زبانهاي رسمي در آمريكا
وبلاگ

زبانهاي رسمي در آمريكا

در اين نوشتار به بحث جذاب زبانهاي رسمي در آمريكا پرداخته و با توجه به اطلاعات قانوني و زبانشناختي به معرفي اين زبانها خواهيم پرداخت. ایالات متحده آمریکا (USA) به خاطر تنوع فرهنگی و زبانی خود شهرت دارد. در حالی که انگلیسی زبان ملی دوفاکتو است، این کشور در سطح فدرال زبان رسمی ندارد. این مقاله به بررسی چشم‌انداز زبانی ایالات متحده می‌پردازد و به گسترش زبان انگلیسی، نقش زبان اسپانیایی و دیگر زبان‌ها و بحث‌های مربوط به تعیین زبان رسمی می‌پردازد.


انگلیسی: زبان ملی دوفاکتو (de facto)

زمینه تاریخی

انگلیسی به دلیل استعمار بریتانیا در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ به زبان غالب در ایالات متحده تبدیل شد. از آن زمان، انگلیسی به زبان اصلی دولت، آموزش و رسانه‌ها تبدیل شده است.

استفاده

دولت و قانون: انگلیسی در تمامی ارتباطات دولتی فدرال و رویه‌های قانونی استفاده می‌شود.

آموزش: بیشتر موسسات آموزشی از انگلیسی به عنوان زبان آموزش استفاده می‌کنند.

رسانه: انگلیسی در رسانه‌ها، از جمله تلویزیون، رادیو و رسانه‌های چاپی رواج دارد.


اسپانیایی: دومین زبان رایج

گسترش

اسپانیایی دومین زبان پرگویشور در ایالات متحده است و بیش از ۴۰ میلیون گویشور بومی دارد. این گستردگي عمدتاً به دلیل جمعیت بزرگ اسپانيايي زبان‌ها و افراد لاتین به ویژه در ایالت‌هایی مانند کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا و نیویورک است.

تأثیر

آموزش: بسیاری از مدارس برنامه‌های آموزش دوزبانه و دوره‌های زبان اسپانیایی ارائه می‌دهند.

رسانه: رسانه‌های اسپانیایی زبان، از جمله Univision و Telemundo، مخاطبان زیادی دارند.

خدمات دولتی: بسیاری از سازمان‌های دولتی خدمات و اطلاعات را به زبان اسپانیایی ارائه می‌دهند تا به پاسخگويي مخاطبان خود باشند.

تصويري براي زبان انگليسي دفاكتو در آمريكا


زبان‌های دیگر

زبان‌های بومی

زبان‌های بومی بسیاری توسط قبایل بومی آمریکایی از جمله ناواهو (Navajo)، چروکی (Cherokee) و سويكس (Sioux) صحبت می‌شود. تلاش‌ها برای حفظ و احیای این زبان‌ها ادامه دارد.

زبان‌های مهاجر

ایالات متحده خانه گویشوران بسیاری از زبان‌های مهاجر از جمله چینی، تاگالوگ، ویتنامی، فرانسوی، کره‌ای و عربی است، این زبان‌ها منعكس كننده جوامع متنوع مهاجر را در سراسر کشور هستند.


بحث در مورد زبان رسمی

استدلال‌ها اعلام انگلیسی به عنوان زبان رسمی

وحدت: طرفداران معتقدند که تعیین انگلیسی به عنوان زبان رسمی باعث ارتقای وحدت ملی و تسهیل ارتباطات خواهد شد.

کارایی: اعتقاد بر این است که یک زبان رسمی می‌تواند هزینه‌های دولتی مربوط به خدمات ترجمه و تفسیر را کاهش دهد.

استدلال‌ها علیه زبان رسمی

تنوع: مخالفان معتقدند که چنین اقدامی بافت چندفرهنگی کشور را تضعیف می‌کند.

حذف: نگرانی‌هایی وجود دارد که تعیین زبان رسمی ممکن است گویشوران غیرانگلیسی را به حاشیه براند و دسترسی آنها به خدمات ضروری را محدود کند.


زبان‌های رسمی در سطح ایالتی

در حالی که در سطح فدرال زبان رسمی وجود ندارد، بسیاری از ایالت‌ها، انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود پذیرفته‌اند. با این حال، برخی ایالت‌ها مانند هاوایی چندین زبان رسمی را به رسمیت می‌شناسند. به عنوان مثال، هاوایی هر دو زبان انگلیسی و هاوایی را به عنوان زبان‌های رسمی به رسمیت می‌شناسد.


نتیجه‌گیری

چشم‌انداز زبانی ایالات متحده پیچیده است و تنوع فرهنگی غنی این کشور را منعکس می‌کند. در حالی که انگلیسی به عنوان زبان ملی دوفاکتو استفاده مي‌شود، حضور قابل توجه اسپانیایی و دیگر زبان‌ها، طبیعت چندفرهنگی جامعه آمریکایی را بازتاب می‌دهد. بحث‌های جاری در مورد تعیین زبان رسمی، چالش‌ها و فرصت‌های ذاتی مدیریت این تنوع زبانی را برجسته می‌کند. بحث در خصوص زبانهاي رسمي در آمريكا در همينجا خاتمه نمي‌يابد و در مطالب آينده بيشتر به آن خواهيم پرداخت.

تصویر نویسنده
محمد مومن

مترجم و مشاور علمي داراي مجوز رسمي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به شماره 8154 و كارشناس ارشد علم اطلاعات دانشگاه بيرجند هستم كه در اين مجموعه تلاش داريم خدماتي علمي و در سطح جهاني را به جامعه فارسي زبانان ارائه كنيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *