دیکشنری کمبریج Cambridge Dictionary
زبانهاي خارجي

دیکشنری کمبریج Cambridge Dictionary

دیکشنری کمبریج Cambridge Dictionary در حال حاضر یکی از بهترین ابزارهای فراگیری زبان انگلیسی است. اولین نسخه از دیکشنری پیشرفته کمبریج در سال 1995 میلادی با نام Cambridge International Dictionary of English وارد بازار شد. این اثر به دلیل در برگرفتن بیش از 140 هزار مدخل، به زودی جای خود در میان علاقمندان، دانشجویان و پژوهشگران زبان انگلیسی باز کرد. بعدها و به دفعات، ویراست‌های بعدی آن در سالهای 2003، 2005، 2008 و 2013 روانه بازار نشر گردید.

با توسعه فناوری رایانه‌های خانگی، انتشار نسخه کاغذی توجیه نداشت و انتشارات دانشگاه کمبریج نسخه‌های کامپیوتری و بعدها نسخه آنلاین آن را توسعه داد. هم اکنون نسخه برخط این واژه نامه حرفه‌ای به رایگان در دسترس علاقمندان است. علاوه بر نسخه انگلیسی و تک زبانه دیکشنری کمبریج، دیکشنری‌های دو زبانه در زبانهای فرانسوی، آلمانی، اندونزیایی، ایتالیایی، ژاپنی، لهستانی، پرتقالی و اسپانیایی آن نیز در دسترس همگان قرار دارد.

اگر بخواهیم راز يادگيري زبان انگليسي را بگوییم، برای مقوله تمرین و تکرار در فراگیری زبان انگلیسی، حتماً داشتن یک فرهنگ لغات خوب شرط خواهد بود. بسیاری از مدرسان حرفه‌ای زبان انگلیسی، استفاده از فرهنگ‌های تک زبانه را بیش از دوزبانه برای فراگیران ایرانی توصیه می‌کنند. دلیل این امر را باید در سطح بالای این آثار، اجبار به فراگیری کلمات تو در تو و برخورد بیشتر با متون انگلیسی دانست؛ دلایلی که کاملاً منطقی و درست هستند.

برای استفاده از این دیکشنری، کافی است با ورود به وب سایت آن و در قسمت نوار جستجو، کلمه موردنظر را وارد کنید. برای زبان‌آموزان ایرانی که امکان انتخاب دیکشنری دو زبانه را ندارند، تنها همان نسخه تک زبانه کاربرد خواهد داشت. نتایج به راحتی در مقابل شما قرار خواهد گرفت. به عنوان نمونه واژه cellphone را در این دیکشنری چک کرده‌ایم:

a phone that is connected to the phone system by radio instead of by a wire, and can be used anywhere where its signals can be received.

همانطور که ملاحظه می‌فرمایید با توضیحی کاملاً روشن و ساده، این واژه شرح داده شده است؛ البته نبایستی فراموش کنیم که این واژه‌نامه برای سطوح مبتدی زبان انگلیسی کاربرد ندارد. در واقع افراد دارای سطح زبانی متوسط(intermediate) و بالاتر می‌توانند از این وب سایت بهره‌مند شوند. دو نوع تلفظ انگلیسی بریتانیایی و انگلیسی آمریکایی از دیگر امکانات آن است؛ ضمناً در بخش related words and phrases نیز واژگان مرتبط با آن آورده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.