حقايقي درباره انتشارات الزوير
علم اطلاعات

حقايقي درباره انتشارات الزوير

اگر فعاليت دانشگاهي، علمي، آموزشي و تحقيقاتي داشته باشيد، دانستن حقايقي درباره انتشارات الزوير برايتان بسيار جذاب خواهد بود. شناخت هر چه دقيق‌تر اين اَبَر شركت فعال بين‌المللي، امكان بهره مندي از خدمات و محصولات آن برايتان بيشتر فراهم خواهد كرد؛ در يادداشت امروز به اين مقوله خواهيم پرداخت.


الزوير چيست؟

نام الزوير كه در انگليسي به صورت Elsevier و در هلندي با تلفظ اِلسِفير خوانده مي‌شود، يكي از پيشروترين شركت‌هاي انتشاراتي جهان در حوزه توليد، سازماندهي، خدمات رساني و اشاعه اطلاعات مرتبط با حوزه‌هاي مختلف علمي بويژه علوم پزشكي، فني و علمي به مركزيت كشور هلند است.

خاندان الزوير در بيش از چهار قرن پيش‌تر، در آمستردام هلند به حرفه كتابفروشي اشتغال داشتند تا اينكه در سال 1880 ميلادي، عملاً تصميم به راه اندازي شركتي با ماهيت فعلي را گرفتند. اين شركت تا سال 2015 ميلادي از زيرمجموعه‌هاي ريد الزوير REED Elsevier محسوب مي‌شد كه عملاً از آن به بعد تحت هدايت برندي به نام گروه رِلكس RELX Group قرار گرفت.


حقايقي درباره الزوير

الزوير براي آشنايي هر چه بيشتر مخاطبان خود در صفحه اختصاصي “آشنايي با الزوير” فايلي را با Fast Facts About Elsevier منتشر كرده است كه بازگو كننده حقايقي و آمار بسيار جالب و تامل برانگيز درباره اين شركت است. در ادامه، اين فايل را براي شما ترجمه و ارائه خواهيم كرد.

حقايقي جالب درباره شركت الزوير

الزوير شركتي پيشرو در زمينه اطلاعات و تحليل آنهاست كه به پژوهشگران و متخصصان حوزه سلامت كمك مي‌كند تا باعث پيشرفت علم شوند و نتايج فعاليت‌هاي آنان به نفع جوامع باشد. با توجه به فعاليت‌هاي ريشه‌اي اين شركت در حوزه نشر، فعاليت پژوهشي خود و شركاي حوزه سلامت را از 140 سال پيش تاكنون بهبود بخشيده است. الزوير دانش و تحليل‌هاي ارزشمندي را ارائه مي‌كند كه به كاربران امكان رشد و توسعه جوامع را بدهد. اين شركت داراي 8600 نفر كارمند و بيش از 1906 فناوري مختلف از سراسر جهان است.

الزوير، شركتي قابل اعتماد

1 – تحقيقات منتشر شده درالزوير 18 درصد از كل پژوهش‌هاي جهاني و 27 درصد از استناددهي جهان را به خصوص اختصاص داده است. اين امر نشان دهنده تعهد الزوير به عرضه پژوهش‌هاي با كيفيت و بالاتر از ميانگين جهاني اين صنعت مي‌باشد.

2 – ما در اين شركت 2650 نشريه ديجيتالي از جمله لنست Lancet و سل Cell را منتشر مي‌كنيم. انتشار 42000 عنوان كتاب به عنوان مراجع دانشگاهي همچون كتاب آناتومي گري (Gray’s Anatomy) از اين جمله است.

3 – در سال 2020 ميلادي، بيش از 200 ميليون دانلود از تحقيقات دقيق و با كيفيت موجود در مركز اطلاعات كرونا ويروس از سوي فعالان پژوهش‌هاي حوزه سلامت به رايگان انجام شده است.

4 – الزوير بيش از يك چهارم منابع مبتني بر داوري همتا (peer-reviewed) را در قالب “پژوهش براي زندگي” Research4life منتشر مي‌كند. اين ميزان شامل 4000 نشريه و 27500 عنوان كتاب در 125 كشور در حال توسعه جهان است.

5 – از سال 2000 ميلادي تاكنون، بيش از 99 درصد از برگزيدگان جوايز نوبل، آثار خود را در نشريات الزوير به چاپ رسانده‌اند.

6 – بيش از 25000 موسسه آموزشي و دولتي در سراسر جهان از خدمات و محصولات الزوير استفاده مي‌كنند.

آمار فعاليت انتشارات الزوير


حمايت از جامعه پژوهشگران

1 – در سال 2020 ميلادي مقالات منتشر شده در الزوير بيش از 1.300.000.000 دفعه دانلود شده اند. بيش از 18 ميليون بازديد ماهيانه از پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت به عنوان بزرگترين پايگاه اطلاعات علمي و پزشكي مبتني بر داوري همتا (peer-reviewed) صورت گرفته است.

2 – در سال 2020 ميلادي، 560.000 مقاله مبتني بر داوري همتا از سوي الزوير منتشر شده است كه اين تعداد 90 درصد بيش از دهه گذشته مي‌باشد.

3 – پايگاه استنادي اسكوپوس با در اختيار داشتن 81 ميليون منبع از 25000 نشريه منتشر شده از سوي 5000 ناشر، پژوهشگران را براي رهگيري، تحليل و عيني ساختن نتايج پژوهشها ياري مي‌رساند.

4 – در سال 2020 ميلادي، Reaxys رياكسيس  1.800.000 محتواي مهم در قالب 6.400.000 سند از 16000 عنوان نشريه و 12 دفتر ثبت اختراع به الزوير افزوده است.

دسترسي آزاد در الزوير

1 – دسترسي آزاد بخشي حياتي براي تحقق مشاركت، گستردگي و شفافيت در دنياي پژوهش است كه در آن نويسندگان، محققان و موسسات دانشگاهي قادر هستند، دانش خود را به اشتراك گذاشته و باعث بهبود نتايج فعاليت‌هاي يكديگر شوند. الزوير به عنوان يكي از بزرگترين ناشران جهان با امكان دسترسي آزاد، تقريباً در تمامي 2650 نشريه تحت پوشش خود امكان دسترسي آزاد را فراهم كرده كه از اين تعداد، 500 نشريه كاملاً با دسترسي آزاد هستند.

2 – در سال 2020 ميلادي، الزوير 81000 مقالات طلايي (Gold) يا با قابليت پرداخت براي نشر آزاد (pay-to-publish) را منتشر كرده است كه نسبت به سال 2019 ميلادي، رشد 65 درصدي را نشان مي‌دهد، بر اين اساس اين ناشر يكي از سريعترين رشدها را در اين حوزه در سطح جهان داشته است.

3 – الزوير بيش از 15 تواقفنامه نشريات انتقالي را با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي در سراسر جهان در طي دو سال گذشته به امضاء رسانده است تا تعهد خود در حوزه دسترسي آزاد را در راستاي تامين نيازهاي مشتريان برآورده سازد.

4 – 160 نشريه نيز در حال حاضر در وضعيت انتقال به حالت دسترسي آزاد قرار دارند كه فهرست آنها در تارنماي شركت اطلاع رساني خواهد شد.


حمايت از جامعه پزشكي

1 – بيش از 400 موسسه از سامانه شِرپث Sherpath به عنوان راهكار تدريس و يادگيري انطباقي پرستاري (adaptive teaching and learning solution for nursing) بهره‌مند هستند.

2 – بيش از 1.900.000 كاربر ثبت شده در بيش از 300 دانشكده پزشكي در دانشگاه‌هاي سراسر جهان از پلتفرم سه بعدي آموزش آناتومي موسوم  Complete Anatomy به استفاده مي‌كنند.

3 – سامانه كلينيكال كي ClinicalKey در بيش از 90 كشور و حوزه جهان و از سوي 1900 موسسه در آمريكا شمالي مورد استفاده قرار گرفته است.

4 – بيش از 900 موسسه در آمريكاي شمالي از سامانه Shadow Health به عنوان ارائه دهنده برتر شبيه سازهاي مراقبت سلامت در كلاس، استفاده كرده‌اند.


حقايقي درباره انتشارات الزوير به همينجا ختم نمي‌شود بيش از 140 سابقه فعاليت اين شركت در سطح اول خدمات و راهكارهاي پژوهشي در جهان فضاي بيشتري براي عرضه اين آمار نياز خواهد داشت. حقايقي درباره انتشارات الزوير تنها گوشه‌اي از سوابق درخشان اين مجموعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.