انتشار الکترونیکی کتابهای درسی
اخبار

انتشار الکترونیکی کتابهای درسی

ارائه توضیحات در خصوص انتشار الکترونیکی کتابهای درسی سال تحصیلی 1404-1403 در پایگاه کتابهای درسی در تمامی مقاطع تحصیلی را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید. بر اساس مطلب منتشر شده در وب سایت رسمی پایگاه کتابهای درسی، از مورخه 3 تیرماه 1403 روند بارگزاری نسخه الکترونیکی کتابها شروع شده و این روند همانند سالهای گذشته ادامه خواهد داشت.


معرفی پایگاه کتابهای درسی

این پایگاه وب سایت رسمی اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی از ادارات تابعه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وابسته به وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران است.طبق اطلاعیه صادر شده، این پایگاه تنها مرجع رسمی انتشار نسخه الکترونیکی کتابهای درسی به صورت PDF و بر روی پایگاه رسمی خود است و سایر افراد حقیقی و حقوقی را از نشر برخط (آنلاین) و غیربرخط (آفلاین) کتابهای درسی منع کرده است.

محل استقرار فیزیکی این پایگاه در تهران، خیابان ایرانشهر شمالی، ساختمان شماره 4 وزارت آموزش و پرورش (شهید موسوی) هست که امکان ارتباط الکترونیکی با آن نیز از طریق رایانامه chap@roshd.ir و همچنین شماره تلفن 88831161 ، داخلی 321 فراهم شده است.


روش دانلود کتابهای درسی

جهت بارگیری فایل PDF، بایستی پس از انتشار الکترونیکی کتابهای درسی در این پایگاه مربوط به سال تحصیلی مدنظر، بر اساس راهنمای زیر نسبت به دانلود اقدام کرد.

امکان دسترسی الفبایی، جستجو در نوار پیشرفته و همچنین مرور دسته بندی برای دانلود کتابها وجود دارد.

1 – مراجعه به وب سایت پایگاه کتابهای درسی به آدرس chap.sch.ir

2 – استفاده از نوار جستجو یا دسته بندی پیش بینی شده (مشابه تصویر زیر)

دسته بندی کتابها در پایگاه کتابهای درسی

پس از اینکه بر روی مقطع موردنظر کلیک کردید، پایه‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلف در هر کدام نمایش داده خواهد شد. سپس با انتخاب پایه موردنظر فهرست کتابهای آن قابل مشاهده است. دقت داشته باشید که در اولین ردیف، سال تحصیلی مربوطه قابل انتخاب است که به صورت پیش فرض بر روی آخرین سال تحصیلی قرار دارد.


 برای سفارش نسخه چاپی کتابها بایستی به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به آدرس www.irtextbook.ir مراجعه کنید.  


2 – کلیک بر روی گزینه فایل کامل کتاب با کلیک بر روی این گزینه در صفحه کتاب قرار دارد، فایل کامل کتاب درسی مربوطه به صورت PDF با حجم بسیار اندک و همچنین صد در صد رایگان، برای شما بارگیری خواهد شد.


در صورت نیاز به رفع هر گونه پرسش یا دریافتی راهنمایی در خصوص کتابهای درسی می‌توانید از طریق فرم پایین یا صفحه تماس با ما مسئله موردنظر را مطرح بفرمایید.

تصویر نویسنده
محمد مومن

مترجم و مشاور علمي داراي مجوز رسمي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به شماره 8154 و كارشناس ارشد علم اطلاعات دانشگاه بيرجند هستم كه در اين مجموعه تلاش داريم خدماتي علمي و در سطح جهاني را به جامعه فارسي زبانان ارائه كنيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *