بانك مقالات پزشكي ايران
علم اطلاعات

بانك مقالات پزشكي ايران

بانك مقالات پزشكي ايران متعلق به مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی كشور است. اين سامانه كه با هدف اشاعه و ترويج علوم پزشكي و در اختيار قرار دادن آخرين مقالات اين رشته تهيه شده است، به راحتي قابل استفاده است. براي استفاده از اين سامانه بايستي با كليك بر روي دكمه زير وارد پايگاه رسمي آن شويد.

ورود به بانك مقالات پزشكي كشور


امكانات بانك مقالات

اين بانك همانند ساير سامانه‌هاي مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی پزشكي ايران مانند بانک پایان‌نامه‌های علوم پزشکی متعلق به عاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی كشور است. در اين سامانه جستجو در ميان مقالات رشته‌هاي مختلف علوم پزشكي با چهار رويكر زير قابل انجام مي‌باشد:

1 – جستجو مقاله

2 – جستجو بر اساس نويسنده

3 – جستجو بر حسب سازمان

4 – جستجو مقالات مشابه

اين چهار گزينه به صورت تَب مانند در بالاي نوار جستجو سامانه كاملاً مشخص هستند. با كليك بر روي هر گزينه، فرم مخصوص به آن نمايش داده خواهد شد. توضيحات مربوط به هر قسمت در زير بيان خواهد شد.


روش جستجو در بانك مقالات

همانطور كه اشاره كرديم، بانك مقالات پزشكي ايران حاوي چهار حالت جستجو است كه با كليك بر روي هر كدام بايستي فرم مربوط به آن را تكميل كنيم تا عمل جستجو انجام شود. در اين بخش يك به يك اين گزينه‌ها و شيوه كار با آنها را فرا خواهيم گرفت.

جستجو مقاله

با كليك بر روي اين حالت، فرمي مشابه زير را خواهيد ديد. در اين فرم بايستي كليدواژه مدنظر خود را در بخش قرمز رنگ تايپ كنيد. سپس در كادر مقابل آن يكي از حالت‌هاي مدنظر خود را انتخاب كنيد. امكان جستجو در عنوان، كليدواژه، چكيده، نويسنده و عنوان نيز وجود دارد. توصيه مي‌كنيم حالت پيش فرض را تغيير ندهيد. از علامت + و – براي اضافه كردن رديف جديد يا حذف آن استفاده مي‌گردد. اگر قصد داريد از سه عملگر بولي * و AND * * يا OR * *بدون NOT* استفاده نماييد بايستي در رديف دوم نيز كليدواژه ديگري را قرار دهيد. ضمناً، اگر زمان انتشار مقاله نيز براي شما اهميت دارد، از قسمت تعيين سال انتشار، بازه آن را انتخاب كنيد؛ در نهايت با كليك بر روي دكمه جستجو، عمل بازيابي صورت خواهد پذيرفت.

جستجو مقاله در بانك مقالات پزشكي ايران


جستجو بر اساس نويسنده

دومين حالت جستجو در بانك مقالات پزشكي ايران، بازيابي اطلاعات بر حسب نام نويسنده است. براي اين كار، گزينه نويسنده را انتخاب خواهيد كرد. پس از اين كار، فرمي مشابه زير را ملاحظه مي‌كنيد. همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، بايستي نام، نام خانوادگي و وابستگي سازماني نويسنده مربوطه را وارد كنيد. با ورود اين اطلاعات و زدن دكمه جستجو، مقالات اين بانك بر حسب اطلاعات نويسنده بازيابي خواهد شد.

جستجو نويسنده در بانك مقالات


جستجو بر حسب سازمان

سومين حالت جستجو در اين بانك، امكان بازيابي اطلاعات ذخيره شده بر حسب سازمان مربوطه است. بعد از كليك بر روي اين گزينه، فرمي مشابه زير را خواهيد ديد. در اين فرم كافي است، نام سازمان (دانشگاه، دانشكده) مدنظر را تايپ كنيد و سال انتشار شمسي يا ميلادي را نيز وارد كنيد، بلافاصله پس از درج جستجو، نتايج بازيابي خواهد شد.

جستجوي سازماني در بانك مقالات پزشكي


جستجو مقالات مشابه

آخرين حالت جستجو در بين مقالات مشابه است. اين تَب نيز در انتهاي صفحه نمايش داده شده كاملاً قابل رويت است. پيشنهاد مي‌كنيم در صورتي كه نتوانستيد مقاله مربوط به خود را پيدا كنيد، از همه حالت‌هاي مختلف بهره ببريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.