آلفاي كرونباخ در SPSS
SPSS

آلفاي كرونباخ در SPSS

در ادامه آموزشهاي رايگان SPSS به بحث پايايي در پژوهش با استفاده از محاسبه آلفاي كرونباخ در SPSS رسيديم. در اين آموزش عملي، شيوه محاسبه آسان و سريع ضريب آلفاي كرونباخ را فرا خواهيم گرفت. اين آموزش براي كليه دانشجويان مقاطع تحصيلات تكميلي كارشناسي ارشد و دكتري و نيز علاقمندان به محاسبات آماري مفيد خواهد بود.


آلفاي كرونباخ چيست؟

آلفای کرونباخ، α (یا ضریب آلفا)، که توسط لی کرونباخ (Lee Cronbach) در سال 1951 ایجاد شد، قابلیت اطمینان یا سازگاری درونی را اندازه‌گیری می‌کند. پايايي نام دیگری برای ثبات است. آزمون آلفای کرونباخ برای بررسی اینکه آیا نظرسنجی‌های مقیاس نگرش‌هاي چندتايي قابل اعتماد هستند یا خیر، بكار مي‌رود. این سؤالات متغیر پنهان (Latent Variable) را اندازه گیری می‌کند – متغیرهای پنهان یا غیرقابل مشاهده مانند: وظیفه شناسی، روان رنجوری یا باز بودن فرد مي‌باشند كه اندازه گيري آنها كار ساده‌اي نيست. آلفای کرونباخ به شما می گوید که مجموعه ای از آیتم‌های آزمون به صورت گروهی چقدر به هم مرتبط هستند. آلفا از اين جهت مفيد است كه نه تنها به راحتی محاسبه می‌شود، بلکه کاملاً کلی است و می تواند به طور کلی اعمال شود.

كاربرد آلفاي كرونباخ

برای سنجش سازگاری درونی پرسشنامه، از آلفای کرونباخ استفاده می‌شود. به این ترتیب با افزایش میزان سازگاری درونی پرسشنامه، ضریب آلفا نیز افزایش می‌یابد به این معنی که اگر گویه‌ها بیشترین ارتباط را با هدف مورد بررسی (متغیر مربوط به فرضیات تحقیق) داشته باشند، این ضریب بزرگ می‌شود.

در جدول زير كران‌هاي مختلف آلفاي كرونباخ و ميزان سازگاري با گويه‌ها آورده شده است. به اين جهت دقت كنيد. در نگارش پايان نامه، رساله و كارهاي پژوهشي و دانشگاهي معمولاً كران 0.7 و بالاتر مورد پذيرش قرار مي‌گيرد.

كران آلفاي كرونباخ و ميزان سازگاري گويه ها
منبع: فرادرس

محاسبه آلفاي كرونباخ در SPSS

در ادامه و به شكل كاملاً تصويري، ساده و سريع روش محاسبه آلفاي كرونباخ در SPSS را فرا خواهيد گرفت. براي اينكه بتوانيد اين كار را انجام دهيد. فايل داده‌هاي آماده زير براي شما تهيه شده است (منبع: فرادرس). كافيست ابتدا فايل زير را دانلود كرده و سپس آن را در بر روي سيستم كامپيوتري خود (لپ تاپ يا كامپيوتر) باز كنيد. براي باز كردن اين فايل به برنامه SPSS نياز خواهيد داشت؛ سپس مراحل زير را به ترتيب انجام دهيد.

Cronbach’s alpha


پس از دانلود و باز كردن فايل بالا، پنجره داده‌هاي آماده SPSS براي شما نمايش داده خواهد شد. براي محاسبه آلفاي كرونباخ كافيست كه مسير زير را در برنامه طي كنيد. وارد منوي Analyze شويد و سپس گزينه Scale بعد از آن Reliability Analysis را انتخاب كنيد. بعد از اين كار، با پنجره روبرو مي‌شويد كه بايستي اقدام نوشته شده در تصوير را انجام دهيد.

پنجره انجام آلفاي كرونباخ در SPSS

بعد از اينكار، بر روي دكمه Ok كليك كنيد تا پنجره خروجي (Output) براي شما نمايش داده شود. در اين پنجره نتيجه آلفا را خواهيد ديد كه به شكل زير است.

پنجره نتايج آلفاي كرونباخ در SPSS

همانطور كه ملاحظه مي‌فرماييد، عدد نشان داده شده در ستون Cronbach’s Alpha برابر با 0.839 است، در نتيجه اين گويه‌ها داراي سازگاري دروني مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.