنيد. براي اين كار از منوي File گزينه Export را انتخاب مي‌كنيد و مطابق تصوير زير مراحل را انجام خواهيد داد.

طراحي اينفوگرافيك در پاورپوينت

توصيه مي‌كنيم حتماً از فرمت PNG در گرفتن خروجي استفاده كنيد؛ در واقع اين فرمت علاوه بر پشتيباني از وضوح (Transparency)، حجم مناسبي نيز دارد.


براي اينكه به طور ملموس كيفيت طراحي اينفوگرافيك در پاورپوينت را بهتر لمس كنيد، نمونه زير به طور كامل با اين نرم افزار طراحي شده است.

مراحل عضويت در كتابخانه مركزي امام خميني مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.