افزونه گوگل كروم مندلي
علم اطلاعات

افزونه گوگل كروم مندلي

افزونه گوگل كروم مندلي يكي از ابزارهاي كاربردي منتشر شده از سوي مندلي الزوير براي مديريت منابع اطلاعاتي در مرورگر است. با استفاده از اين برنامه بسيار كاربردي، استفاده كننده بدون ورود به كتابخانه يا باز كردن نرم‌افزار مديريت منابع مندلي، قادر خواهد بود، منابع دلخواه را به سادگي يك كليك به كتابخانه خود اضافه كند. در اين بخش كار با اين افزونه آموزش داده خواهد شد.

افزونه كروم چيست؟

مرورگر گوگل كروم تحت ليسانس كروميوم به صورت منبع باز (Open Source) فعاليت مي‌كند. اين مرورگر توسط شركت معتبر گوگل توسعه داده شده است. طبق آمار استفاده از مرورگرها  در آگوست 2021، حدود 65 درصد استفاده كنندگان از اينترنت در سطح جهان، از مرورگر گوگل كروم استفاده مي‌كنند. به دليل همين محبوبيت، شركت مندلي، برنامه مديريت منابع خود را به صورت افزونه بر روي گوگل كروم نيز عرضه كرده است.


روش نصب افزونه

براي نصب اين افزونه بسيار كم حجم اما كاربردي كافي است بر روي لينك زير كليك نماييد. با اتصال به مخزن افزونه‌هاي گوگل كروم، با يك كليك اين افزونه براي شما نصب خواهد شد. پس از نصب افزونه و ورود به حساب كاربري خود به سادگي و طبق آموزش ادامه مطلب مي‌توانيد بر منابع كتابخانه خود مديريت داشته باشيد.

نصب رايگان افزونه مندلي

پس از طي مراحل نصب، آيكون برنامه در گوشه سمت راست بالا اضافه خواهد شد.


كار با افزونه مندلي

بعد از قرار گرفتن آيكون مندلي در گوشه سمت راست بالا، كافي است براي ورود به حساب كاربري خود بر روي آن كليك كنيد. اگر قبلاً حساب كاربري ساخته‌ايد كه نام كاربري و رمز عبور خود را براي ورود وارد نماييد؛ در غير اينصورت با مطالعه صفحه ساخت اكانت در مندلي Mendeley يك حساب كاربري ايجاد كرده و سپس وارد برنامه شويد. پس از ورود به حساب كاربري، با كليك بر روي آيكون، شكلي مشابه زير را ملاحظه خواهيد كرد. در اين تصوير، بخش‌هاي مختلف كار با افزونه را توضيح خواهيم داد.

منوي افزونه مندلي كروم

در اين تصوير، كادري به نام Select All وجود دارد؛ در واقع در هر صفحه وبي كه هستيد اگر آيكون برنامه را لمس كنيد، به طور اتوماتيك لينك‌هاي موجود در صفحه ليست خواهند شد؛ به عنوان مثال در اين تصوير بعد از جستجوي كلمه public library در پايگاه اطلاعاتي مندلي، ليست مقالات مربوطه فهرست شده‌اند. اگر تمام موارد را بخواهيد دكمه Select All و در غير اينصورت با تيك زدن هر مورد، امكان افزودن آن به كتابخانه فراهم مي‌شود. در جلوي عبارت Select All نيز مي‌توانيد پوشه‌اي كه قصد داريد آن منبع بدان اضافه شود را انتخاب كنيد و در نهايت دكمه Add را كيك كنيد.

همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، در انتهاي آن نيز حساب كاربري مندلي نمايش داده مي‌شود. با كليك بر روي گزينه View Library به صفحه نسخه آنلاين برنامه مندلي منتقل خواهيد شد.اگر بر روي سه نقطه جلوي آن نيز كليك كنيد، سه گزينه زير نمايش داده مي‌شود.

Add PDF(s) if available: اگر فايل PDF مقاله مربوطه موجود است آن را اضافه كن.

Display pop-up ‘View PDF’ button when PDF is located on a web page: اگر فايل PDF در يك صفحه وب وجود دارد، دكمه View PDF را نمايش بده.

Sign Out: خروج از حساب كاربري

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.