جايگاه ويژه كتابخانه‌هاي روستايي
علم اطلاعات

جايگاه ويژه كتابخانه‌هاي روستايي

جايگاه ويژه كتابخانه‌هاي روستايي در ايران را در اين يادداشت به طور اجمالي مورد بررسي قرار داده و اهميت آنها را يادآوري خواهيم كرد. بي‌ترديد گذشتن از ظرفيت روستاها در ترويج كتاب و كتابخواني ضربه بسيار شديدي را به پيكره فرهنگ و ادب يك سرزمين وارد خواهد كرد. در اين يادداشت با ما همراه باشيد تا به اين مقوله نگاهي بيندازيم.

در نگاه اول شايد از خودتان پرسيده باشيد چرا براي اين مطلب، عكس بالون انتخاب شده است؟ وقتي فكر انسان به پرواز كردن متمركز شود، راه‌هاي مختلفي براي آن به ذهن خطور مي‌كند. اولين راه استفاده از هوايپما است. اگر تا به حال تجربه سوارشدن در هوايپما را داشته باشيد، حتماً مي‌دانيد كه اولين نكته آن رعايت تشريفات پروازي است. در واقع بخش زيادي از تجربه پرواز با هوايپما به اين تشريفات اختصاص دارد. از خريد بليت گرفته تا رعايت قوانين هوايپمايي كشوري و نشستن در هوايپما. همه اينها را گفتيم تا بدانيم براي سوار شدن به بالون شما هيچ كدام از اين تشريفات را نداريد. تنها در ايستگاه پروازي حاضر مي‌شويد و با پرداخت هزينه مربوطه به سرعت تجربه پرواز را بدست مي‎‌آوريد. جايگاه ويژه كتابخانه‌هاي روستايي دقيقاً همينجا روشن مي‌شود.

براي ايجاد يك كتابخانه عمومي يا خصوصي در شهرها، بايستي بسياري از عوامل از جمله سرمايه گذاري، تامين زمين، اخذ مجوزات، پيمانكار، مطالعات اوليه و جايابي و بسيار مشكلات ديگر هموار شود، حال آنكه براي راه‌اندازي يك كتابخانه روستايي چنين تشريفات پيچيده‌اي نياز نيست. طبق آمار سرشماري نفوس و مسكن سال 1395 در ايران، 24 درصد جمعيت حدوداً هشتاد ميليون نفري ايران را روستائيان تشكيل مي‌دهند. اين عدد بدين معناست كه از هر چهار نفر ايراني، يك نفر در روستا زندگي مي‌كند.

توجه به اين ظرفيت، نشان از اين دارد كه مي‌توان بدون طي كردن مراحل زياد اداري، در هر روستا حداقل يك يا حتي چند كتابخانه داير كرد. كتابخانه‌هايي كه تنها مكان مطالعه يا امانت كتاب نبوده و به پايگاه دانش و خردمندي تبديل خواهند شد. استفاده از اين امكان بي‌نظير با وجود زمين‌هاي فراوان روستايي، برخورداري اكثر جمعيت روستاييان از نعمت‌هاي اوليه همچون آب، برق، گاز و اينترنت مي‌تواند راهكاري سريع و ارزان براي توسعه فرهنگ يك كشور تلقي گردد.

در بين جامعه روستاييان، افراد ناشنوا و كم شنوايي نيز حضور دارند كه به آموزش زبان اشاره نياز دارند. با در اختيار داشتن كتابخانه روستايي، مي‌توان از تردد افراد با نيازهاي ويژه به شهرها نيز جلوگيري كرد. ايجاد سرگرمي براي زنان خانه‌دار، توسعه دانش كشاورزي و دامپروري و تقويت تحصيلي دانش‌آموزان نيز از ديگر مزاياي تاسيس كتابخانه‌هاي روستايي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.